wtorek, 30 listopada 2021

"Chiny i Afryka wkraczają w nową erę współpracy"

 Pomimo dużej liczby ludności wynoszącej 1,5 miliarda, którą wielu uważało za przeszkodę, wewnętrzne reformy gospodarcze Chin i współpraca strategiczna dyplomacja z krajami zewnętrznymi sprawiły, że Chiny uzyskały status supermocarstwa nad Stanami Zjednoczonymi. Podczas gdy wpływy Stanów Zjednoczonych szybko zanikają, Chiny rzeczywiście podjęły zarówno wyzwania, jak i wyjątkowe możliwości wzmocnienia swojej pozycji na świecie, zwłaszcza handlu, inwestycji i gospodarki.


Niewątpliwie Chiny osiągnęły status mocarstwa dzięki konsekwentnej pracy nad praktycznym, wielopłaszczyznowym zrównoważonym rozwojem i jednoczesnym utrzymywaniu wyraźnie pozytywnych relacji z krajami na całym świecie.


Chiny są widoczne ze swoimi śladami gospodarczymi w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Europie, Azji i Afryce. Chiny to największy kraj rozwijający się na świecie, a Afryka to kontynent z największą liczbą krajów rozwijających się. Wspólne doświadczenia z przeszłości oraz podobne cele i cele zbliżyły do ​​siebie Chiny i Afrykę. Chiny i Afryka zawsze będą wspólnotą wspólnej przyszłości. Rozwijanie solidarności i współpracy z krajami afrykańskimi jest podstawą chińskiej polityki zagranicznej, a także mocną i długoletnią strategią.



Wkraczając w nową erę, prezydent Chin Xi Jinping przedstawił zasady chińskiej polityki wobec Afryki – szczerość, realne rezultaty, życzliwość i dobra wiara oraz dążenie do większego dobra i wspólnych interesów, wytyczanie kursu współpracy Chin z Afryką oraz zapewnienie fundamentalnych wytyczne. Prezydent Xi Jinping i afrykańscy przywódcy jednogłośnie zadecydowali na szczycie Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC) w Pekinie, że obie strony będą pracować nad budowaniem jeszcze silniejszej chińsko-afrykańskiej wspólnoty o wspólnej przyszłości, zacieśniając współpracę w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, ustanawiając nowy kamień milowy w stosunkach chińsko-afrykańskich.


Chiny przez lata pracowały i zawsze pragnęły pokazać realne i namacalne rezultaty swoich przedsięwzięć w Afryce. Jest orędownikiem współpracy typu win-win i pracuje nad wprowadzeniem tej zasady w życie. Chiny są zaangażowane w ścisłą integrację własnego rozwoju z rozwojem Afryki, a interesy narodu chińskiego z interesami ludów afrykańskich. W ten sposób Chiny mają szczerą nadzieję, że kraje afrykańskie staną się silniejsze, a życie w Afryce polepszy się. Dążąc do własnego rozwoju, Chiny rozszerzyły wsparcie i pomoc swoim afrykańskim przyjaciołom do granic swoich możliwości.


Szczególnie w ostatnich latach Chiny zwiększyły swoją pomoc i współpracę z Afryką. Ilekroć podejmie zobowiązanie, Chiny zawsze będą starały się szybko dostarczyć. Będzie nadal rozszerzać współpracę w zakresie inwestycji i finansowania z Afryką oraz wzmacniać wzajemnie korzystną współpracę w sektorach rolnictwa i produkcji. W ten sposób Chiny pomogą krajom afrykańskim przełożyć ich mocne strony w zakresie zasobów na korzyści w rozwoju oraz zrealizować niezależny i zrównoważony rozwój.

Podejście Chin obejmuje przestrzeganie czterech zasad:


Podtrzymywanie szczerości, przyjaźni i równości. Chińczycy pracowali razem z Afrykanami w dążeniu do wspólnej przyszłości. Chiny szanują, doceniają i wspierają Afrykę.

Podtrzymywanie wspólnych interesów i większego dobra, z większym naciskiem na to drugie. We współpracy z Afryką Chiny stosują zasady dawania więcej i brania mniej, dawania przed braniem i dawania nie prosząc o coś w zamian. Z otwartymi ramionami wita kraje afrykańskie na pokładzie ekspresowego pociągu rozwoju Chin.

Skuteczne podtrzymywanie postawy zorientowanej na ludzi w praktycznej współpracy. We współpracy z Afryką Chiny stawiają na pierwszym miejscu interesy i dobrobyt narodów Chin i Afryki oraz działają na ich korzyść. Chiny zobowiązały się w pełni dotrzymać obietnic, które złożyły swoim afrykańskim przyjaciołom.

Podtrzymywanie otwartości i inkluzywności. Chiny są gotowe do współpracy z innymi partnerami międzynarodowymi, aby wesprzeć Afrykę w dążeniu do pokoju i rozwoju. Z zadowoleniem przyjmuje i wspiera wszelkie inicjatywy, które wspierają interesy Afryki.

W rozwijaniu stosunków z Afryką istnieje pięć linii, których Chiny nie przekroczą: brak ingerencji w wybór przez kraje afrykańskie ścieżki rozwoju odpowiadającej ich narodowym warunkom; brak ingerencji w sprawy wewnętrzne krajów afrykańskich; brak narzucania swojej woli krajom afrykańskim; brak przywiązania politycznych ciągów do pomocy dla Afryki; oraz brak pogoni za egoistycznymi zdobyczami politycznymi poprzez inwestycje i finansowanie współpracy z Afryką.


Budowanie zaufania politycznego


Podczas szczytu w Pekinie w 2018 r., Chiny i Afryka, FOCAC osiągnęło strategiczne porozumienie w celu zbudowania chińsko-afrykańskiej wspólnoty o wspólnej przyszłości, charakteryzującej się wspólną odpowiedzialnością, współpracą, w której wszyscy wygrywają, szczęściem dla wszystkich, dobrobytem kulturowym, wspólnym bezpieczeństwem i harmonią między ludzkością a Natura.


Chiny postrzegają Afrykę jako szeroką scenę współpracy międzynarodowej, a nie arenę rywalizacji między głównymi krajami. Współpraca chińsko-afrykańska nigdy nie była przypadkiem rozmów i żadnych działań. Chodzi o przyniesienie wymiernych korzyści mieszkańcom Chin i Afryki oraz stworzenie korzystniejszych warunków dla innych członków społeczności międzynarodowej do współpracy z Afryką.


W 2006 roku szczyt FOCAC w Pekinie podjął decyzję o ustanowieniu nowego rodzaju partnerstwa strategicznego między Chinami a Afryką. W 2015 r. szczyt FOCAC w Johannesburgu podjął decyzję o zbudowaniu kompleksowego partnerstwa strategicznego i kooperacyjnego między Chinami a Afryką. Podczas szczytu FOCAC w Pekinie w 2018 r. obie strony zgodziły się na budowanie jeszcze silniejszej chińsko-afrykańskiej wspólnoty o wspólnej przyszłości, podnosząc stosunki chińsko-afrykańskie na nowy poziom.


Wymiany na wysokim szczeblu odgrywają ważną rolę w rozwoju stosunków chińsko-afrykańskich. Przywódcy państw obu stron cenią komunikację i koordynację w stosunkach dwustronnych. W marcu 2013 r. prezydent Xi Jinping odwiedził Afrykę, swoją pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną po objęciu urzędu prezydenta. Do tej pory odbył cztery wizyty w różnych miejscach na kontynencie.


Podczas szczytu FOCAC w Pekinie w 2018 r. prezydent Xi odbył indywidualne spotkania z ponad 50 afrykańskimi przywódcami, odnawiając przyjaźnie, badając współpracę i omawiając przyszłość. Uczestniczył również w blisko 70 wydarzeniach dwustronnych i wielostronnych.


Po szczycie FOCAC w Pekinie w 2018 r. 17 przywódców afrykańskich przyjechało do Chin na wizyty państwowe lub spotkania. Po wybuchu pandemii Covid-19 przywódcy państw obu stron utrzymywali kontakty i komunikację za pośrednictwem połączeń wideo i telefonicznych. W czerwcu 2020 r. prezydent Xi Jinping przewodniczył nadzwyczajnemu szczytowi Chiny-Afryka w sprawie Solidarności przeciwko Covid-19 za pośrednictwem łącza wideo. W szczycie wzięło udział trzynastu przywódców afrykańskich i przewodniczący Komisji UA.


Kwitnie współpraca chińsko-afrykańska na poziomie lokalnym. Obie strony od 2012 r. organizują cztery fora współpracy między samorządami lokalnymi. Obecnie istnieje 160 par siostrzanych prowincji/miast między Chinami a krajami afrykańskimi, z których 48 powstało od 2013 r. Chiny i kraje afrykańskie prowadzą ścisłą wymianę między partiami politycznymi, ciała ustawodawcze i doradcze, budując wielopłaszczyznową, wielokanałową, wielopostaciową i wielowymiarową przyjazną współpracę.


Chiny, Unia Afrykańska i organizacje regionalne

Chiny aktywnie rozwijają współpracę z UA i afrykańskimi organizacjami subregionalnymi. Centrum Konferencyjne UA, zbudowane przy pomocy Chin, zostało otwarte w styczniu 2012 roku. Był to drugi co do wielkości projekt w Afryce wybudowany przy pomocy Chin po kolei Tanzania-Zambia. W 2014 r. Chiny wysłały misję do UA, wyznaczając nowy etap relacji Chiny-UA. Chiny doceniają wiodącą rolę UA w pogłębianiu integracji afrykańskiej i budowaniu silniejszego kontynentu afrykańskiego poprzez jedność, a także wspierają jej dominującą rolę w zapewnianiu pokoju i bezpieczeństwa w Afryce. Chiny wspierają również UA w odgrywaniu większej roli w sprawach regionalnych i międzynarodowych, przyjmowaniu Agendy 2063 i realizacji pierwszego dziesięcioletniego planu wdrażania.


W charakterze obserwatora Chiny uczestniczyły w szczycie wielu afrykańskich organizacji subregionalnych, w tym Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (SADC), Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (EAC) oraz Międzyrządowej Urząd ds. Rozwoju i Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Środkowej. Chiny wysłały ambasadorów do ECOWAS, SADC i EAC.


Osiągnięcia gospodarcze Chin


Skala i zakres współpracy gospodarczej i handlowej w Chinach i Afryce szybko się rozwijają. Dziesięć głównych planów współpracy i osiem głównych inicjatyw przyjętych podczas szczytu FOCAC w Johannesburgu w 2015 r. oraz szczytu FOCAC w Pekinie w 2018 r. podniosło współpracę gospodarczą i handlową między Chinami a Afryką na nowy poziom.


Zwiększenie pomocy rozwojowej. Dążąc do własnego wzrostu, Chiny wspierają kraje afrykańskie w dążeniu do rozwoju i poprawie życia ich ludzi. W nowej erze Chiny zwiększyły pomoc dla Afryki. Pomoc zagraniczna w latach 2013-2018 wyniosła 270 mld RMB. Z tej sumy 45 proc. trafiło do krajów afrykańskich w formie dotacji, nieoprocentowanych pożyczek i pożyczek preferencyjnych.

W latach 2000-2020 Chiny pomogły krajom afrykańskim zbudować ponad 13 000 km dróg i linii kolejowych oraz ponad 80 dużych obiektów energetycznych, a także sfinansowały ponad 130 placówek medycznych, 45 obiektów sportowych i ponad 170 szkół. Przeszkolono również ponad 160 000 pracowników dla Afryki i zbudowano szereg flagowych projektów, w tym Centrum Konferencyjne AU.


Pomoc Chin obejmowała różne aspekty gospodarki, społeczeństwa i życia ludzi i została szeroko przyjęta i wspierana przez rządy w Afryce i ludność. Chiny ogłosiły zwolnienie z długu zaciągniętego w formie nieoprocentowanych chińskich pożyczek rządowych z terminem spłaty do końca 2018 r. Będzie ono dotyczyć najsłabiej rozwiniętych krajów Afryki, mocno zadłużonych i biednych, śródlądowych krajów rozwijających się oraz małych rozwijających się krajów wyspiarskich które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Chinami. Podczas pandemii Covid-19 Chiny umorzyły niespłacone długi 15 krajów afrykańskich w formie nieoprocentowanych pożyczek, których termin wymagalności przypadał na koniec 2020 r.


Rozwijające się stosunki handlowe. Chiny są największym partnerem handlowym Afryki od 12 lat od 2009 roku. Udział handlu afrykańskiego z Chinami w całkowitym handlu zagranicznym kontynentu stale rośnie. W 2020 roku liczba ta przekroczyła 21 proc. Poprawia się struktura handlu chińsko-afrykańskiego. Nastąpił wyraźny wzrost technologii w chińskim eksporcie do Afryki, przy czym eksport produktów mechanicznych i elektrycznych oraz produktów high-tech stanowi obecnie ponad 50 procent całości.

Chiny zwiększyły import produktów niezarobkowych z Afryki i zaoferowały zerowe taryfy dla 97 procent towarów podlegających opodatkowaniu eksportowanych do Chin przez 33 najsłabiej rozwinięte kraje w Afryce, aby pomóc większej liczbie afrykańskich produktów rolnych i przemysłowych dostęp do rynku chińskiego. Import chińskich usług z Afryki rośnie od 2017 r. w średnim rocznym tempie 20 proc., tworząc co roku blisko 400 000 miejsc pracy dla kontynentu.


W ostatnich latach wzrósł również chiński import produktów rolnych z Afryki, a Chiny stały się drugim co do wielkości miejscem przeznaczenia afrykańskiego eksportu rolnego. Chiny i Afryka doświadczyły ożywienia handlu nowymi modelami biznesowymi, w tym transgranicznym handlem elektronicznym. Współpraca w ramach inicjatywy E-commerce Jedwabnego Szlaku pogłębiła się. Chiny zbudowały mechanizm współpracy e-commerce z Rwandą, a chińskie firmy aktywnie inwestują w zagraniczne centra realizacji zamówień. Wysokiej jakości i specjalne produkty z Afryki są teraz bezpośrednio dostępne na chińskim rynku za pośrednictwem platform e-commerce. Umowa o wolnym handlu między Chinami a Mauritiusem (FTA), która weszła w życie 1 stycznia 2021 r., była pierwszą FTA między Chinami a krajem afrykańskim. Zaszczepił nową żywotność we współpracy gospodarczej i handlowej między Chinami a Afryką.

  • Promowanie współpracy w zakresie inwestycji i finansowania. Współpraca w zakresie inwestycji i finansowania była jedną z historii sukcesu współpracy chińsko-afrykańskiej w ostatnich latach, wnosząc nową żywotność w rozwój gospodarczy i społeczny Afryki. Łącząc potrzeby Afryki i mocne strony Chin, Chiny zachęcają swoje firmy do zwiększania i optymalizacji inwestycji w Afryce, zapewniając wsparcie w zakresie finansowania i ubezpieczenia kredytów eksportowych dla kwalifikujących się projektów. Dzięki połączonym wysiłkom chińskiego rządu, instytucji finansowych i przedsiębiorstw, chińskie inwestycje w Afryce nabrały solidnego rozmachu. Obejmuje szeroki zakres dziedzin, w tym górnictwo, przetwórstwo i hutnictwo rud, produkcję sprzętu, rolnictwo, produkcję AGD, usługi lotnicze, medycynę i zdrowie oraz gospodarkę cyfrową. Dzięki tej pomocy kraje afrykańskie były w stanie unowocześnić swoje uprzemysłowienie, ulepszyć swój przemysł i zwiększyć swoją zdolność do zarabiania na wymianie zagranicznej poprzez eksport.
  • Do końca 2020 roku bezpośrednie inwestycje chińskich firm w Afryce przekroczyły 43 miliardy dolarów. Chiny utworzyły na całym kontynencie ponad 3500 firm różnego typu. Prywatne firmy stopniowo stały się główną siłą inwestycyjną w Afryce; ponad 80 procent ich pracowników to lokalni mieszkańcy, którzy bezpośrednio i pośrednio stworzyli miliony miejsc pracy.

  • Ułatwienie rozwoju rolnictwa w Afryce. Chiny zawsze były chętne do dzielenia się doświadczeniami i technologią rozwoju rolnictwa z Afryką, aby wspierać kraje afrykańskie w ulepszaniu produkcji rolnej i przetwórstwa oraz pomagać im w budowaniu ich łańcuchów wartości w rolnictwie i handlu. Od 2012 r. 7456 afrykańskich stażystów przeszło szkolenie rolnicze w Chinach. Dzięki projektom, takim jak wysyłanie chińskich ekspertów rolnych do Afryki, przeszkolono ponad 50 000 Afrykanów i zbudowano 23 rolnicze centra pokazowe. Do tej pory Chiny ustanowiły mechanizmy współpracy w dziedzinie rolnictwa z 23 krajami afrykańskimi i organizacjami regionalnymi oraz podpisały 72 dwustronne i wielostronne umowy o współpracy w dziedzinie rolnictwa.
  • Od 2012 roku Chiny podpisały 31 umów o współpracy w dziedzinie rolnictwa z 20 krajami afrykańskimi i organizacjami regionalnymi. W 2019 r. odbyło się Pierwsze Forum Współpracy Rolniczej Chiny-Afryka, które zapowiedziało powołanie Komisji Współpracy Rolnej Chiny-UA i sformułowanie programu działań na rzecz promowania współpracy chińsko-afrykańskiej w zakresie modernizacji rolnictwa. Do końca 2020 r. ponad 200 chińskich firm posiadało kapitał inwestycyjny w sektorze rolnym w 35 krajach afrykańskich o wartości 1,11 miliarda dolarów. Ich inwestycje dotyczą m.in. sadzenia, hodowli i przetwórstwa. Z Chinami można handlować ponad 350 rodzajami afrykańskich produktów rolnych. Wszystko to zapewnia stały wzrost handlu rolnego między Chinami i Afryką.
  • Przyczynianie się do industrializacji w Afryce. Uprzemysłowienie jest warunkiem wstępnym osiągnięcia przez kontynent zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu, a także kluczem do tworzenia miejsc pracy, eliminacji ubóstwa i poprawy standardów życia. Chiny wspierają kraje afrykańskie w poprawie ich „miękkiego” i „twardego” środowiska inwestycyjnego zgodnie z ich krajowymi warunkami i potrzebami rozwojowymi. Biorąc za siłę napędową dostosowanie przemysłu i współpracę w zakresie zdolności produkcyjnych, Chiny pomagają przyspieszyć proces industrializacji Afryki i dywersyfikacji gospodarczej. Do tej pory Chiny ustanowiły mechanizmy współpracy w zakresie zdolności przemysłowych z 15 krajami w Afryce.
  • Chiny i kraje afrykańskie współpracowały przy budowie stref współpracy gospodarczej i handlowej, specjalnych stref ekonomicznych, parków przemysłowych i parków naukowych, przyciągając przedsiębiorstwa z Chin i innych krajów do inwestowania w Afryce. Zbudowali bazy produkcyjne i przetwórstwa oraz zlokalizowali swoją działalność w Afryce, przyczyniając się do wzrostu lokalnego zatrudnienia i dochodów podatkowych oraz promując modernizację przemysłu i współpracę techniczną. Chińsko-afrykański fundusz współpracy w zakresie zdolności produkcyjnych skoncentrował się na budowie autostrad, linii kolejowych i sieci lotniczych oraz uprzemysłowieniu w Afryce.

  • Według stanu na marzec 2021 r. zainwestowano w 21 projektów, obejmujących energię, zasoby i produkcję oraz pobudzających rozwój przemysłu w krajach-odbiorcach. Dziesiątki przedsiębiorstw finansowanych przez Chińczyków współpracowało z afrykańskimi odpowiednikami przy budowie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 1,5 GW, co pomogło stworzyć od podstaw łańcuchy przemysłu fotowoltaicznego w Afryce, jednocześnie skutecznie niwelując niedobory mocy i redukując emisję dwutlenku węgla.

  • Rozszerzenie współpracy w zakresie infrastruktury. Chiny wspierają Afrykę w uczynieniu z rozwoju infrastruktury priorytetu ożywienia gospodarczego. Zachęca i wspiera chińskie przedsiębiorstwa do przyjęcia różnych modeli udziału w budowie, inwestycjach, eksploatacji i zarządzaniu projektami infrastrukturalnymi w Afryce. W latach 2016-2020 całkowite inwestycje w projekty infrastrukturalne w Afryce osiągnęły prawie 200 miliardów dolarów. Projekty realizowane przez chińskie firmy stanowiły 31,4 proc. wszystkich projektów infrastrukturalnych na kontynencie afrykańskim w 2020 roku. Od momentu powstania FOCAC chińskie firmy przeznaczają różne fundusze, aby pomóc krajom afrykańskim w budowie i modernizacji ponad 10 000 km linii kolejowych, prawie 100 000 km autostrad, prawie 1000 mostów i 100 portów oraz 66 000 km przesyłu i dystrybucji energii. Pomogli również zbudować zainstalowaną moc wytwórczą 120 mln kW, komunikacyjną sieć szkieletową o długości 150 000 km oraz usługę sieciową obejmującą prawie 700 mln terminali użytkowników. Zbudowana i obsługiwana przez chińskie firmy kolej Mombasa-Nairobi była pierwszą nowoczesną linią kolejową zbudowaną w Kenii od 100 lat.
  • Stosując chińskie standardy, technologie i sprzęt, projekt zyskał uznanie jako droga przyjaźni i współpracy oraz ścieżka do korzystnego dla wszystkich rozwoju między Chinami i Afryką w nowej erze. Kolej przewiozła 5,4 mln pasażerów i 1,3 mln standardowych kontenerów. Przyczyniła się do wzrostu gospodarczego Kenii o 1,5 procent i stworzyła 46 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Chiny pokierowały swoimi przedsiębiorstwami do zbadania wielu form współpracy, takich jak BOT (buduj-eksploatuj-przekaż), BOO (buduj-własne-operuj) i PPP (partnerstwo publiczno-prywatne). Takie wysiłki mają na celu przekształcenie współpracy w zakresie infrastruktury między Chinami a Afryką w całkowicie zintegrowany model obejmujący inwestycje, budowę i eksploatację oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju projektów infrastrukturalnych.
  • Wzmocnienie współpracy finansowej. Instytucje finansowe z obu stron eksplorują nawzajem swoje rynki. Ich banki centralne rozszerzyły skalę rozliczeń w walucie lokalnej i swapów walutowych, prowadząc do stałej poprawy ułatwień finansowych między Chinami i Afryką. Według stanu na październik 2021 r. w transgranicznym systemie płatności międzybankowych (CIPS) uczestniczyło 42 pośrednich uczestników w Afryce, obejmujących 19 krajów afrykańskich. Ludowy Bank Chin (PBOC), bank centralny Chin, podpisał kolejne umowy swapów walutowych z bankami centralnymi RPA, Maroka, Egiptu i Nigerii na łączną kwotę 73 mld RMB.
  • Chiny podpisały protokół ustaleń w sprawie współpracy w zakresie nadzoru finansowego z siedmioma krajami afrykańskimi, w tym Egiptem, RPA i Nigerią, kładąc solidny fundament pod stałą i długoterminową dwustronną współpracę finansową. Chiny przystąpiły do ​​Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB), Wschodnio- i Południowoafrykańskiego Banku Handlu i Rozwoju, Zachodnioafrykańskiego Banku Rozwoju i innych wielostronnych instytucji finansowych zajmujących się rozwojem. Zobowiązała się wpłacić łącznie 996 milionów dolarów na Afrykański Fundusz Rozwoju w ramach AfDB.

  • Rozszerzanie współpracy w gospodarce cyfrowej. Chiny pomagają krajom afrykańskim wyeliminować przepaść cyfrową. W tej dziedzinie osiągnięto szybki rozwój i owocne rezultaty – budowę infrastruktury cyfrowej, przejście do społeczeństwa cyfrowego oraz zastosowanie nowych technologii, takich jak Internet Rzeczy i finanse mobilne. Chińskie firmy brały udział w wielu projektach kabli podmorskich łączących Afrykę i Europę, Azję i obie Ameryki.
  • Współpracowali z największymi operatorami afrykańskimi w osiągnięciu pełnego podstawowego pokrycia usług telekomunikacyjnych w Afryce. Zbudowali ponad połowę sieci bezprzewodowych na kontynencie i szybkich mobilnych sieci szerokopasmowych. Łącznie ułożono ponad 200 000 km światłowodów, zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu 6 milionom gospodarstw domowych i obsługujących ponad 900 milionów mieszkańców. Do tej pory ponad 1500 firm w 17 miastach w 15 krajach afrykańskich wybrało chińskich partnerów korporacyjnych na ścieżkę cyfrowej transformacji. Dwadzieścia dziewięć krajów wybrało inteligentne rozwiązania usług rządowych dostarczane przez chińskie firmy. Chiny i Afryka wspólnie ustanowiły usługę chmury publicznej w Republice Południowej Afryki, która obejmuje cały region Afryki. Obie strony udostępniły również pierwszą w regionie niezależną sieć handlową 5G. Poziom i treść współpracy e-commerce między Chinami a Afryką stale się rozwija. Wykłady w chmurze dotyczące budowania potencjału e-commerce w ramach Jedwabnego Szlaku skutecznie poprawiły umiejętności cyfrowe mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w krajach partnerskich. Przeprowadzono działania promocyjne, aby pomóc wysokiej jakości produktom z Afryki uzyskać dostęp do chińskiego rynku.

Takie działania obejmują zainicjowany przez rząd festiwal zakupów, który rozpoczął się w 2019 r., z e-commerce Silk Road, a także sezon promocji produktów afrykańskich FOCAC. Chińskie firmy aktywnie uczestniczą w budowaniu platform usług publicznych w Afryce, takich jak płatności elektroniczne i inteligentna logistyka. Wszystkie te wysiłki mają na celu osiągnięcie korzystnej współpracy poprzez promowanie łączności. Na chińsko-afrykańskim forum rozwoju i współpracy w zakresie Internetu w sierpniu 2021 r. Chiny ogłosiły zamiar sformułowania i wdrożenia wspólnego chińsko-afrykańskiego planu partnerstwa na rzecz innowacji cyfrowych w Afryce.


Wymiary społeczne


Chiny promują współpracę z Afryką w dziedzinach społecznych, takich jak ograniczanie ubóstwa, zdrowie, edukacja, nauka i technologia, ochrona środowiska, zmiana klimatu oraz wymiana młodzieży i kobiet. Poprzez wzmacnianie wymiany, udzielanie pomocy i dzielenie się doświadczeniami, Chiny pomagają krajom afrykańskim poprawić ich wszechstronny rozwój społeczny, co z kolei stanowi wewnętrzny impuls dla ich wzrostu gospodarczego.


Wymiana doświadczeń w ograniczaniu ubóstwa. Ubóstwo to wspólne wyzwanie stojące przed Chinami i Afryką. Wyeliminowanie ubóstwa jest głównym celem Agendy ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Od 2010 r. w krajach takich jak Chiny, Etiopia, RPA i Uganda odbyło się 10 konferencji Afryka-Chiny na rzecz ograniczania i rozwoju ubóstwa, w których w sumie uczestniczyło prawie 1600 uczestników. W latach 2005-2021 Chiny zorganizowały 160 programów szkoleniowych dotyczących ograniczania ubóstwa i pomocy zagranicznej. W szkoleniach wzięło udział około 2700 osób z 53 krajów afrykańskich, co stanowi prawie 60 procent ogólnej liczby uczestników.

Wzmocnienie współpracy medycznej i zdrowotnej. Poprzez konkretne działania Chiny pomogły krajom afrykańskim reagować na różne epidemie i plagi oraz budować system zdrowia publicznego, promując chińsko-afrykańską wspólnotę zdrowia. Jednym z najdłuższych i najskuteczniejszych projektów współpracy, w który zaangażowana jest największa liczba krajów afrykańskich, jest wysyłka chińskich zespołów medycznych. Obecnie blisko 1000 chińskich pracowników medycznych w 45 krajach afrykańskich pracuje w 98 ośrodkach medycznych.

Chińskie zespoły medyczne przeprowadziły 34 bezpłatne programy kliniczne w ramach inicjatywy Brightness Action, przywracając wzrok prawie 10 000 afrykańskich pacjentów z zaćmą. Chiny skupiają się na pomocy krajom afrykańskim we wzmacnianiu specjalizacji medycznych, szkoląc 20 000 afrykańskiego personelu medycznego. Do tej pory pomogła 18 krajom afrykańskim założyć 20 ośrodków w różnych specjalnościach medycznych, obejmujących kardiologię, medycynę intensywnej opieki, urazy i endoskopię. Chiny wspierają kraje afrykańskie w poprawie ich zdolności w zakresie kontroli zdrowia granic i kwarantanny oraz wysyłają ekspertów ds. kontroli chorób do Afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w celu zapewnienia wsparcia technicznego.


Rozszerzenie współpracy w zakresie edukacji i zasobów ludzkich. Chiny energicznie wspierają edukację w Afryce. Opierając się na potrzebach krajów afrykańskich w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego, pomaga szkolić bardzo potrzebnych specjalistów dla krajów afrykańskich i zachęca wybitną afrykańską młodzież do studiowania w Chinach poprzez kilka stypendiów. Od 2012 roku obie strony wdrażają Plan Współpracy 20+20 dla chińskich i afrykańskich instytucji szkolnictwa wyższego jako platformę wymiany i współpracy między uczelniami. Chiny utworzyły edukacyjny fundusz powierniczy w ramach UNESCO, aby zapewnić szkolenia dla ponad 10 000 nauczycieli w krajach afrykańskich. Od 2018 r. Chiny ustanowiły warsztaty lubańskie wraz z uczelniami i uniwersytetami w krajach, w tym w Egipcie, RPA, Dżibuti i Kenii, dzieląc się wysokiej jakości zasobami edukacji zawodowej z Afryką i szkoląc wysokiej klasy personel techniczny w celu zaspokojenia pilnych potrzeb rozwoju gospodarczego i społecznego na kontynent.

Chiny pomogły ponad 30 afrykańskim uniwersytetom założyć wydziały języka chińskiego lub kursy języka chińskiego. We współpracy z Chinami 16 krajów afrykańskich włączyło język chiński do swoich krajowych systemów edukacji. Obie strony założyły 61 Instytutów Konfucjusza i 48 Klas Konfucjusza w Afryce. Od 2004 roku Chiny wysłały łącznie 5500 nauczycieli języka chińskiego i wolontariuszy do 48 krajów afrykańskich.


Wzmocnienie współpracy naukowej i technologicznej oraz dzielenie się wiedzą. Chiny aktywnie wzmacniają komunikację i koordynację z Afryką w zakresie strategii innowacji technologicznych. Dzieli się doświadczeniami i osiągnięciami oraz promuje wymianę i szkolenie specjalistów oraz transfer technologii, a także innowacyjność i przedsiębiorczość po obu stronach. Chiny i kraje afrykańskie utworzyły wspólne laboratoria wysokiego szczebla, Wspólne Centrum Badawcze Chińsko-Afrykańskie oraz centrum współpracy w zakresie innowacji.

W ostatnich latach Chiny wspierały Afrykę w kultywowaniu dużej liczby talentów naukowych i technologicznych poprzez projekty takie jak stypendium Alliance of International Science Organizations in the Belt and Road Region, stypendia rządu chińskiego, program Talented Young Scientist oraz innowacyjny Talent Projekt wymiany.


W kierunku przyszłości


W ciągu ostatnich dwóch dekad FOCAC stał się ważną platformą wspólnego dialogu między Chinami i Afryką oraz skutecznym mechanizmem pragmatycznej współpracy. W nowej epoce stał się inicjatorem współpracy międzynarodowej z Afryką. Obecnie ma 55 członków, w tym Chiny, 53 kraje afrykańskie, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Chinami, oraz Komisję UA. Konferencja ministerialna odbywa się raz na trzy lata i odbywa się rotacyjnie między Chinami a krajami afrykańskimi, a współprzewodniczą Chiny i afrykański kraj goszczący, przy czym współprzewodniczący również przejmują inicjatywę we wdrażaniu wyników konferencji.

Na podstawie wzajemnych porozumień niektóre konferencje ministerialne zostały przekształcone w szczyty. Do tej pory zwołano trzy szczyty (szczyt w Pekinie w listopadzie 2006 r., szczyt w Johannesburgu w grudniu 2015 r. i szczyt w Pekinie we wrześniu 2018 r.) oraz siedem konferencji ministerialnych. Przyniosły one bogate owoce, publikując szereg ważnych dokumentów kierujących współpracą oraz promując wdrożenie szeregu głównych środków ułatwiających rozwój w Afryce i umacniających przyjaźń między Chinami i Afryką oraz wzajemnie korzystną współpracę.


Afryka przeżywa falę solidarności i samowzmacniania, a wpływ kontynentu na sprawy międzynarodowe stale rośnie. Obecnie posuwa się naprzód z rozwojem stref wolnego handlu, przyspieszając industrializację i modernizację oraz zmierzając w kierunku świetlanej przyszłości przewidzianej w Agendzie 2063 UA.


Pod koniec listopada 2021 r. FOCAC spotka się w afrykańskim kraju współprzewodniczącym, Senegalu. Spotkanie ma na celu ocenę realizacji wyników szczytu w Pekinie 2018 i zaplanowanie przyjaznej współpracy w kolejnym etapie. Będzie to ważne wydarzenie dyplomatyczne dla Chin i Afryki w celu omówienia planów współpracy i promowania wspólnego rozwoju, a także będzie miało ogromne znaczenie w promowaniu po pandemii ożywienia gospodarczego i rozwoju w Afryce, Chinach i na całym świecie. Chiny będą ściśle współpracować z Afryką, aby do połowy stulecia dostosować chiński cel drugiego stulecia, jakim jest zbudowanie wielkiego, nowoczesnego kraju socjalistycznego, z Agendą 2063 UA.


*


Uwaga dla czytelników: kliknij przyciski udostępniania powyżej lub poniżej. Śledź nas na Instagramie, @crg_globalresearch. Prześlij ten artykuł na swoje listy e-mailowe. Crosspost na swoim blogu, forach internetowych. itp.


Kester Kenn Klomegah, który wcześniej pracował dla Inter Press Service (IPS), jest teraz częstym i pełnym pasji współpracownikiem Global Research. Jako wszechstronny badacz uważa, że ​​każdy zasługuje na równy dostęp do wysokiej jakości i godnych zaufania doniesień medialnych.


Oryginalnym źródłem tego artykułu jest Global Research

Copyright © Kester Kenn Klomegah, Global Research, 2021

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...