piątek, 27 maja 2022

Kreml:" Zachodnie sankcje wobec Rosji winne globalnemu KRYZYSOWI ŻYWNOŚCIOWEMU" (video)

 Kreml twierdzi, że sankcje nałożone przez Zachód jako kara za wojnę rosyjsko-ukraińską są winne globalnemu kryzysowi żywnościowemu. Konflikt i sankcje nałożone na Rosję spowodowały gwałtowny wzrost cen oleju spożywczego, zbóż i nawozów.

Zdjęcie: Kreml: Zachodnie sankcje wobec Rosji winne globalnemu KRYZYSOWI ŻYWNOŚCIOWEMU

Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 23 maja: "Nie jesteśmy źródłem problemu. Źródłem problemu, który prowadzi do głodu na świecie, są ci, którzy nałożyli sankcje na nas i same sankcje.

Zauważył, że Rosja "zawsze była raczej wiarygodnym eksporterem zboża", powołując się na odmowę uniemożliwienia Ukrainie eksportu zboża do Polski koleją – co było znacznie wolniejsze. To, jak powiedział, dzieje się pomimo tego, że Zachód wysyła broń na Ukrainę koleją.

Według Pieskowa Ukraina uniemożliwiła żeglugę handlową, umieszczając miny na swoich wodach, aby zapobiec wejściu rosyjskich okrętów wojennych. Ale to sprawiło, że żegluga stała się niebezpieczna zarówno dla statków handlowych, jak i wojskowych, kontynuował.

"Jeśli chodzi o metodę transportu morskiego – powtarzamy, że nie jesteśmy źródłem tego problemu. Na alternatywnych trasach z naszej strony, znowu – nie jesteśmy źródłem problemów, które prowadzą do zagrożenia głodem na świecie. (Powiązane: Niemcy BLOKUJĄ Rosję przed eksportem żywności, a następnie OBWINIAJĄ Rosję za spowodowanie brutalnego głodu.)

Od wybuchu wojny pod koniec lutego 2022 roku Kijów stracił na rzecz sił rosyjskich jedne z największych portów morskich, takich jak Chersoń i Mariupol. Obawia się również, że Moskwa może podjąć próbę zajęcia Odessy, położonej w południowo-zachodniej Ukrainie.

Ukraina jest głównym eksporterem zbóż i oleju roślinnego – w tym kukurydzy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i rzepakowego. Tymczasem Rosja i jej sojusznik Białoruś odpowiadają za ponad 40 procent potażu, nawozu, który dostarcza kluczowych składników odżywczych do upraw spożywczych.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina odpowiadają za prawie jedną trzecią światowych dostaw pszenicy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) 36 krajów – niektóre na Bliskim Wschodzie i w Afryce – są uzależnione od tych dwóch głównych producentów pszenicy w zakresie importu.

Zachodni urzędnicy ganią Rosję za "uzbrajanie" dostaw żywności

Komentarze sekretarza prasowego Kremla pojawiły się wśród uwag urzędników z Zachodu, którzy potępili Rosję za rzekome "uzbrojenie" globalnych dostaw żywności.

19 maja sekretarz stanu USA Anthony Blinken oskarżył Rosję o przetrzymywanie dostaw żywności jako zakładników dla Ukraińców i innych ludzi na całym świecie. Dodał, że "decyzja o uzbrojeniu żywności należy do Moskwy i tylko do Moskwy".

"Zaopatrzenie milionów Ukraińców i milionów innych na całym świecie zostało dosłownie przetrzymywane jako zakładnicy. Rosyjski rząd wydaje się myśleć, że użycie żywności jako broni pomoże osiągnąć to, czego nie zrobiła inwazja: złamać ducha narodu ukraińskiego.

Wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew uderzył w Blinkena. "Rzeczy tak nie działają; nie jesteśmy. Mamy wszelkie możliwości zapewnienia żywności w innych krajach, aby nie było kryzysów. Po prostu nie przeszkadzaj nam w pracy" - napisał w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

"Wszystko okazuje się nielogiczne. Z jednej strony wprowadzane są szalone sankcje – a z drugiej są żądania dostaw żywności" – dodał były prezydent Rosji.

Dzień po tym, jak Pieskow wygłosił swoje uwagi, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zganiła Rosję za jej działania przeciwko Ukrainie, powołując się na zarzuty o celowe bombardowanie przez Moskwę silosów zbożowych w tym kraju.

"Rosja gromadzi teraz własny eksport żywności jako formę szantażu – wstrzymywania dostaw w celu podniesienia światowych cen lub handlu pszenicą w zamian za wsparcie polityczne. To wykorzystywanie głodu i zboża do sprawowania władzy" – powiedziała 24 maja na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Tymczasem sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jest w kontakcie z wieloma stronami, aby przywrócić eksport zboża z Ukrainy. Rozmawiał z Rosją, Ukrainą, Turcją, USA i Unią Europejską w celu złagodzenia pogłębiającego się globalnego kryzysu żywnościowego.

Obejrzyj ten raport Russia Today o szerszych reperkusjach zachodnich sankcji wobec Rosji.

Ten film pochodzi z kanału High Hopes na Brighteon.com.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Oni kłamią, my wiemy, że kłamią, a oni wiedzą, że my wiemy, że kłamią"

  "Wiemy, że kłamią. Wiedzą, że kłamią. Wiedzą, że my wiemy, że kłamią. Wiemy, że oni wiedzą, że my wiemy, że wiedzą, że kłamią. A jedn...