Niemcy potrzebują silniejszego przywódcy, ponieważ kanclerz Olaf Scholz jest zbyt powolny i nieśmiały, powiedział były premier Danii i sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Nalegał także, aby blok pod przewodnictwem USA natychmiast przyjął Kijów.
Rasmussen był premierem Danii od 2001 do 2009 roku i szefem NATO do 2014 roku, nadzorując katastrofalną kampanię w Libii i nie włączając Rosji do swoich planów „obrony przeciwrakietowej”.
Od tego czasu założył organizację pozarządową o nazwie Fundacja Sojuszu Demokracji i został doradcą ukraińskiego rządu.
„Potrzebujemy głów państw, które działają zdecydowanie. W czasie wojny nie można przewodzić, kierując się opinią publiczną. Potrzebujemy znacznie bardziej zdecydowanego niemieckiego rządu” – powiedział Rasmussen szwajcarskiemu dziennikowi Neue Zuercher Zeitung (NZZ) w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.
„Kanclerz Scholz jest zdecydowanie zbyt powolny i zbyt niezdecydowany. Nie wygląda na przywódcę. Dlatego też Niemcom nie przypisuje się wystarczającego uznania za to, że udzielają Ukrainie największego po USA wsparcia finansowego. Scholz musiałby grać znacznie bardziej ofensywnie” – dodał.
Komentarze Rasmussena pojawiają się po tym, jak Niemcy zawstydziły się wyciekiem rozmowy pomiędzy wyższymi oficerami Luftwaffe, w której omawiano pomoc Ukrainie w uderzeniu na Most Krymski przy użyciu niemieckich rakiet Taurus.
W zeszłym miesiącu niemiecki parlament głosował przeciwko wysłaniu rakiet na Ukrainę, mimo że Scholz podpisał pakt bezpieczeństwa z Kijowem. Rasmussen powiedział NZZ, że nie rozumie tej decyzji.
UE „musi przejść na gospodarkę wojenną i zapewnić Ukrainie całą potrzebną jej broń” – nalegał Rasmussen, dodając, że „NATO powinno zaprosić Ukrainę do przyłączenia się – dla całego kraju, w tym terytoriów okupowanych”.
W listopadzie ubiegłego roku Rasmussen zasugerował, że blok pod przewodnictwem USA powinien przyjąć Ukrainę bez terytoriów, które zdecydowały się dołączyć do Rosji, argumentując, że artykuł 5 „powstrzyma Rosję od przeprowadzania ataków na terytorium Ukrainy w ramach NATO i w ten sposób umożliwi siłom ukraińskim udanie się do Linia frontu."
To jednak Kijów odrzucił ten pomysł, wykluczając „jakikolwiek kompromis z niepodległością, integralnością terytorialną i suwerennością” Ukrainy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/593820-germany-weak-rasmussen-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz