Niemcy sprzeciwiają się oferowaniu Kijowowi jasnego planu działania lub konkretnych gwarancji przystąpienia do zachodniego bloku wojskowego na zbliżającym się szczycie na Litwie, poinformował w sobotę The Telegraph, powołując się na przedstawicieli NATO.
„Berlin jest zdystansowany wobec perspektywy oferowania natychmiastowego członkostwa… Chce procesu i czasu na opracowanie gwarancji zasadniczo blokujących członkostwo” – powiedział brytyjskiej gazecie anonimowe źródło w bloku wojskowym.
Niemcy podobno obawiają się, że Kijów natychmiast powołałby się na artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że atak na jednego członka NATO „będzie uważany za atak na wszystkich”.
W zeszłym miesiącu kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że „musimy trzeźwo spojrzeć na obecną sytuację”.
Przekonywał, że nawet ukraińscy urzędnicy przyznają, że „wstąpienie do NATO nie wchodzi w rachubę”, dopóki trwa konflikt z Rosją, a blok zachodni powinien skupić się na innych środkach wsparcia dla Kijowa.
Prezydent USA Joe Biden wyraził podobne obawy w niedawnym wywiadzie, mówiąc, że członkostwo Ukrainy w NATO oznaczałoby „wojnę z Rosją”, a zamiast tego zasugerował coś w rodzaju porozumienia „a la bezpieczeństwo, które zapewniamy Izraelowi”.
Prezydent Francji Emmanuel Macron również wspomniał o „modelu izraelskim”, mówiąc w czerwcu, że „musimy zbudować coś pomiędzy bezpieczeństwem zapewnionym Izraelowi a pełnoprawnym członkostwem”.
Jak napisano w The Telegraph, Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja „pracują nad serią dwustronnych ofert bezpieczeństwa” dla Kijowa, które następnie zostaną umieszczone pod parasolem „Memorandum of Understanding” zatwierdzonego przez NATO i UE.
Ukraina zażądała zaproszenia od NATO lub przynajmniej ogłoszenia, kiedy może być gotowa do przyjęcia go na nadchodzący szczyt w Wilnie na Litwie. Podobno prezydent Władimir Zełenski zagroził nawet, że opuści szczyt, jeśli blok nie zaoferuje „konkretnych” gwarancji.
Pomimo pewnych zmian w retoryce, oficjalne stanowisko NATO w sprawie członkostwa Ukrainy pozostaje w większości niezmienione od 2008 r., kiedy to zadeklarowano, że „drzwi bloku są otwarte”, a Ukraina „zostanie członkiem” w bliżej nieokreślonym momencie w przyszłości.
Moskwa wielokrotnie powtarzała, że postrzega rozszerzenie NATO na wschód jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a neutralność Ukrainy wymienia jako jeden z warunków trwałego pokoju między obydwoma państwami.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579415-germany-ukraine-nato-summit/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz