Kanada i Wielka Brytania to ostatnie kraje zachodnie, które wyraziły zaniepokojenie decyzją prezydenta USA Joe Bidena o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej. Oba kraje potwierdziły swoje zaangażowanie w porozumienie ONZ zakazujące zbrojeń i wypowiedziały się przeciwko ich użyciu w obecnym konflikcie z Rosją.
„Nie popieramy użycia amunicji kasetowej” – powiedział w sobotę rząd Kanady krajowemu nadawcy CTV. Ottawa jest „zaangażowana w położenie kresu wpływowi amunicji kasetowej na ludność cywilną – zwłaszcza na dzieci” – czytamy w oświadczeniu.
Osobno brytyjski premier Rishi Sunak powiedział dziennikarzom, że Londyn również nie popiera stosowania bomb kasetowych.
„Wielka Brytania jest sygnatariuszem konwencji, która zabrania produkcji lub używania amunicji kasetowej i zniechęca do jej używania” – wyjaśnił, dodając, że Londyn będzie nadal wspierał Ukrainę innymi środkami.
Kanada stwierdziła, że jest „w pełni zgodna” z konwencją ONZ zakazującą broni, która została przyjęta w 2008 roku.
Od tego czasu do porozumienia przystąpiło ponad 110 krajów.
Bomby kasetowe przenoszą mniejsze podpociski wybuchowe, które są uwalniane w locie i rozrzucane po obszarze docelowym i są zwykle używane przeciwko personelowi i lekko opancerzonym pojazdom.
Mają również tendencję do pozostawiania niezdetonowanych „niewypałów”, które mogą pozostawać w byłych strefach konfliktów przez dziesięciolecia.
„Ludzie nadal umierają z powodu użycia tego rodzaju broni” – powiedział CTV Earl Turcotte, weteran kanadyjskiego dyplomaty i działacz na rzecz rozbrojenia.
Były urzędnik, który przewodził kanadyjskiej delegacji podczas rozmów w sprawie konwencji w sprawie amunicji kasetowej z 2008 roku, wezwał Ottawę do konkretnego „wypowiedzenia się” przeciwko decyzji USA.
„Należy wyraźnie i zdecydowanie podkreślić, że wszelkie bezpośrednie korzyści wojskowe, jakie mogłaby przynieść amunicja kasetowa, zostałyby zniweczone i znacznie przewyższone przez ich humanitarny wpływ na obywateli Ukrainy w dłuższej perspektywie” – powiedział Turcotte.
Waszyngton zajął jednak w sobotę inne stanowisko.
Zapytany o potencjalne szkody dla ludności cywilnej, jakie amerykańskie bomby mogą wyrządzić na Ukrainie, wysoki rangą urzędnik Pentagonu powiedział, że „najgorszą rzeczą dla cywilów na Ukrainie jest zwycięstwo Rosji”.
Posunięcie ogłoszone przez Stany Zjednoczone w tym tygodniu wywołało niepokój wśród różnych narodów, w tym niektórych sojuszników Ameryki, a także w ONZ.
W piątek Niemcy potwierdziły swoje zobowiązanie do przestrzegania traktatu ONZ zakazującego broni kasetowej.
Austria ostrzegła również, że Zachód wysłałby zły sygnał, dostarczając taką amunicję do strefy konfliktu, podczas gdy Hiszpania powiedziała, że Ukraina nie powinna jej używać „w żadnych okolicznościach”.
Moskwa potępiła decyzję Waszyngtonu jako akt „desperacji”, który nie wpłynąłby na jej trwającą kampanię wojskową, ale miałby tragiczne konsekwencje dla niewalczących.
Stany Zjednoczone będą „ponosić pełną odpowiedzialność za śmierć… zarówno rosyjskich, jak i ukraińskich dzieci” – oświadczyła w sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579413-allies-cluster-bombs-us-kiev/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz