sobota, 4 maja 2024

"Trump rozważa wywarcie presji na państwa NATO, aby wydawały więcej na obronność – media Były prezydent USA wielokrotnie krytykował wiele krajów członkowskich za niewystarczające płacenie w obliczu gróźb ze strony Rosji i Chin"

 Donald Trump rozważa plany nakłonienia członków NATO do zwiększenia wydatków na obronę z 2% do 3% PKB, jeśli zostanie ponownie wybrany w listopadzie, podał w piątek The Telegraph, powołując się na źródła zbliżone do byłego prezydenta USA.

Trump considers pressuring NATO states to spend more on defense - media
Według doniesień Trump rozważał podwyżkę od jakiegoś czasu, ale przekonały go argumenty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, podało mediom źródło bliskie byłemu prezydentowi.

Spotkali się na rozmowach w Nowym Jorku w zeszłym miesiącu. Duda wielokrotnie wzywał do zwiększenia wydatków na obronność w całym sojuszu, argumentując, że potrzebne są 3% na obronę przed „rosnącymi zagrożeniami”, w tym ze strony Rosji. Trump „ewoluuje w kierunku 3%, zwłaszcza po rozmowie z Dudą”, a to „nie obejmuje pieniędzy dla Ukrainy” – podało anonimowe źródło. Według doniesień spotkanie Trumpa z Dudą również pomogło przekonać go do wycofania sprzeciwu wobec długo opóźnianego pakietu pomocowego obejmującego 60 miliardów dolarów dla Kijowa. W lutym Trump znalazł się pod ostrzałem Białego Domu i czołowych urzędników zachodnich za sugestie, że nie będzie bronił sojuszników z NATO, którzy nie wydali wystarczających środków na obronę, a nawet będzie zachęcał Rosję do ataku na nich.

W marcu agencje wywiadowcze USA ostrzegły, że w obliczu zagrożeń ze strony Rosji i Chin Ameryka stoi w obliczu „kruchego porządku świata”. 32 członków NATO zgodziło się co do celu przeznaczania co najmniej 2% PKB na obronę.

Zeszłoroczne szacunki NATO wykazały, że tylko 11 państw wydaje taką kwotę, w tym największy płatnik NATO, a także Wielka Brytania, Polska, Estonia, Litwa, Grecja, Węgry, Finlandia, Łotwa, Słowacja i Dania. Belgia i Hiszpania wydały 1,2%, natomiast Luksemburg, który ma najmniejszy budżet na obronę w porównaniu do swojego PKB, wydał zaledwie 1%. Jedynie Polska, USA i Grecja wydały ponad 3%. We wtorek Timo Pesonen, najwyższy urzędnik UE ds. obrony, powiedział, że „podczas gdy sojusznicy z NATO zwiększają swój budżet do co najmniej 1% PKB”, niektóre państwa członkowskie „mówią już o około 3%.

Jego uwagi pojawiły się kilka dni po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy „muszą pójść dalej” niż 2%. Źródło bliskie Trumpowi, cytowane przez „The Telegraph”, podało, że ma on również szczegółowy plan pokojowego zakończenia wojny, który nie zostanie upubliczniony przed wyborami. Republikański kandydat na prezydenta powiedział wcześniej, że będzie w stanie negocjować pokój, ponieważ zna przywódców obu krajów, ale nie wyjaśnił tego szczegółowo. „Istnieje plan, ale on nie będzie debatował na ten temat z telewizjami kablowymi, bo wtedy stracisz całą przewagę” – podało źródło.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596984-trump-considers-pressuring-nato-states/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...