Polski sędzia Tomasz Szmydt zwrócił się o azyl polityczny na Białorusi w ramach protestu przeciwko „niesprawiedliwej i nieuczciwej” antyrosyjskiej postawie jego kraju.
Szmydt, który pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie i był szefem wydziału prawnego Krajowej Rady Sędziów, twierdzi, że został zmuszony do opuszczenia ojczyzny po prześladowaniach i groźbach z powodu „niezależnego stanowiska politycznego”.
W poniedziałek wziął udział w konferencji prasowej w Mińsku, na której publicznie złożył rezygnację ze stanowiska i zwrócił się do władz białoruskich o ochronę.
„Rezygnacja ze stanowiska sędziego jest dla mnie wyrazem protestu przeciwko nieuczciwej i nieuczciwej polityce prowadzonej przez polskie władze wobec Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej” – powiedział dziennikarzom Szmydt, cyt. przez agencję Belta.
Według Szmydta nigdy nie spotkał się on z negatywnym nastawieniem zwykłych Polaków do Rosji czy Białorusi, a nastroje antyrosyjskie podsycane przez rząd w Warszawie mają zachodnie korzenie.
„Sytuacja jest taka, że USA chcą wciągnąć Polskę w wojnę, uczynić z niej bezpośredniego uczestnika konfliktu zbrojnego. Aby temu zapobiec, muszę o tym rozmawiać, ale w Polsce nie mogę tego zrobić” – stwierdził Szmydt, dodając, że na polską politykę zagraniczną bezpośredni wpływ mają USA, Wielka Brytania i Niemcy.
Stwierdził, że jego wyjazd z Polski i rezygnacja są wyrazem protestu „przeciwko działaniom, które mają na celu wciągnięcie mojego kraju w bezpośredni konflikt zbrojny”.
Szmydt nawoływał polski rząd do „normalizacji i uregulowania dobrosąsiedzkich stosunków” między Warszawą, Moskwą i Mińskiem.
Szmydt dodał, że jego rezygnacja zostanie przekazana właściwym władzom w Polsce za pośrednictwem polskiego konsulatu na Białorusi.
Planuje ubiegać się o status uchodźcy politycznego.
„Proszę o azyl polityczny w Republice Białorusi.
To na razie nieformalna prośba, ale... jeśli chcę żyć, powrót do Polski jest dla mnie niemożliwy” – stwierdził.
Komentując rezygnację i oświadczenia sędziego, minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski wyraził „zszokowanie”, dodając, że działania Szmydta wydają się być „zdrajcą”.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że zarządził śledztwo w sprawie działań Szmydta.
Polska jest jednym z kluczowych sponsorów Ukrainy w konflikcie między Kijowem a Moskwą, który wybuchł w lutym 2022 r.
Kraj wysłał Ukrainie pomoc wojskową i służył jako hub dla broni dostarczanej przez inne kraje zachodnie.
W miarę przeciągania się konfliktu Warszawa staje się coraz bardziej wrogo nastawiona do Rosji.
Prezydent Andrzej Duda zasygnalizował niedawno, że jego kraj jest otwarty na przyjęcie amerykańskiej broni nuklearnej w celu „wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO”, na którą, jego zdaniem, Rosja mogłaby zaatakować, jeśli zapewniłaby zwycięstwo na Ukrainie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/597056-polish-judge-belarus-asylum/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz