wtorek, 27 lutego 2024

"Węgry zatwierdzają kandydaturę Szwecji do członkostwa w NATO Premier .Viktor Orban powiedział, że umowa na myśliwce pomogła uzyskać zgodę Budapesztu"

 Węgierski parlament przeważającą większością głosów zagłosował za zezwoleniem Szwecji na przystąpienie do NATO, prawie dwa lata po złożeniu przez Sztokholm wniosku o członkostwo w bloku wojskowym pod przewodnictwem USA. Głosowanie kończy ostatnią rundę rozszerzenia NATO, a Szwecja jest 32. członkiem paktu.

Hungary approves Sweden’s NATO membership bid
Głosowanie odbyło się w poniedziałek, po tym, jak szwedzki premier Ulf Kristersson udał się w piątek do Budapesztu, aby spotkać się ze swoim węgierskim odpowiednikiem Viktorem Orbanem.

W przemówieniu na wspólnej konferencji prasowej obaj przywódcy odłożyli na bok dzielące ich różnice, a Orban stwierdził, że członkostwo w NATO oznacza, że Węgrzy i Szwedzi są „gotowi umrzeć za siebie nawzajem”. Około 188 prawodawców głosowało za ratyfikacją, a sześciu było przeciw. Zarówno Szwecja, jak i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w 2022 r., powołując się na postrzegane zagrożenie ze strony Rosji.

Podczas gdy większość członków bloku szybko ratyfikowała oba wnioski, Węgry i Turcja nie zgodziły się z tym, a prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zażądał, aby państwa nordyckie w pierwszej kolejności dokonały ekstradycji rzekomych terrorystów kurdyjskich i gulenistycznych, a Orban oskarżał Sztokholm i Helsinki o „rozpowszechnianie rażących kłamstw na temat Węgier”. Szwecja i Finlandia ostro krytycznie odnosiły się do konserwatywnego rządu Węgier, wspierając wstrzymywanie przez UE funduszy dla Budapesztu w związku z rzekomym tłumieniem przez Orbána praw osób LGBT i migrantów, a także obawami dotyczącymi niezależności sądów.

Węgry zatwierdziły wniosek Finlandii w zeszłym roku, ale partia Fidesz Orbana odmówiła przeprowadzenia głosowania nad kandydaturą Szwecji do czasu przybycia Kristerssona do Budapesztu na rozmowę z węgierskim przywódcą. Podczas piątkowych rozmów Kristersson zgodził się, że Szwecja sprzeda Węgrom cztery myśliwce Saab Gripen, które powiększą flotę węgierskiej armii liczącą 14 osób.

Orban powiedział reporterom, że sprzedaż pomogła „odbudować zaufanie” między obydwoma krajami. Ubiegając się o członkostwo w NATO, Szwecja zrzekła się prowadzonej od dwóch stuleci polityki neutralności.

Rosja wielokrotnie potępiała ekspansję NATO na wschód po zakończeniu zimnej wojny, a minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w zeszłym miesiącu oskarżył Stany Zjednoczone o „wciąganie krajów neutralnych” do bloku w celu konfrontacji z Rosją. Po przystąpieniu Finlandii do sojuszu w zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział utworzenie nowego okręgu wojskowego graniczącego z narodem nordyckim.

„Nie było żadnych problemów”, zanim Finlandia przystąpiła do bloku, powiedział w grudniu, dodając: „teraz będą”.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593210-hungary-sweden-nato-membership/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...