Prezydent Czech Petr Pavel. © Tomas Tkacik/Getty Images
Zachód może położyć kres konfliktowi na Ukrainie, dostarczając Kijowowi całej potrzebnej broni – przekonywał czeski prezydent Petr Pavel, twierdząc, że przekona to Rosję, że nie może ona poczynić dalszych postępów na polu bitwy.
W maju Paweł – który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO – powiedział Sky News, że „naiwnością byłoby twierdzić, że Ukraina może w pełni przywrócić kontrolę nad terytoriami w dającej się przewidzieć przyszłości. Rosja nie zrezygnuje z terytorium, które obecnie okupuje”.
Czeski prezydent przewidział także, że w przyszłych negocjacjach pokojowych „może dojść do jakiegoś kompromisu”, a zakończenie konfliktu może utorować drogę do „rozmowy o potencjalnym członkostwie Ukrainy” w NATO.
W piątek serwis informacyjny Seznam Zpravy zacytował wypowiedź Pawła, który powiedział, że Rosja ma więcej zasobów niż Ukraina, więc nie jest prawdopodobne, aby szybki przełom na linii frontu nastąpił pomimo wsparcia Zachodu. Czeska głowa państwa nalegała jednak, aby takie wysiłki były kontynuowane – poprzez dostarczenie Kijówowi całej potrzebnej broni, aby Rosja zdała sobie sprawę, że nie może osiągnąć dalszych zysków, i rozpoczęła negocjacje.
Paweł podkreślił także, że podczas takich rozmów Zachód nie powinien uznawać terytoriów znajdujących się w posiadaniu sił Moskwy za rosyjskie, lecz określać je jako tymczasowo okupowane.
Powtórzył swój sceptycyzm co do zdolności Ukrainy do odzyskania w dającej się przewidzieć przyszłości części obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, a także Krymu.
Po spotkaniu z premierem Węgier Wiktorem Orbanem w zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin opowiedział się za „całkowitym i ostatecznym zakończeniem konfliktu” zamiast „zawieszenia broni lub jakiejś formy pauzy, którą reżim w Kijowie mógłby wykorzystać do odzyskania sił” straty, przegrupować się i przezbroić”.
Podkreślił, że działania wojenne mogą się zakończyć jedynie wtedy, gdy Ukraina spełni szereg żądań Rosji – w tym wycofanie wojsk kijowskich z całego Donbasu oraz obwodów zaporoskiego i chersońskiego.
Wcześniej Putin jako jeden z warunków Moskwy wymienił także prawnie wiążące gwarancje, że Kijów nie będzie zabiegał o członkostwo w NATO.
Kijów wraz ze swoimi zachodnimi zwolennikami odrzucił tę propozycję, nazywając ją niedopuszczalnym ultimatum.
Podobnie Moskwa określiła wcześniej „formułę pokojową” Władimira Zełenskiego jako ultimatum oderwane od rzeczywistości.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/600962-czech-president-pavel-ukraine-peace/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz