poniedziałek, 5 września 2022

"Chiny ostrzegają USA przed wstrzymaniem sprzedaży broni, interakcji wojskowych z Tajwanem"

 Chiny ostrzegły Stany Zjednoczone, aby zaprzestały sprzedaży broni i interakcji wojskowych z Tajwanem po tym, jak Waszyngton zgodził się sprzedać Tajwanowi pociski przeciwokrętowe i powietrze-powietrze o wartości miliardów dolarów.

Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie, ostrzegł, że Chiny "zdecydowanie podejmą uzasadnione i niezbędne środki zaradcze" w świetle niedawnej sprzedaży broni przez USA na Tajwan.

"Stany Zjednoczone ingerują w wewnętrzne sprawy Chin i podważają suwerenność i interesy bezpieczeństwa Chin, sprzedając broń do regionu Tajwanu" - napisał Liu w wątku na Twitterze.

Liu powiedział, że sprzedaż broni "poważnie zagraża stosunkom chińsko-amerykańskim oraz pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej" i wezwał Waszyngton do natychmiastowego odwołania planu.

Chiny postrzegają Tajwan jako zbuntowaną prowincję, która musi zostać ponownie połączona z kontynentem. Chiński reżim rozpoczął największe ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu w sierpniu po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów NANCY Pelosi na wyspie.

1,1 miliarda dolarów sprzedaży broni

Amerykańska Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) poinformowała w sobotę, że formalnie poinformowała Kongres o możliwej sprzedaży broni, która wynosi nieco ponad 1,1 miliarda dolarów.

Obejmuje 100 pocisków przeciwlotniczych Sidewinder i cztery taktyczne jednostki naprowadzania o wartości 85,6 miliona dolarów, 60 pocisków przeciwokrętowych Harpoon i cztery pociski ćwiczebne Harpoon za 355 milionów dolarów oraz system radarowy dozorowania o wartości 665,4 miliona dolarów.

Trzy kontrakty obejmują również powiązany sprzęt wojskowy, części, a także usługi wsparcia technicznego i logistycznego. Oznacza to szóstą sprzedaż broni zatwierdzoną przez administrację Bidena, zgodnie z DSCA.

Biuro Prezydenta Tajwanu powiedziało, że sprzedaż broni pomoże samorządnej wyspie wzmocnić samoobronę i poradzić sobie z presją wojskową Chin wokół granicy.

"Nie będziemy eskalować konfliktów ani prowokować sporów, ale Tajwan zdecydowanie zademonstruje swoją determinację i zdolność do samoobrony w obronie suwerenności narodu" - napisano w oświadczeniu biura.

Tajwańskie wojsko zestrzeliło drona, który wszedł w jego przestrzeń powietrzną w pobliżu jednej z wysp 1 września. Premier Tajwanu Su Tseng-chang powiedział, że Tajwan wielokrotnie wydawał ostrzeżenia chinom w związku z ich najazdami, ale zostały one zignorowane.

Polityka USA wobec Tajwanu

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Waszyngton będzie bronił Tajwanu, jeśli Chiny zaatakują, ale polityka USA wobec Tajwanu pozostaje niezmieniona.

"Zgadzamy się z polityką "jednych Chin", podpisaliśmy ją i wszystkie zamierzone umowy zawarte stamtąd. Ale pomysł, że [Tajwan] może być zajęty siłą ... jest po prostu niewłaściwe" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej 23 maja w Tokio.

Waszyngton nie popiera niepodległości Tajwanu i sprzeciwia się wszelkim jednostronnym zmianom status quo z obu stron, ale nadal zapewniałby Tajwanowi zdolności niezbędne do utrzymania obrony.

Dwa okręty US Navy – krążowniki rakietowe typu Ticonderoga USS Antietam i USS Chancellorsville – przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską 28 sierpnia, po raz pierwszy od czasu, gdy chiński reżim zwiększył presję wojskową na Tajwan.

Sojusznicy USA, tacy jak Kanada i Wielka Brytania, również wysłali statki wąską drogą wodną oddzielającą Tajpej od Pekinu.

Dorothy Li przyczyniła się do powstania tego raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...