czwartek, 9 maja 2024

"Najwyżsi urzędnicy w państwie UE oskarżeni o korupcję – media Sprawa przeciwko byłemu premierowi Malty, wicepremierowi i innym osobom wynika z dochodzenia w sprawie skandalu prywatyzacyjnego"

 W środę agencja informacyjna AFP podała, że wielu byłych i obecnych wysokich rangą urzędników na Malcie zostało oskarżonych o korupcję w związku ze skandalem związanym z prywatyzacją szpitali.

Top officials in EU state charged with corruption – media
Zarzuty przeciwko byłemu premierowi Josephowi Muscatowi, obecnemu wicepremierowi Chrisowi Fearne’owi i prezesowi banku centralnego UE Edwardowi Sciclunie postawiono w poniedziałek – podała AFP, powołując się na uzyskane dokumenty. Według doniesień Muscat, który był premierem Malty w latach 2013–2020, został oskarżony o przyjmowanie łapówek, korupcję na stanowiskach publicznych i pranie pieniędzy. Maltańska dziennikarka Daphne Caruana Galizia, która opublikowała szeroko zakrojone śledztwo w sprawie umów prywatyzacyjnych administracji Maskatu, została zamordowana w 2017 r. Polityczne skutki morderstwa zmusiły Muscata do rezygnacji pod koniec 2019 r. Jak podaje AFP, Fearne i Scicluna zostali oskarżeni o oszustwo, sprzeniewierzenie i nielegalne zyski. Zarzuty są wynikiem śledztwa, którego początkiem była decyzja laburzystowskiego rządu Muscat z 2015 r. o przekazaniu zarządzania trzema szpitalami publicznymi na wyspie śródziemnomorskiej prywatnej firmie.

Firma później sprzedała koncesję sieci szpitali Steward US.

Prywatna sieć szpitali złożyła w poniedziałek wniosek o ochronę przed upadłością, wystawiając na sprzedaż wszystkie 31 szpitali w USA. W zeszłym roku maltański sąd unieważnił prywatyzację po zakwestionowaniu transakcji przez opozycję. Sąd stwierdził, że znalazł dowody oszukańczego zachowania. Sąd apelacyjny podtrzymał później orzeczenie ze względu na „zmowę” pomiędzy firmami a wyższymi urzędnikami rządowymi. Według AFP ówczesny minister zdrowia i szef sztabu Maskatu również zostali oskarżeni o przekupstwo i pranie pieniędzy. Premier Malty Robert Abela w poniedziałek podał w wątpliwość rzetelność śledztwa.

Lokalne media zacytowały jego twierdzenie, że ustalenia śledztwa zostały zaplanowane w taki sposób, aby zaszkodzić perspektywom jego Partii Pracy przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. We wtorek Muscat na Facebooku oświadczył, że władze „postanowiły go oczernić” „nawet nie przesłuchując”.

W środę Fearne stwierdził także, że „nigdy nie zszedł z drogi w stronę złamania prawa”. Malta znajduje się w rankingu „wadliwej demokracji” w Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International.

Za rok 2023 uzyskała 51 punktów na 100 w skali od 0 (wysoce skorumpowana) do 100 (bardzo czysta). UE nie są obce skandale korupcyjne. Wobec przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen toczy się obecnie śledztwo w sprawie korupcji w związku z zakupem szczepionek firmy Pfizer Covid-19 w czasie pandemii koronaawirusa.

W innym miejscu prezes Słowackiego Banku Narodowego i członek Rady Prezesów Banku Centralnego UE, Peter Kazimir, broni zarzutów o przekupstwo.

Były prezes łotewskiego banku centralnego Ilmars Rimsevics został w grudniu skazany na sześć lat więzienia za korupcję.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597225-malta-top-officials-charged-corruption/

Brak komentarzy:

"Watykan może zakwalifikować „nadużycia duchowe” jako przestępstwo Kościół katolicki zmagał się z wieloma skandalami związanymi z duchownymi, którzy wykorzystywali fałszywe doświadczenia mistyczne, aby skrzywdzić innych"

  Papież Franciszek przewodniczy mszy podczas Światowych Dni Młodzieży w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie, 24 listopada 2024 r. © Massim...