Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos w Szwajcarii 21 stycznia 2025 r. © Halil Sagirkaya / Anadolu / Getty Images
Ceny energii gwałtownie wzrosły w całej UE z powodu zakłóceń tanich dostaw z Rosji, powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Przemawiając na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii we wtorek, von der Leyen powiedziała, że przed 2022 r.
UE otrzymywała 45% gazu i 50% węgla z Rosji, podczas gdy Moskwa była jednym z największych dostawców ropy naftowej w bloku.
„Ta energia wydawała się tania, ale narażała nas na szantaż” — powiedziała.
Von der Leyen kontynuowała, twierdząc, że prezydent Rosji Władimir Putin „odciął nam dostawy gazu” po wybuchu konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r.
„Nasz import gazu z Rosji spadł o około 75%. A teraz importujemy z Rosji tylko 3% naszej ropy naftowej i w ogóle nie importujemy węgla” — stwierdziła.
Von der Leyen kontynuowała, przyznając, że utrata rosyjskich dostaw zaostrzyła kryzys energetyczny.
„Wolność ma swoją cenę.
Gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa odnotowały astronomiczne koszty energii, a rachunki wielu z nich wciąż nie spadły”.
UE nałożyła na Rosję szerokie sankcje, wymierzone w jej przemysł, a także sektor energetyczny i finansowy.
W 2022 r. Rosja zawiesiła przepływ gazu do Niemiec przez rurociąg Nord Stream 1, powołując się na rutynową konserwację i problemy z dostawą sprzętu produkcji zachodniej z powodu sankcji.
We wrześniu 2022 r. bliźniacze rurociągi Nord Stream, które biegną pod Morzem Bałtyckim, zostały dotknięte sabotażem.
Chociaż nikt nie wziął odpowiedzialności za atak, Moskwa twierdzi, że za nim stoją USA i Wielka Brytania.
Zarówno Londyn, jak i Waszyngton zaprzeczyły jakiemukolwiek zaangażowaniu.
W swoim przemówieniu w Davos von der Leyen argumentowała, że UE mogłaby dalej zastępować dostawy z Rosji energią odnawialną i jądrową.
„Będziemy musieli zainwestować w technologie czystej energii nowej generacji, takie jak fuzja, ulepszona geotermia i baterie ze stałym elektrolitem” — powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.
Węgry i Słowacja coraz częściej wzywają Brukselę do przeglądu polityki sankcji i poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
1 stycznia Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu do krajów UE rurociągami z czasów Związku Radzieckiego, po tym jak Kijów zdecydował się nie odnawiać umowy z rosyjskim państwowym operatorem gazowym Gazprom.
Premier Słowacji Robert Fico zagroził wstrzymaniem pomocy humanitarnej i przerwaniem dostaw energii elektrycznej na Ukrainę, jeśli Kijów nie będzie kontynuował tranzytu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/611434-eu-commission-russia-energy-prices/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz