niedziela, 7 kwietnia 2024

"Były kanclerz Niemiec wzywa do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie .Gerhard Schroeder powiedział Suddeutsche Zeitung, że Berlin i Paryż powinny przewodzić wysiłkom mającym na celu położenie kresu rozlewowi krwi"

 Berlin i Paryż powinny przodować w kierunku wynegocjowanego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, argumentuje Gerhard Schroeder, który pełnił funkcję kanclerza Niemiec w latach 1998–2005. Doświadczony polityk nie wyparł się także swojej wieloletniej przyjaźni z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, dodając, że mogłoby to uczynić go dobrym mediatorem w obecnej sytuacji.

Ex-German chancellor calls for diplomatic solution to Ukraine conflict
W 2014 roku Schroeder zorganizował w Petersburgu przyjęcie urodzinowe z udziałem rosyjskiego przywódcy.

Już w 2006 roku został szefem komitetu akcjonariuszy Nord Stream AG, później obejmując także stanowisko w zarządzie rosyjskiego giganta energetycznego Rosniefti.

Schroeder ustąpił z tego ostatniego stanowiska kilka miesięcy po rozpoczęciu konfliktu między Rosją a Ukrainą w lutym 2022 roku. W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla Suddeutsche Zeitung 80-latek wyraził pogląd, że nadal możliwe jest osiągnięcie porozumienia pokojowego. „Jestem głęboko przekonany, że [prezydent] Putin również jest tym zainteresowany” – wyjaśnił Schroeder. Były kanclerz Niemiec powiedział gazecie, że nie wierzy, że konflikt rozszerzy się poza Ukrainę i doprowadzi do użycia broni nuklearnej. Pochwalił także kanclerza Niemiec Olafa Scholza za odmowę dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.

Zdaniem polityka Niemcy i Francja powinny jednak zrobić więcej na froncie dyplomatycznym, aby położyć kres rozlewowi krwi.

Schroeder wyraził także ostrożny optymizm w związku z faktem, że w rządzącej Partii Socjaldemokratycznej mówi się obecnie o potencjalnych sposobach wyjścia z konfliktu na Ukrainie, np. o zamrożeniu działań wojennych. W zeszłym tygodniu w wywiadzie dla agencji prasowej dpa podobnie określił dyplomację jako jedyne wyjście z kryzysu. Mówiąc o swoich osobistych powiązaniach z prezydentem Rosji, Schroeder powiedział: „Przez wiele lat rozsądnie współpracowaliśmy. Być może może to nadal pomóc w znalezieniu wynegocjowanego rozwiązania”. Była kanclerz wzywała już do podjęcia uchwały dyplomatycznej, twierdząc, że Europa Zachodnia „nie wykorzystała” okazji do dążenia do pokoju w marcu 2022 roku podczas rozmów Kijowa z Moskwą w Stambule. Mniej więcej w tym samym czasie sam Schroeder podobno udał się do Turcji i Rosji z „misją pokojową”. Rosja wielokrotnie zapewniała, że jest co do zasady gotowa do podjęcia negocjacji pokojowych z Ukrainą.

Zdaniem Moskwy Kijów i jego zachodni poplecznicy stawiają jednak nierealistyczne warunki wstępne rozmów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595551-ex-german-chancellor-russia-ukraine-peace/

Brak komentarzy:

"Drugi akt Trumpa: co oznacza dla Rosji i porządku globalnego. Czy zobaczymy nową erę hegemonii czy ten sam stary podręcznik?"

Autor: Andriej Ilnicki, członek Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz starszy pracownik naukowy Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony ...