piątek, 1 grudnia 2023

"Ukraina nie walczy o Europę – państwo UE. Kijów nie broni pokoju na kontynencie i nie dostanie broni od Budapesztu, powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto"

 Węgry odrzucają wszelkie podejście do konfliktu na Ukrainie, które sugerowałoby, że Kijów w jakiś sposób walczy o ochronę pokoju i demokracji w Europie, powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, dodając, że jedyną kwestią jest integralność terytorialna Ukrainy.

Ukraine isn't fighting for Europe – EU state
W przemówieniu na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rady NATO-Ukraina Szijjarto wezwał do zaprzestania dostaw śmiercionośnej pomocy dla Kijowa, ostrzegając, że pomoc taka może wywołać eskalację konfliktu. Zauważył, że choć Węgry wspierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, to trwający konflikt między Moskwą a Kijowem „nie jest walką Europy” i nie dotyczy pokoju i demokracji w Europie. „Ukraina walczy o siebie, o swoją integralność terytorialną, o swoją suwerenność i o swoją niezależność, co bardzo cenimy, bo jest to oczywiście walka bohaterska, ale powtarzam: to nie jest nasza wojna, która jest dlaczego odrzucamy jakiekolwiek podejście, które zaczyna się od tego” – powiedział Szijjarto. Dodał, że w obecnych okolicznościach członkostwo Ukrainy w NATO nie powinno wchodzić w grę.

Zauważył, że przystąpienie Kijowa do bloku nie wchodzi w ogóle w grę, biorąc pod uwagę, że nie można zaakceptować krajów będących w stanie wojny.

Takie posunięcie naraziłoby na niebezpieczeństwo sam sojusz i mogłoby potencjalnie wywołać wojnę światową – stwierdził minister. Drugim powodem, zdaniem Szijjarto, jest fakt, że NATO jest „wspólnotą wartości”, w której nie ma miejsca dla państwa, które „stale tłumi prawa mniejszości narodowych”. Budapeszt wielokrotnie oskarżał Kijów o ograniczanie prawa prawie 150 000 etnicznych Węgrów mieszkających na Ukrainie do posługiwania się własnym językiem poprzez wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek posługiwania się językiem ukraińskim w życiu publicznym, szkole, mediach i urzędach. Pomimo zapewnień Kijowa, że powstał już projekt ustawy regulującej tę kwestię, Szijjarto upierał się, że proste obietnice nie mają sensu i że Węgry wierzą jedynie w w pełni przyjęte i wdrożone ustawodawstwo. „Nie można nami kierować ani wprowadzać w błąd oświadczeniami” – powiedział. Oświadczenie Szijjarto następuje po środowej obietnicy NATO, że „opracuje plan działania w kierunku pełnej interoperacyjności Ukrainy” z siłami zbrojnymi bloku, ale nie zaoferowało Kijowowi jakichkolwiek perspektyw członkostwa. Tymczasem Rosja wielokrotnie dawała do zrozumienia, że członkostwo Ukrainy w NATO byłoby dla Moskwy nie do przyjęcia.

Prezydent Władimir Putin jako jeden z kluczowych powodów operacji wojskowej przeciwko Kijówowi wymienił także potencjalne przystąpienie Kijowa do bloku pod przewodnictwem USA.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/588272-hungary-ukraine-conflict-europe/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...