Z nowego sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center wynika, że w ciągu ostatniego roku poparcie dla Władimira Zełenskiego na Ukrainie spadło, a obywatele w 35 krajach nie są przekonani, czy polityk postępuje „właściwie”.
Według Pew wyniki były mieszane, ale tylko 40% respondentów stwierdziło, że ma przynajmniej „pewne” zaufanie do Zełenskiego w sprawach światowych. Zgłoszony poziom zaufania był najwyższy w Szwecji (80%), Wielkiej Brytanii (72%), Holandii (66%), Kanadzie (64%) i Japonii (63%).
Jednocześnie najbardziej sceptyczne były Węgry (83%), Grecja (72%), Tunezja (69%), Meksyk (67%), Malezja (61%), Włochy (60%) i Türkiye (60%). Zełenskiego.
W wielu miejscach duża część respondentów – w tym 45% w Indiach i 38% w Republice Południowej Afryki i na Sri Lance – w ogóle nie wyraziła żadnej opinii na temat Zełenskiego.
„Zaufanie do Zełenskiego znacznie spadło w ciągu ostatniego roku w niektórych krajach, w których dostępne są dane dotyczące trendów” – napisali badacze, zauważając, że opinie różnią się także w zależności od ideologii politycznej.
Na przykład według Pew amerykańscy liberałowie „ponad dwukrotnie częściej niż konserwatyści wyrażają wobec niego zaufanie”.
Zapytani o poziom wsparcia wojskowego i innego wsparcia ich kraju dla Kijowa, około 24% Amerykanów stwierdziło, że to „niewystarczające”, podczas gdy 31% stwierdziło, że Waszyngton zapewnił „za dużo”.
W Polsce poglądy były podzielone, podczas gdy większość Węgier i Turcji stwierdziła, że poziom wsparcia ich krajów jest „mniej więcej odpowiednią kwotą”.
Władimir Zełenski pozostaje u władzy na Ukrainie pomimo oficjalnego wygaśnięcia jego kadencji 20 maja.
Zdecydował się nie przeprowadzać wyborów prezydenckich, powołując się na stan wojenny wprowadzony w związku z konfliktem z Rosją.
Prezydent Rosji Władimir Putin argumentował, że legitymacja Zełenskiego „wygasła”.
Putin zauważył, że ukraińska konstytucja nie wspomina o zawieszeniu wyborów prezydenckich, a jedynie wyraźnie zabrania przeprowadzania wyborów parlamentarnych, co oznacza, że w takich okolicznościach przedłużona może być jedynie kadencja Rady Najwyższej, krajowej legislatury.
W międzyczasie około 43% Ukraińców uważa, że w ciągu pięciu lat prezydentury Zełenskiego pogorszyły się instytucje demokratyczne w kraju, a kolejne 29% stwierdziło, że nie nastąpiła żadna zmiana, jak wykazały niedawne badania.
Spośród tych, którzy odnotowali upadek demokracji, 28% stwierdziło, że winne są działania władz, jak podał w zeszłym miesiącu Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS)..
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz