AUTOR: TYLER DURDEN
Jak się okazuje, amerykańskie megabanki, takie jak JPMorgan i Goldman Sachs, nie są jedynymi, które kupują rosyjskie aktywa znajdujące się w trudnej sytuacji. Chińskie banki również biorą udział w zabawie.
Chiny rozważają zakup lub zwiększenie udziałów w rosyjskich firmach energetycznych i towarowych, takich jak gigant gazowy Gazprom i aluminiowy gigant Rusal International, według osób zaznajomionych z tą sprawą, donosi Bloomberg.
Pekin prowadzi rozmowy ze swoimi firmami państwowymi, w tym China National Petroleum, China Petrochemical, Aluminium Corp. of China i China Minmetals Corp., na temat potencjalnych możliwości potencjalnych inwestycji w rosyjskie firmy lub aktywa. Każda umowa miałaby na celu wzmocnienie importu Chin, ponieważ intensyfikuje to koncentrację na bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym, a nie jako pokaz poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Rozmowy są wciąż na wczesnym etapie i nie jest jasne, czy dojdzie do porozumienia, ponieważ dyskusje nie są publiczne. Rozpoczęły się rozmowy między chińskimi i rosyjskimi koncernami energetycznymi. Zaangażowane chińskie firmy odmówiły komentarza Bloombergowi.
Podczas gdy europejskie i amerykańskie firmy zrywały więzi z rosyjskimi firmami, Chiny zobowiązały się do kontynuowania normalnych stosunków handlowych z Rosją. Decyzja zapadła, gdy amerykański i europejski gigant energetyczny Exxon Mobil, Shell i BP odeszli od rosyjskich aktywów wartych miliardy dolarów.
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział podczas briefingu prasowego na początku tego tygodnia, że stosunki chińsko-rosyjskie pozostają "solidne", nawet gdy Pekin wezwał Rosję do zaangażowania się w rozmowy pokojowe, aby spróbować zakończyć wojnę.
Wśród obecnych chińskich inwestycji energetycznych w Rosji, CNPC ma 20% udziałów w projekcie Jamał LNG i 10% udziałów w Arctic LNG 2, podczas gdy Cnooc posiada 10% Udziałów w Arktyce.
Chiny i Rosja od lat zacieśniają więzi. W zeszłym miesiącu prezydent Xi i prezydent Putin podpisali szereg umów mających na celu zwiększenie rosyjskiej podaży.
Gazprom i Rosnieft' zawarły z Chinami ważne umowy na dostawy, które pomogły złagodzić wpływ zachodnich sankcji (które, jak pamiętajmy, w dużej mierze pozostawiły nienaruszony żywotny rosyjski przemysł gazowy i naftowy). Partnerstwo zainspirowało Rosję do "zwrotu ku Azji", polityki, którą Barack Obama próbował również narzucić USA.
Inwestycja Chin może pomóc w umocnieniu wysiłków Moskwy na rzecz przyspieszenia własnego "zwrotu ku Azji" w poszukiwaniu nowych rynków zbytu dla swoich produktów energetycznych. Chiny podwoiły zakupy rosyjskich produktów energetycznych do prawie 60 miliardów dolarów w ciągu ostatnich pięciu lat, a większość analityków spodziewa się, że liczba ta będzie nadal rosnąć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz