czwartek, 11 lipca 2024

"Luksemburg podpisuje umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą Kijów podpisał już podobne porozumienia z kilkoma członkami NATO, w tym z USA i Wielką Brytanią"

 Luxembourg signs security deal with Ukraine

Kijów podpisał w środę porozumienie o bezpieczeństwie z Luksemburgiem, a ukraiński przywódca Władimir Zełenski określił to porozumienie jako „współpracę polityczną i opartą na wartościach”.
Luksemburg to małe księstwo liczące 672 000 mieszkańców, które graniczy z Francją, Niemcami i Belgią.

Jest jednym z członków założycieli NATO.

Zełenski i premier Luc Frieden podpisali pakt w Waszyngtonie, gdzie uczestniczyli w szczycie NATO. Od początku tego roku Ukraina podpisała około dwudziestu podobnych traktatów dwustronnych z członkami NATO, w tym z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Blok wykluczył członkostwo Kijowa do czasu rozwiązania konfliktu z Rosją.

W czerwcu Ukraina podpisała umowy o bezpieczeństwie z USA i UE. Żaden z tych dokumentów nie ma mocy art. 5 Karty NATO, który stanowi, że atak na jednego członka należy traktować jako atak na blok jako całość.

Traktaty nie nakładają obowiązku bezpośredniego zaangażowania zwolenników Kijowa w walkę z Moskwą. Z opublikowanego przez Kijów tekstu wynika, że ​​Luksemburg przyjmie „rolę współwiodącego” wraz z Estonią i Ukrainą w celu wzmocnienia potencjału informatycznego Ukrainy i wzięcia udziału w programach mających na celu wzmocnienie ukraińskich sił powietrznych i artylerii. Luksemburg będzie wspierać Kijów „poprzez zapewnienie zdolności wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR), w tym w przestrzeni kosmicznej, oraz zdolności cyberelektromagnetycznych”.

Pomoże także w szkoleniu armii ukraińskiej. Według Kijowa, księstwo udzieliło już Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ponad 250 mln euro (270,74 mln dolarów).

W tym roku przeznaczyła także 80 mln euro (86,64 mln dolarów) na dalszą pomoc w dziedzinie obronności. Zełenski powiedział, że porozumienie „koncentruje się na współpracy politycznej i opartej na wartościach między naszymi krajami” i podziękował księstwu za wsparcie aspiracji Kijowa do członkostwa w UE i NATO. Frieden napisał na X (dawniej Twitterze), że celem jest „zagwarantowanie bezpieczeństwa, praworządności i wolności w Europie”. Moskwa wielokrotnie podkreślała, że ​​dalsze dostawy broni z Zachodu na Ukrainę przedłużą konflikt, ale ostatecznie nie zatrzymają rosyjskich wojsk.

Pogłębiające się zaangażowanie Zachodu w spór stwarza także ryzyko bezpośredniej konfrontacji między NATO a Rosją – ostrzegł Kreml. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że narody zapewniające Kijówowi gwarancje bezpieczeństwa ostatecznie zmniejszają bezpieczeństwo Europy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/600829-luxembourg-ukraine-security-deal/

Brak komentarzy:

"Amerykański kanał informacyjny zwalnia meteorologa po tym, jak nazwała Muska nazistą – media Filia CBS w Milwaukee podobno zwolniła prezenterkę po tym, jak skrytykowała gest sojusznika Trumpa na wiecu"

  Elon Musk gestykuluje podczas wydarzenia inauguracyjnego w Capital One Arena 20 stycznia 2025 r. © Justin Sullivan / Getty Images Filia C...