środa, 30 listopada 2022

"Administracja Bidena zatwierdza sprzedaż broni Katarowi za 1 miliard dolarów podczas Mistrzostw Świata"

 Administracja Bidena zatwierdziła we wtorek możliwą sprzedaż wojska doKataruo szacunkowej wartości 1 miliarda dolarów.

Ogłoszenie zgody Departamentu Stanu zostało opublikowane podczasmeczuMistrzostw Świata 2022 między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, który odbył się w Doha.

Zawiadomienieo potencjalnej sprzedaży jest wymagane przez prawo. Departament Stanu poinformował w nim, że rząd Kataru poprosił o zakup 10 systemów antydronowych – określanych jako "Fixed Site-Low, Slow, Small Unmanned Aircraft System Integrated Defeat System (FS-LIDS) System of Systems".

Katarski rząd poprosił również o 200 pocisków przechwytujących Coyote Block 2, które są używane do zwalczania dronów, a także mnóstwo powiązanego sprzętu oraz usług wsparcia technicznego i logistycznego.

Katar, wraz z innymi państwami Zatoki Perskiej, stoi w obliczu zagrożeń ze strony wspieranych przez Iran pełnomocników w regionie.

"Proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomagając poprawić bezpieczeństwo przyjaznego kraju, który nadal jest ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego na Bliskim Wschodzie" - powiedział Departament Stanu.

Dodał, że proponowana sprzedaż "poprawi również zdolność Kataru do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie elektronicznych i kinetycznych możliwości pokonania bezzałogowych systemów powietrznych".

"Katar nie będzie miał trudności z wchłonięciem tych artykułów i / lub usług do swoich sił zbrojnych. Proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcia nie zmieni podstawowej równowagi wojskowej w regionie.

Pięciu przedstawicieli rządu USA i 15 amerykańskich wykonawców zostanie wysłanych do Kataru na pięć lat "w celu wsparcia działań w terenie, szkoleń i utrzymania", stwierdził departament.

Głównymi wykonawcami będą Raytheon, SRC i Northrop Grumman.

Stany Zjednoczone i Katar w 2017 roku podpisały wcześniej umowę zbrojeniową o wartości 12 miliardów dolarów na zakup do 36 myśliwców F-15 i innej broni amerykańskiej. W tym czasie Departament Obrony powiedział, że sprzedaż "da Katarowi najnowocześniejsze możliwości i zwiększy współpracę w zakresie bezpieczeństwa i interoperacyjność między Stanami Zjednoczonymi a Katarem".

Administracja byłego prezydenta Baracka Obamy w listopadzie 2016 r. zatwierdziła potencjalną sprzedaż, która została wówczas oszacowana na 21 miliardów dolarów. Prowadząc do umowy o wartości 12 miliardów dolarów, ówczesny prezydent Donald Trump potępił Katar jako sponsora terroryzmu "wysokiego szczebla" i wezwał rząd kraju do "przyjęcia twardego stanowiska" w sprawie finansowania ekstremizmu.

Podczas gdy Katar zaprzecza wspieraniu ekstremizmu, jego sąsiedzi, w tym Arabia Saudyjska, oskarżają go o finansowanie grup terrorystycznych, w tym oddziału Al-Kaidy w Syrii, oraz o wspieranie grup islamistycznych, w tym Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie. Z powodu rzekomego wsparcia Kataru dla terrorystów, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt w 2017 roku zerwały stosunki dyplomatyczne z tym krajem.

Prezydent Joe Biden w marcu tego roku wyznaczył Katar jako głównego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO – specjalny status przyznawany bliskim sojusznikom spoza NATO, którzy mają strategiczne stosunki robocze z armią USA. Pozwala to Katarowi uzyskać pewne korzyści w zakresie obrony i bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi.

Katar jest domem dla bazy lotniczej Al Udeid, jednej z największych amerykańskich baz wojskowych na Bliskim Wschodzie, w której mieści się wysunięta kwatera główna Centralnego Dowództwa USA i centrum operacji lotniczych Pentagonu w regionie. Baza jest uważana za kluczowego gracza w walce z terrorystyczną grupą ISIS.

W sierpniu 2021 r. baza lotnicza odegrała ważną rolę i gościła tysiące uchodźców, którzy pomogli USA w ewakuacji ludzi z międzynarodowego lotniska Hamid Karzai w Kabulu w Afganistanie po wycofaniu się wojsk amerykańskich z kraju.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo|:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...