Być może Ukraina będzie ostatecznie musiała zgodzić się na jakiś kompromis z Rosją, aby zakończyć konflikt, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla BBC szef NATO powtórzył, że Zachód musi wspierać Ukrainę w dłuższej perspektywie, „nawet jeśli wierzymy i mamy nadzieję, że wojna zakończy się w najbliższej przyszłości”.
Dodał, że kraje zachodnie powinny inwestować w zdolności obronne Kijowa, aby zwiększyć jego odporność na przyszłe działania wojenne.
Jednocześnie zasygnalizował, że od Ukrainy zależy, kiedy i na jakich warunkach będzie zabiegać o pokój z Rosją.
„Ostatecznie to Ukraina musi zdecydować, na jakiego rodzaju kompromisy jest skłonna pójść” – powiedział Stoltenberg, dodając, że rolą Zachodu jest pomoc Kijówowi w osiągnięciu stanowiska negocjacyjnego, które mogłoby przynieść „akceptowalny wynik” .”
To powiedziawszy Stoltenberg podkreślił, że nie naciska Kijowa na żadne ustępstwa, dodając, że „prawdziwy pokój” można osiągnąć jedynie zwycięstwem Ukrainy.
Na początku tygodnia szef NATO stanowczo zaapelował o długoterminowe wsparcie Kijowa, wzywając członków bloku, aby „w mniejszym stopniu polegali na dobrowolnych składkach, a bardziej na zobowiązaniach NATO”.
Według kilku raportów Stoltenberg zaproponował Ukrainie pięcioletni pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 miliardów euro (107 miliardów dolarów).
Dokładne szczegóły inicjatywy są obecnie przedmiotem dyskusji.
Przez cały konflikt Rosja utrzymywała, że jest otwarta na rozmowy z Ukrainą.
Jednak prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zakazał jakichkolwiek negocjacji z obecnymi przywódcami w Moskwie po tym, jak cztery byłe terytoria ukraińskie większością głosów głosowały za przyłączeniem do Rosji jesienią 2022 r.
Ukraiński przywódca zaleca dziesięciopunktową „formułę pokojową”, żądając od Moskwy wycofania swoich wojsk z terytorium, które Kijów uważa za własne, a także powołania trybunału, który będzie ścigał rosyjskich urzędników za rzekome zbrodnie wojenne.
Moskwa odrzuciła tę inicjatywę jako „oderwaną od rzeczywistości”.
W sobotnim wywiadzie dla Politico szef sztabu Zełenskiego Andriej Jermak stwierdził, że choć Ukraińcy są zmęczeni konfliktem, to zdecydowanie sprzeciwiają się jakiemukolwiek kompromisowi z Rosją.
Jednak w zeszłym miesiącu Zełenski zasugerował, że powrót do granic Ukrainy z 1991 r. nie jest już warunkiem wstępnym negocjacji z Rosją.
Mimo to nadal nalegał, aby Kijów odzyskał terytorium utracone na rzecz Moskwy w 2022 roku.
Moskwa stwierdziła, że Ukraina musi wziąć pod uwagę fakt, że od rozpoczęcia działań wojennych jej granice drastycznie się zmieniły.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/595550-ukraine-compromise-russia-stoltenberg/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz