Według raportu organu nadzoru Pentagonu, który ostrzegał, że następnym razem oddział usługowy może nie mieć środków na pokrycie niedoborów, marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wydała setki milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy z powodu powtarzających się błędów księgowych.
W raporcie opublikowanym we wtorek przez Biuro Generalnego Inspektora (OIG) Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych stwierdzono, że „marynarka wojenna trzykrotnie przekroczyła kwotę środków przyznanych w roku budżetowym 2022”, jeśli chodzi o dodatkową pomoc dla Ukrainy.
Podczas gdy Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przeznaczyła Ukrainie około 1,7 miliarda dolarów, organ nadzorczy stwierdził, że oddział „przekroczył przydział środków na pomoc dla Ukrainy… na łączną kwotę 398,9 miliona dolarów”.
Nadmierne wydatki wynikały z tego, że Marynarka Wojenna nie rozwiązała długotrwałych problemów ze swoim zautomatyzowanym systemem księgowym.
W rezultacie błędy księgowe trzeba było kilkakrotnie poprawiać ręcznie, co doprowadziło OIG do podkreślenia, że „marynarka wojenna nie posiadała odpowiednich kontroli wewnętrznych, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu nadmiernego wykorzystania środków”.
Dodał, że oddział wojskowy również skupiał się na identyfikowaniu błędów już po ich wystąpieniu, zamiast im zapobiegać.
OIG ostrzegł, że choć Marynarka Wojenna dysponuje środkami na pokrycie różnicy, „takie fundusze mogą nie być dostępne w przyszłości”.
Choć Stany Zjednoczone stały się jednym z najważniejszych darczyńców Ukrainy, a od początku konfliktu Waszyngton przekazał ogarniętemu konfliktem narodowi około 113 miliardów dolarów, pojawiły się poważne obawy dotyczące niewłaściwego wykorzystania funduszy.
Ze styczniowego raportu OIG wynika, że Pentagon nie monitorował właściwie broni i innego sprzętu wojskowego o wartości 1 miliarda dolarów.
Nastąpiło to po wieloletnich zapewnieniach Białego Domu, że nie ma dowodów na kradzież broni, pomimo opinii Ukrainy o szerzącej się korupcji.
Co więcej, organ nadzoru Pentagonu ogłosił w zeszłym miesiącu, że wszczął ponad 50 spraw dotyczących możliwej „kradzieży, oszustwa lub korupcji oraz przekierowania” pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Jeden z przypadków, na który zwrócił uwagę Robert Storch, szef OIG, dotyczył towarów przybywających do Polski, a następnie znikających z listu przewozowego po wysłaniu ich przez granicę na Ukrainę.
Rosja konsekwentnie potępiała dostawy broni i wielokrotnie ostrzegała przed jej rozprzestrzenianiem się, utrzymując, że sprzęt trafia na czarny rynek i trafia w ręce przestępczości zorganizowanej i terrorystów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/595151-pentagon-audit-ukraine-overspend/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz