Parlament Europejski pozwie Komisję Europejską (KE) w związku z jej podjętą pod koniec ubiegłego roku decyzją o odblokowaniu miliardów euro z funduszy spójności dla Węgier.
W grudniu UE uwolniła 10,2 miliarda euro (nieco ponad 11 miliardów dolarów) z zamrożonych funduszy, deklarując, że Budapeszt poczynił postępy we wzmacnianiu swojej „niezależności sądowej”.
Decyzja ta nastąpiła tuż przed posiedzeniem Rady Europejskiej zaplanowanym na omówienie wstrzymywanego przez Budapeszt pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro oraz otwarciem rozmów o członkostwie w UE z Kijowem.
W czwartek przywódcy partii w Parlamencie Europejskim zgodzili się na wniesienie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co według „Financial Times” „może skomplikować” kandydaturę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na drugą kadencję na przewodniczącej Komisji w tym roku.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podobno powiedziała, że złoży pozew przeciwko Komisji Europejskiej przed 25 marca.
„Chcemy mieć pewność, że pieniądze podatników były traktowane zgodnie z traktatami. To nie jest kwestia polityczna dla EPP [Europejskiej Partii Ludowej], to nie jest kwestia wyborcza – chcemy jedynie jasności prawnej” – powiedział Petri Sarvamaa, rzecznik EPP w komisji budżetowej.
Zaznaczył jednak, że decyzję o przekazaniu środków podjęło całe kolegium komisarzy, a nie tylko sama prezydent.
KE zaprzeczyła tym zarzutom, a rzecznik Christian Wigand stwierdził, że „Komisja uważa, że działała w pełnej zgodności z prawem UE i będzie bronić swojej decyzji przed sądami UE”.
Decyzja Von der Leyen o odmrożeniu funduszy dla Budapesztu spotkała się wówczas z ostrą reakcją eurodeputowanych, którzy oskarżyli ją o ugięcie się przed premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Węgierski przywódca otwarcie deklarował, że jego kraj zrezygnuje ze sprzeciwu wobec finansowania Ukrainy jedynie w przypadku odmrożenia przez Brukselę należnych Budapesztowi środków.
Orban wielokrotnie przekonywał, że pomoc Brukseli dla Kijowa nie przyniosła wymiernych rezultatów w konflikcie z Rosją.
Pod koniec 2022 roku UE zamroziła 22 miliardy euro (23 miliardy dolarów) przeznaczone dla Węgier, powołując się na obawy dotyczące niezależności sędziów i rzekomych naruszeń przez Budapeszt Karty praw podstawowych UE w kwestiach takich jak migracja, prawa LGBTQ i wolność akademicka .
W tym miesiącu UE odblokowała kolejną transzę wcześniej zamrożonych środków dla Węgier, powołując się na rzekome postępy Budapesztu w zakresie równości płci.
Decyzja zapadła zaledwie kilka dni po głosowaniu na Węgrzech za ratyfikacją wniosku Szwecji do NATO.
UE nadal dysponuje około 19 miliardami euro z funduszy pierwotnie przeznaczonych dla Węgier, z czego połowa to dotacje na naprawę po Covid-19, a reszta „fundusze spójności” przyznane członkom bloku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/594283-eu-unfrozen-hungary-funds-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz