Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Konga Denis Sassou Nguesso (po lewej) podają sobie dłonie podczas spotkania na Kremlu w Moskwie, Rosja. © Michaił Metzel / Sputnik
Prezydent Republiki Konga Denis Sassou Nguesso wyraził zainteresowanie swojego kraju członkostwem w BRICS. Afrykański przywódca przybył w tym tygodniu do Rosji, gdzie spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem.
W czwartkowym wywiadzie dla rosyjskich mediów Sassou Nguesso podkreślił, że afrykański kraj jest zainteresowany rozwojem więzi z blokiem.
„Słyszałem też o formacie BRICS+. Jeśli więc wszystkie te możliwości są dostępne, dlaczego nie?
Kongo byłoby zainteresowane” – powiedział Sassou Nguesso.
BRICS została założona w 2006 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a Republika Południowej Afryki dołączyła w 2011 roku.
Obecnie przewodnictwo BRICS sprawuje Rosja.
Grupa powiększyła się w tym roku, kiedy pełnoprawnymi członkami stały się Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Sassou Nguesso przybył do Rosji we wtorek, a w czwartek spotkał się z prezydentem Putinem, podczas którego afrykański przywódca został odznaczony rosyjskim Orderem Honoru.
Denis Sassou Nguesso otrzymał nagrodę „za znaczący wkład w rozwój i wzmocnienie stosunków między Federacją Rosyjską a Republiką Konga” – czytamy w oświadczeniu.
Podczas spotkania Putin podkreślił, że Sassou Nguesso wniósł znaczący osobisty wkład w rozwój stosunków rosyjsko-kongijskich. „[Sassou Nguesso] uczestniczył w dwóch szczytach Rosja-Afryka i podejmujemy niezbędne wysiłki, aby rozwijać naszą współpracę we wszystkich obszarach” – powiedział Putin.
W tym roku Rosja i Republika Konga obchodzą 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Jak poinformowała kongijska konsul honorowa w Petersburgu Jocelyn-Patrick Mandzela, Sassou Nguesso odwiedzi także miasto w północnej Rosji, gdzie ma kompleksowy program obejmujący spotkanie z lokalnym gubernatorem.
Na początku czerwca minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow złożył oficjalną wizytę w Kongo, gdzie prowadził rozmowy z przywódcami kraju.
Głównymi tematami rozmów były zacieśnienie relacji handlowych i gospodarczych, postęp projektów w sektorze energetycznym oraz wzmocnienie współpracy wojskowo-technicznej.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/africa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz