niedziela, 16 maja 2021

"NIGDY NIE ZAPOMNIJ!!!!!!!!!!!!!!!! Oto jak nieprzyzwoicie bogaci i potężni stali się Power Elite z WIELKIEGO SCAMDEMIKI!!!!!!!!!"

 

COVID „Miliarder Boom” widział łączne bogactwo ponad dwukrotnie do 13 bilionów dolarów

ZeroHedge.com

Amerykańska klasa miliarderów jest obecnie drugą najbardziej „rozdętą” na świecie po… Szwecji?

Jeśli to brzmi dziwnie, to tylko jeden z przykładów tego, jak globalna eksplozja bogactwa wpływa na świat w nieoczekiwany sposób.

Tak wynika z badań przeprowadzonych  przez redaktora współpracującego z FT,  Ruchira Sharmę, który śledził globalny wzrost miliarderów w ciągu ostatniej dekady, jednocześnie opracowując wskaźniki umożliwiające porównanie jabłek z jabłkami. W ten sposób Sharma była w stanie określić, czy poszczególni miliarderzy czerpali swoje bogactwo z „dobrych” źródeł („czyste” branże, takie jak technologia lub produkcja), czy „złych” miliarderów, którzy odziedziczyli swoje bogactwo lub zbudowali je w bardziej skorumpowanych zakątkach gospodarka, jak nieruchomości lub zasoby naturalne (głównie ropa).

Ogromny wzrost cen aktywów, począwszy od zapasów, poprzez domy, po używane samochody, aż po przedmioty kolekcjonerskie, przyniósł największe korzyści bogatym. W zeszłym roku Chiny były światowym liderem w tworzeniu miliarderów, z 238 miliarderami stworzonymi, mniej więcej co 36 godzin, co daje w sumie 626 miliardów. W sumie bogactwo miliarderów wzrosło do 13 bilionów dolarów z 5 bilionów dolarów w ciągu roku.

Sharma zwrócił uwagę na nierówności majątkowe w grupie gospodarek rozwiniętych i rozwijających się, porównując całkowite bogactwo miliarderów do PKB, rocznej zagregowanej wartości dóbr i usług wytwarzanych w danej gospodarce.

Źródło:  FT

Gwałtowny wzrost wycen akcji w ciągu ostatniego roku przypadł głównie na „dobrych” miliarderów, tak jak ich scharakteryzował Sharma (choć oczywiście AOC i tacy jak ona uważają, że nie ma „dobrych” miliarderów, a istnienie miliarderów jest „błędem politycznym” '). „Dobrzy” miliarderzy nadal rządzą klasą - powiedział.

Sharma odkrył również, że reputacja narodowa miała niewielki wpływ na akumulację bogactwa miliarderów w ciągu ostatniego roku, kiedy to miliarderzy z lewicowej Francji obserwowali, jak ich łączne aktywa wzrosły z 11% do 17% francuskiego PKB. Tymczasem w konserwatywnej Wielkiej Brytanii udział miliarderów w majątku pozostał niezmieniony.

Podczas gdy populacja miliarderów w Chinach eksplodowała (coś, co mogło wpłynąć na rozprawę Pekinu z technologicznymi miliarderami), nierówności w USA w rzeczywistości nieznacznie się zmniejszyły, być może z powodu bodźca, który wypchnął rachunki bankowe Amerykanów z klasy robotniczej i tych, którzy stracili pracę.

Podczas gdy Jeff Bezos otrzymuje wiele nienawiści jako współczesny baron-rabuś, Sharma zwraca uwagę, że bogactwo Bezosa jest w rzeczywistości mniejsze niż fortuna Rockefellera w czasach swojej świetności.

W kontekście warto również rozważyć skalę zamożności Ameryki. Jako najbogatszy człowiek świata, 177 miliardów dolarów Jeffa Bezosa może wydawać się oszałamiające. Ale przy 0,8 proc.PKB jest to dalekie od bogactwa Rockefellera, które w szczytowym okresie wynosiło 1,6 proc.PKB. Jest jednak wielu prawdziwych Rockefellerów w innych krajach, w tym pięciu w Szwecji, po dwóch w Meksyku, Francji, Indiach i Indonezji oraz po jednym w Hiszpanii, Kanadzie, Włoszech i Rosji. Na szczycie listy Rockefellerów znajdują się król mody Amancio Ortega z Hiszpanii, tytan telekomunikacji Carlos Slim z Meksyku i Bernard Arnault z Francji; każdy ma majątek odpowiadający ponad 5 procentom PKB jego kraju.

Ale są miliarderzy, którzy są bardziej zamożni niż Rockefeller, używając stosunku ich całkowitego majątku do rocznego PKB ich krajowej gospodarki.

Jeden znaczący postęp w ostatnim czasie: w krajach rozwijających się Rosja od dawna utrzymuje tytuł światowej stolicy dla „złych” miliarderów. Ale w zeszłym roku przekazał ten tytuł Meksykowi. Gwałtowny wzrost w 2020 r. Podniósł udział Meksyku w majątku „złych” miliarderów do 75%, pozostawiając Rosję na drugim miejscu wśród największych krajów rozwijających się, z wynikiem 60%, czyli trzykrotnie wyższym od średniej dla krajów wschodzących.

Reakcja na „klasę miliarderów” zazwyczaj rośnie w korelacji z tempem akumulacji bogactwa. Cokolwiek wydarzy się później, jeśli chodzi o ewolucję postaw społecznych w kierunku koncentracji bogactwa w rodzinnych fortunach, będzie zależało od tego, dokąd zacznie się boom.

Przetlumaczyla GR przez translator google
https://www.zerohedge.com/markets/covid-billionaire-boom-has-seen-aggregate-wealth-more-double-13-trillion

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...