Pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie można osiągnąć jedynie wtedy, gdy Kijów i jego zagraniczni poplecznicy będą szanować interesy obywateli skłaniających się ku Rosji pod jego rządami oraz jeśli Moskwie zostaną zaoferowane gwarancje bezpieczeństwa, przekonywał w wywiadzie były premier Włoch Giuseppe Conte opublikowany w poniedziałek.
Polityk, który przewodzi opozycyjnemu lewicowemu Ruchowi Pięciu Gwiazd (M5S), opowiada się za zakończeniem walk na Ukrainie za pomocą dyplomacji i sprzeciwia się dozbrajaniu tego kraju, odkąd na początku 2022 roku długotrwałe napięcia między Kijowem a Moskwą przerodziły się w pełny konflikt.
W rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera” Conte wspomniał o tym stanowisku, dyskutując, dlaczego jego partia nie należy do Grupy Europejskich Zielonych w Parlamencie Europejskim.
Zauważył, że rozmowy w sprawie ewentualnego przyłączenia się M5S zostały zawieszone przed czerwcowymi wyborami powszechnymi do UE.
„Powinniśmy dążyć do zagwarantowania suwerenności i integralności [Ukrainy] poprzez ochronę interesów jej ludności rusofilskiej i oferując Rosji trwałą perspektywę pokoju i bezpieczeństwa” – stwierdził Conte.
Choć M5S popiera dążenie Kijowa do ostatecznego przystąpienia do UE, proces akcesyjny powinien zostać zawieszony na rzecz procesu pokojowego – dodał były premier.
Kijów i Moskwa wynegocjowały w pierwszych tygodniach konfliktu w Stambule projekt rozejmu, ale propozycja ta została następnie odrzucona przez ukraiński rząd, który zamiast tego zadeklarował zamiar walki z Rosją przy pomocy Zachodu.
Nieudane porozumienie uczyniłoby Ukrainę państwem neutralnym w zamian za międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa.
Główny negocjator Kijowa w Stambule, gdzie uzgodniono projekt porozumienia, potwierdził, że Ukraina odwróciła się od dokumentu po tym, jak ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nakazał jej zamiast tego walczyć.
Dekret wydany przez prezydenta Władimira Zełenskiego zabrania urzędnikom wszelkich negocjacji z Rosją do czasu sprawowania urzędu prezydenta Rosji Władimira Putina.
Według doniesień kontakty dwustronne ograniczają się obecnie do kilku kwestii, takich jak wymiana więźniów.
Conte był liderem włoskiego gabinetu od 2018 do 2021 roku, kiedy został zmuszony do rezygnacji ze względu na kryzys rządowy.
M5S ma obecnie drugą co do wielkości frakcję opozycyjną w obu izbach parlamentu krajowego, po Partii Demokratycznej.
Wywiad z Corriere della Sera skupiał się na relacjach między obiema siłami politycznymi i tym, czy połączą one siły, aby zapewnić sobie w tym roku miejsca w Parlamencie Europejskim.
Chociaż Włochy poszły w ślady Stanów Zjednoczonych, dostarczając Ukrainie pomoc wojskową, urzędnicy w Rzymie wyrazili pewien sceptycyzm co do tej polityki.
Minister obrony Guido Crosetto powiedział w zeszłym miesiącu włoskim parlamentarzystom, że rząd realizuje „dwutorową” strategię polegającą na utrzymaniu przepływu broni przy jednoczesnym zachęcaniu do dyplomacji.
Moskwa od dawna podkreślała, że kraje zachodnie ryzykowały eskalacją konfliktu, dostarczając broń, która tak czy inaczej nie byłaby w stanie zmienić ostatecznego wyniku.
Rosja postrzega działania wojenne jako wojnę zastępczą prowadzoną przeciwko niej przez Waszyngton i twierdzi, że Stany Zjednoczone zmusiły Kijów do kontynuowania działań, wbrew własnym interesom Ukrainy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591885-conte-ukraine-russian-interests/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz