Konwoje traktorów zaczęły napływać do Brukseli w środę wieczorem, a według szacunków policji w czwartek rano ulice stolicy Belgii były zablokowane przez około 1300 pojazdów. Rolnicy zebrali się przed budynkiem Parlamentu Europejskiego na Placu Luksemburskim, gdzie spalili palety i sterty obornika. Tłum rzucał w legislaturę jajkami, kamieniami, fajerwerkami i płonącymi pociskami, a podobne sceny miały miejsce przed pobliską siedzibą Rady Europejskiej. Policja użyła armatek wodnych do ugaszenia pożarów i odepchnięcia protestujących rzucających kamieniami. Do czwartkowego popołudnia nie zgłoszono żadnych aresztowań ani obrażeń.
Protest był zwieńczeniem wielomiesięcznych demonstracji w różnych krajach UE.
Rolnicy w Niemczech od grudnia blokują ulice miast, żądając, aby kanclerz Olaf Scholz porzucił plany zniesienia dopłat do oleju napędowego, natomiast rolnicy we Francji również protestują przeciwko rosnącym kosztom energii.
W Europie Wschodniej rolnicy protestują przeciwko polityce UE zezwalającej na bezcłowy import taniego ukraińskiego zboża, co znacząco podcina lokalne produkty.
W całym bloku decyzje podejmowane w Brukseli są częstym źródłem skarg.
Rolnicy potępili planowaną przez UE umowę handlową z Mercosurem, która umożliwiłaby bezcłowy import produktów z Ameryki Łacińskiej, zmuszając w ten sposób unijnych rolników do sprzedaży po niższej cenie.
Rolnicy domagali się także wycofania unijnych przepisów, w tym wymogu pozostawienia 4% gruntów odłogowanych i ograniczenia pogłowia zwierząt gospodarskich w celu zmniejszenia emisji azotu. W czwartek rano, kilka kroków od protestu, zebrała się Rada Europejska, ale w porządku obrad nie znalazły się kwestie rolnictwa.
Zamiast tego Rada zgodziła się na pakiet pomocy gospodarczej dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro.
Jednak premier Belgii Alexander De Croo powiedział reporterom, że obawy rolników zostaną omówione, stwierdzając, że przywódcy UE „muszą się upewnić, że [rolnicy] otrzymają odpowiednią cenę za dostarczane przez siebie produkty wysokiej jakości”. W związku ze zbliżającymi się w czerwcu wyborami do Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska ogłosiła w środę, że przyzna rolnikom pewne ograniczone koncesje, w tym roczne zwolnienie niektórych producentów z obowiązku stosowania odłogów oraz obietnicę ograniczenia importu ukraińskiego drobiu, jajka i cukier.
Komisja stwierdziła jednak, że przedłuży system bezcłowy na wszystkie pozostałe ukraińskie produkty do czerwca 2025 r.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591666-brussels-eu-farmers-protest/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz