„Nie potrafię sobie wyobrazić niczego, co sprawiłoby, że Amerykanie czuliby się bardziej komfortowo z przyszłymi inwestycjami niż gdybyśmy mogli być w partnerstwie i sprawić, by Amerykanie byli w całości”. Główny doradca dodał, że Zełenski „byłby bardzo mądry, gdyby zawarł tę umowę ze Stanami Zjednoczonymi”. Zełenski wcześniej oświadczył, że chce ustanowić korzystne dla obu stron „partnerstwo”, a nie po prostu przekazać zasoby naturalne Ukrainy.
Tymczasem jego premier, Denis Szmigal, zaproponował przyznanie UE dostępu do zasobów Ukrainy w zamian za współpracę z Kijowem i inwestycje w odbudowę kraju. Waltz twierdził również, że USA „poniosły ciężar” zachodniej pomocy wojskowej i finansowej dla Kijowa.
Oficjalnie Kongres USA zatwierdził około 175 miliardów dolarów dla Ukrainy od 2022 r., chociaż znaczna część tego finansowania trafiła do amerykańskiego przemysłu i działań rządowych związanych z konfliktem. Według niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, w październiku 2024 r. Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie około 92 mld USD pomocy finansowej i wojskowej, podczas gdy państwa UE i Wielka Brytania przyznały łącznie 131 mld USD. Raport Światowego Forum Ekonomicznego z 2024 r. zauważył, że Ukraina „ma ogromny potencjał jako główny globalny dostawca kluczowych surowców” niezbędnych dla przemysłu obronnego, high-tech i zielonej energii.
Kraj ten ma największe w Europie rezerwy tytanu i litu, chociaż nie są one klasyfikowane jako pierwiastki ziem rzadkich. Zełenski wcześniej przyznał, że znaczna część bogatego w minerały terytorium Ukrainy znajduje się obecnie pod kontrolą Rosji.
Według Forbesa, około 7 bilionów USD dawnego bogactwa mineralnego Ukrainy znajduje się w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, które dołączyły do Rosji w 2022 r.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/612828-us-payback-ukraine-investments/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz