Norwegia, zwolenniczka Kijowa, wraz z Danią, Holandią i Belgią zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie samolotów bojowych w nadchodzących latach.
Dokładna liczba samolotów bojowych, które Oslo planuje przekazać Ukrainie, pozostaje niejasna. Waszyngton, który wahał się, czy dostarczyć do Kijowa myśliwce produkcji zachodniej, zasygnalizował w sierpniu 2023 roku gotowość wyrażenia zgody na przekazanie samolotu stronie trzeciej.
USA zastrzegały, że może to nastąpić dopiero po ukończeniu szkolenia ukraińskich pilotów. „Po ponad 40 latach służby te samoloty będą teraz szkolić ukraiński personel wojskowy, wzmacniając nasze zaangażowanie w obronę Ukrainy” – napisali norwescy wojskowi w X, komentując przybycie odrzutowców do Danii.
Nie jest jasne, czy mieli na myśli, że dokładnie te dwie części samolotu były w użyciu od ponad 40 lat, czy po prostu nawiązali do faktu, że Norwegia korzystała z tych odrzutowców w latach 1980–2022, kiedy zastąpiono je F-35.
Samoloty przeznaczone do Kijowa uważa się za „przestarzałe” – powiedział podpułkownik Bard Bakke, dowódca misji szkoleniowej w Danii, który na początku tygodnia powiedział norweskiemu serwisowi informacyjnemu NRK.
Utrzymywał, że samoloty są „stosunkowo nowoczesne” i przeszły dodatkowe modernizacje.
Przyznał jednak, że samoloty F-16 nie są „cudowną bronią” zdolną zmienić trwający konflikt między Kijowem a Moskwą. Profesor nadzwyczajny Lars Peder Haga w Norweskiej Szkole Sił Powietrznych również w rozmowie z NRK odniósł się do myśliwców F-16 jako „przestarzałych”.
Dodał, że myśliwce mają „gorszą przeżywalność w starciu z rosyjskimi systemami” w porównaniu z nowocześniejszymi samolotami F-35. Od początku konfliktu z Moskwą Kijów namawiał swoich zachodnich zwolenników do dostarczania coraz bardziej zaawansowanej broni, traktując ją jako potencjalny czynnik zmieniający zasady gry.
Zełenski szczególnie pochwalił sierpniowe oświadczenie dotyczące F-16 jako „historyczne, potężne i motywujące”. Pod koniec grudnia Holandia ogłosiła przygotowania do „wstępnej” dostawy 18 myśliwców na Ukrainę.
W sierpniu 2023 roku Zełenski twierdził, że Holandia i Belgia wspólnie zobowiązały się dostarczyć jego krajowi 42 odrzutowce.
Wspólne oświadczenie obu narodów nie zawierało żadnych konkretnych liczb.
Premier Holandii Mark Rutte wspomniał również, że cała flota F-16 jego kraju składa się z 42 samolotów, a Amsterdam będzie musiał zatrzymać część do własnych celów szkoleniowych. W sobotę duńska gazeta Berlingske podała, że Kopenhaga opóźni dostawę F-16 do Kijowa o co najmniej „kilka miesięcy”, powołując się na to, że ukraińscy piloci „nie byli gotowi” do latania nimi.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/590204-norway-old-jets-ukraine-training/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz