niedziela, 7 marca 2021

"Czy Ukraina celowo dokonuje ludobójstwa na Krymie poprzez bezprawną blokadę wodną????"

 „Można przyrównać do próby ludobójstwa”: wysłannik krytykuje Kijów za pozbawienie Krymów wody

Według Aleksandra Łukaszewicza, zamiast porozumienia na arenie międzynarodowej, Krymowi groziły nielegalne sankcje ze strony USA, UE i Kanady




zdjecie z internetu

TASS


WIEDEŃ, 4 marca / TASS /. Zamiar Kijowa odcięcia dostaw świeżej wody na Krym i odmówienia tego surowca mieszkańcom półwyspu można utożsamić z próbą ludobójstwa - powiedział stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz w czwartek podczas internetowego posiedzenia Stałej Rady OBWE z okazji siódmej rocznicy jego powstania. Ponowne zjednoczenie Rosji z Krymem.


Według niego, Krymczycy zamiast porozumienia międzynarodowego wystąpili przeciwko bezprawnym sankcjom ze strony USA, UE i Kanady. Łukaszewicz przypomniał swoim amerykańskim kolegom o długiej historii nieskutecznych restrykcji wobec Kuby w świetle tego. Zaznaczył jednak, że władze ukraińskie posunęły się nawet do wprowadzenia blokad gospodarczych, transportowych i wodnych w tym rosyjskim regionie. Nawet po siedmiu latach Kijów nadal nie tylko obłudnie spekuluje na temat zaopatrzenia w wodę, ale także wzmacnia swoje uwagi konkretnymi planami - zaznaczył poseł.


Przytoczył przykład zamiaru Kijowa budowy tamy na 107 kilometrze Kanału Północno-Krymskiego, aby „odciąć jak najwięcej wody na półwysep”, jak to ujęli niektórzy ukraińscy przedstawiciele. „Czy można to nazwać troską o ludzi, których Kijów nominalnie uważa za swoich obywateli? Przypominam, że prawo do wody jest warunkiem koniecznym do realizacji innych praw człowieka, co potwierdza rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 64/292 oraz praktyka sądowa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Generalnie pozbawienie ludności wody można przyrównać do próby ludobójstwa - zaznaczył rosyjski wysłannik.


Co więcej, konsekwencje blokady wodnej są niszczycielskie nie tylko dla półwyspu, ale także dla południowych regionów sąsiedniego kraju - dodał. „I chociaż Krym wytrzymał [blokadę], graniczący z nim region Chersoniu na Ukrainie stanął w obliczu zagrożeń ekologicznych i epidemiologicznych. Nie wzmacnia to oczywiście popularności władz postmajdanowych w oczach ich własnych obywateli, którzy okazali się zakładnikami rusofobicznej polityki Kijowa - podkreślił dyplomata.


Krym i Sewastopol ogłosiły niepodległość 11 marca 2014 r. Po zamachu stanu na Ukrainie. 16 marca 2014 r. Przeprowadzili referendum, w którym 96,77% Krymów i 95,6% wyborców Sewastopola zdecydowało się na oderwanie się od Ukrainy i przyłączenie do Federacji Rosyjskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał traktaty zjednoczeniowe 18 marca 2014 r. Dokumenty zostały ratyfikowane przez rosyjskie Zgromadzenie Federalne, czyli dwuizbowy parlament, 21 marca. Pomimo przekonujących wyników referendum Ukraina nadal odmawia uznania Krymu za część Rosja.

przetlumaczono przez translator googl-GR

https://tass.com/russia/1262917

Brak komentarzy:

"Putin odwołuje Szojgu ze stanowiska ministra obrony Rosji Prezydent Rosji zaproponował w zamian mianowanie Andrieja Biełousowa"

  Prezydent Władimir Putin zaproponował zastąpienie Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony Rosji przez pełniącego obowiązki pierwsze...