Niemiecka skrajnie prawicowa partia „Die Heimat” została pozbawiona przywilejów w zakresie finansowania przez państwo przez sąd najwyższy w kraju za stwarzanie zagrożenia dla „wolnego porządku demokratycznego”. Partia, wcześniej znana jako Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD), jest pierwszą siłą polityczną w kraju, która stanęła przed takim ograniczeniem.
We wtorkowym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny z siedzibą w Karlsruhe stwierdził, że „Die Heimat” zmierza do zakłócenia lub zniszczenia istniejącego porządku w Niemczech, przekraczając w ten sposób granicę od prostego jego odrzucenia do aktywnego „zwalczania” go.
Partii, która przetrwała kilka prób całkowitego zdelegalizowania jej działalności, przez sześć lat nie będzie mogła otrzymywać żadnych pieniędzy od państwa.
Na uzasadnienie swojej decyzji sąd przytoczył „istotne powinowactwo partii do narodowego socjalizmu” oraz jej etniczną koncepcję narodowości.
Partia kwalifikuje się do wsparcia finansowego ze strony niemieckiego rządu, jeżeli uzyska w wyborach określoną liczbę głosów.
„Die Heimat” („Ojczyzna”), która w wyborach regionalnych rzadko zdobywała więcej niż 1% głosów, od 2020 r. nie otrzymała więc dofinansowania ze strony państwa.
Nadal jednak mogła korzystać z ulg podatkowych.
Władze niemieckie starały się już wcześniej o zdelegalizowanie partii w latach 2003 i 2017, ale obie sprawy zostały oddalone przez Trybunał Konstytucyjny.
W 2003 roku sąd przyjął, że ówczesna NPD mogła zostać zinfiltrowana przez agentów bezpieczeństwa państwa do tego stopnia, że mogliby „porwać” partię.
W 2017 roku sędziowie uznali, że partia jest zbyt mało znacząca, aby stwarzać poważne zagrożenie dla porządku konstytucyjnego.
W następstwie drugiej decyzji wprowadzono zmiany w niemieckim ustawodawstwie, które umożliwiały pozbawienie partii funduszy państwowych za realizację celów sprzecznych z konstytucją.
Nowe przepisy oznaczały, że taki zakaz mógł być zastosowany niezależnie od możliwości partii do osiągnięcia tych celów.
Wtorkową decyzję pochwaliła niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, która nazwała ją „kolejnym instrumentem ochrony naszej demokracji”.
„Nasze demokratyczne państwo nie finansuje wrogów konstytucji” – powiedziała dziennikarzom.
Nazwała także skrajnie prawicowy ekstremizm „największym zagrożeniem”, przed którym stoją Niemcy.
W powojennej historii niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego tylko dwie partie zostały całkowicie zdelegalizowane przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny.
W 1952 r. sąd wydał wyrok przeciwko Partii Socjalistycznej Rzeszy, która uważała się za następcę partii nazistowskiej.
W 1956 zdelegalizowała działalność Komunistycznej Partii Niemiec (KPD).
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591168-far-right-party-germany-funding/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz