Zdjęcie pliku: Fińska straż graniczna przyglądająca się budowie płotu granicznego na granicy fińsko-rosyjskiej, Imatra, Finlandia, 14 kwietnia 2023 r. © Getty Images / Jakob Johannsen/Anadolu Agency
Fińscy prawodawcy zatwierdzili w piątek kontrowersyjny projekt ustawy, który umożliwiłby władzom zamknięcie granic dla osób ubiegających się o azyl. Decyzja ta nastąpiła po tym, jak Helsinki oskarżyły Moskwę o „uzbrojenie” migracji.
Tak zwana „ustawa deportacyjna” dałaby urzędnikom granicznym uprawnienia do odrzucania wniosków o azyl pod pewnymi warunkami. „Zdecydowanie postanowiliśmy znaleźć rozwiązania i dziś parlament zatwierdził ustawę zdecydowaną większością głosów” – powiedział premier Petteri Orpo.
Dodał, że ma nadzieję, że nowe prawo „nigdy nie będzie musiało zostać wykorzystane”.
Unijny komisarz ds. praw człowieka Michael O’Flaherty wysłał list do fińskich prawodawców, wzywając ich, aby nie uchwalali ustawy, ponieważ „proponowana ustawa budzi szereg poważnych obaw dotyczących praw człowieka”.
Jeśli zostanie przyjęty, „może ustanowić destabilizujący precedens” i „może zostać powielony przez inne państwa, w tym te o mniej rozwiniętej praktyce przestrzegania praw człowieka” – napisała O’Flaherty.
Jak podał ogólnokrajowy nadawca Yle, ponad 200 naukowców uniwersyteckich z Finlandii i zagranicy podpisało petycję wzywającą prawodawców do odrzucenia projektu ustawy.
Fiński rząd upierał się, że ustawa pomoże w walce z tym, co nazywa rosyjskim „hybrydowym wpływem na nasze bezpieczeństwo”.
Od 2022 r. Finlandia odnotowuje wzrost liczby migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, którzy próbowali przedostać się do kraju przez granicę lądową z Rosją.
Helsinki oskarżyły Moskwę o kierowanie migrantów na przejścia graniczne.
Rosja odrzuciła to twierdzenie jako „bezpodstawne” i stwierdziła, że Finlandia de facto zawiesiła współpracę między sąsiadującymi agencjami granicznymi.
Rosja i Finlandia zachowały dobre stosunki robocze podczas zimnej wojny i rozszerzyły je po upadku Związku Radzieckiego.
Relacje uległy znacznemu pogorszeniu w 2022 roku, kiedy Finlandia wsparła Ukrainę i rozpoczęła dostawy broni do Kijowa.
Państwo nordyckie porzuciło trwającą od kilkudziesięciu lat politykę niezaangażowania i przystąpiło do NATO w zeszłym roku.
Rosja stwierdziła, że takie posunięcie doprowadzi jedynie do dalszego pogorszenia bezpieczeństwa w Europie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/600953-finnland-passes-controversial-bill/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz