niedziela, 25 lutego 2024

"Pentagon bada 50 przypadków oszustw związanych z pomocą dla Ukrainy. W jednym przypadku manifesty przewozowe zostały w tajemniczy sposób zmienione, zanim paczki z bronią dotarły do kraju"

Inspektor generalny Pentagonu wszczął ponad 50 spraw dotyczących możliwej „kradzieży, oszustwa lub korupcji oraz przekierowania” pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zarzuty o łapówkarstwo wyszły na jaw niemal natychmiast po tym, jak pomoc zaczęła napływać do Kijowa, a generalny inspektor Robert Storch oświadczył, że prawdopodobnie nastąpią dalsze dochodzenia.


Pentagon investigating 50 cases of Ukraine aid fraud


Przemawiając na czwartkowej odprawie, Storch powiedział, że choć nie przedstawiono jeszcze żadnych zarzutów, „może to się zmienić w przyszłości” – twierdzi Bloomberg.

Dodał, że konieczne będą dodatkowe dochodzenia „biorąc pod uwagę ilość i szybkość” broni wysyłanej na Ukrainę. Jeden przypadek, na który zwrócił uwagę Storch, dotyczył niezidentyfikowanych przedmiotów przybyłych do Polski w ramach szerszej dostawy broni, a następnie zniknęły z manifestu przewozowego, gdy w czerwcu zostały wysłane przez granicę na Ukrainę. Chociaż przypadek zaginięcia sprzętu został podkreślony w zeszłorocznym raporcie biura Storcha, inspektor nie powiedział wówczas, czy przedmioty zostały utracone, czy skradzione.

Zamiast tego jego biuro stwierdziło, że personel Pentagonu „nie wymagał widoczności i odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju sprzęt podczas procesu transferu”. W żadnym z dotychczasowych raportów Storcha nie wskazano żadnego jawnego przestępstwa.

Jednak w czwartkowym oświadczeniu po raz pierwszy przyznał, że jego biuro bada potencjalne przypadki „oszustw związanych z zamówieniami, zastępowania produktów, kradzieży, oszustw lub korupcji oraz nielegalnego działania”. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie Stany Zjednoczone wydały około 113 miliardów dolarów na pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną dla Kijowa.

Z tej kwoty około 45 miliardów dolarów wydano na broń, amunicję i inne wsparcie wojskowe dla sił Kijowa. Latem 2022 roku z raportu CBS News wynikało, że jedynie około 30% broni wysłanej przez Zachód faktycznie trafiło na linię frontu na Ukrainie.

Mniej więcej w tym samym czasie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ostrzegł, że na bliskowschodnich bazarach broni pojawia się broń przeznaczona dla Ukrainy. Od tego czasu biuro Storcha wysłało na Ukrainę ponad dwadzieścia osób, aby monitorowały dostawy broni z USA.

Jednakże zarzuty o korupcję w dalszym ciągu wypływają na powierzchnię, a łapownictwo często rozpoczyna się jeszcze przed dostarczeniem dostaw do kraju.

W zeszłym miesiącu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła wykrycie poważnej siatki defraudacyjnej w Ministerstwie Obrony kraju.

Według SBU pięciu podejrzanych próbowało ukraść 1,5 miliarda hrywien (około 39,6 miliona dolarów) z funduszy państwowych przeznaczonych na zakup pocisków moździerzowych. We wrześniu minister obrony Ukrainy Aleksiej Reznikow został zwolniony ze stanowiska w związku z oskarżeniami o łapownictwo.

Jego następca Rustem Umerow ogłosił w styczniu, że audyt wykazał 262 mln dolarów kosztów związanych z kradzieżą zakupu broni.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593080-pentagon-ukraine-aid-fraud/

Brak komentarzy:

"Armia amerykańska kończy wycofywanie się z bazy w Afryce Morale amerykańskich żołnierzy wycofujących się z Nigru jest „mieszane” – stwierdził amerykański generał"

  ZDJĘCIE PLIKU: Samolot US Air Force C-17 Globemaster podczas lądowania. © AFP / Jung Yeon-Je Wycofanie amerykańskich żołnierzy z bazy lo...