poniedziałek, 13 grudnia 2021

"Aktywa bankowe Chin wynoszą 52 biliony dolarów i wzrosną o 40 bilionów dolarów od 2008 roku!!!!!!!!!: „Tak wygląda Hyper MMT” "

PRZEZ TYLER DURDEN

NIEDZIELA, 12.12.2021 - 22.30

Eric Peters, CIO One River Asset Management

Termodynamika


„Interakcja polityki monetarnej ukierunkowanej na inflację na Zachodzie i chińskiego modelu merkantylistycznego stworzyły to, co nazywam trybem chłodzenia” – powiedział dyrektor ds. informatyki, siedząc na swoim niesamowitym stosie. „Proces trwa od dwudziestu lat” – kontynuował. „Ramy polityki ukierunkowanej na inflację opierają się na błędnym przekonaniu, że można modelować gospodarkę za pomocą ram równowagi” – powiedział. „Wicksell był ojcem klasycznej równowagi w ekonomii. Zauważył, że w gospodarce czysto kredytowej – bez zewnętrznego zabezpieczenia pieniądza w złocie, tylko depozyty zabezpieczone kredytem – nie ma wyraźnych sił, które popychałyby system w kierunku równowagi. Dla XIX-wiecznego Wicksella gospodarka czysto kredytowa była fikcyjną, futurystyczną koncepcją, ale faktycznie jest tym, co mamy dzisiaj – i jest to system zależny od ścieżki”.


„Co to jest system zależny od ścieżki?” zapytał CIO, nie czekając na moją odpowiedź. „Weź męskiego kierowcę, gdy się zgubisz. Pomimo wszystkich otaczających go dowodów, mężczyzna wierzy, że nie jest zgubiony. Oczywiście, że jest. A jednak nie potrzebuje mapy. Samiec po prostu wybiera inną drogę, może lepszą, do tego samego nieuniknionego, niewłaściwego celu. Tym celem jest równowaga. Wszystko dzieje się w głowie samca. Tymczasem rzeczywistość na drodze jest zupełnie inna. Skręcił w lewo na rozwidleniu dróg, kiedy powinien był skręcić w prawo. Obecnie nie ma żadnej naturalnej siły — poza ślepym szczęściem i taktownym pasażerem — która mogłaby go uratować. Dalsze złe zakręty i jego przeznaczenie czekają. Jego przeznaczenie zależy od ścieżki”.


„Więc rozważ teraz uproszczony schemat” – powiedział dyrektor ds. informatyki. „Gospodarka otrzymuje pozytywny szok podażowy, który obniża inflację i pozwala na spadek stóp. To przyspiesza konsumpcję. Konsumenci pożyczają i wydają. Ceny aktywów rosną. Finansiści są podekscytowani. Więcej pośrednictwa i inżynierii. Dostajemy nieunikniony nadmiar. Polityka zaostrza się. Powoduje to kryzys finansowy, na który bank centralny jest zmuszony zareagować – w obawie przed deflacją – i stopy spadają dalej. Efektem netto jest to, że stopy nominalne i realne spadają w sposób zależny od ścieżki. A to prowadzi do polityki pieniężnej, która jest tak zagubiona, że ​​musieliśmy stworzyć nowe słowo, aby opisać nasz dziwaczny cel: świat finansjalizacji lub, bardziej odpowiednio, hiperfinansjalizacji. To optymalizacja gospodarki wokół finansów i cen aktywów – paliwo dla manifestu Occupy Wall Street”.


„A teraz spójrzmy na drugą połowę tego systemu: chiński model kupiecki” – powiedział dyrektor ds. informatyki. „Wszyscy niejasno znamy tę historię – wszyscy próbowaliśmy ją skrócić w takim czy innym momencie. Chiny odkryły magiczne drzewo pieniędzy. Wykorzystali go do zbudowania imperium produkcyjnego i powstrzymali magię uciekającą z konta kapitałowego. To był MMT używany w gniewie. Ograniczyli kurs walutowy, aby przejąć udział w rynku eksportowym i zgromadzili w tym procesie rezerwy walutowe. Zostały one przetworzone na amerykańskie obligacje skarbowe, wspierając niższe stopy procentowe w USA. Uciskali deponentów ujemnymi realnymi zwrotami z depozytów, aby przedkładać inwestycje nad konsumpcję. Udział konsumpcji w PKB pozostawał na niskim poziomie przez cały czas, podporządkowany eksportowi inwestycyjnemu i wydatkom rządowym. Nic dziwnego, że nieruchomość stała się preferowanym wehikułem oszczędności – i wydawała się wieczną bańką. Darmowe pieniądze pozwoliły na znacznie przyspieszone tempo rozwoju przemysłowego, zwłaszcza po przystąpieniu Chin do WTO w 2001 roku”.


„Gwałtowna industrializacja Chin i głód globalnego rynku utrzymywały presję deflacyjną na ceny dóbr trwałych przez trzydzieści lat, pomagając utrzymać inflację cen konsumpcyjnych i stopy procentowe na Zachodzie na niższym poziomie. A piękno magicznego drzewa pieniędzy polegało na tym, że Chiny były w stanie odizolować swój wysoce cykliczny przemysł od każdego cyklu niewypłacalności. Spieniężył nieściągalny dług i zachował niezabezpieczoną zdolność do deflacji. Zapasy pieniędzy poszybowały w górę. Aktywa bankowe wynoszą obecnie około 52 bilionów dolarów. Od 2008 roku wzrosły o około 40 bilionów dolarów. Obecnie są dwa razy większe od amerykańskiego systemu bankowego, a chińskie banki dodały równowartość amerykańskich systemów bankowych w ciągu zaledwie ośmiu lat. Tak wygląda hiper MMT.”

„Wynik jest taki, że zachodnia polityka monetarna i chiński model kupiecki zasilały się nawzajem, aby dać nam Alicję w Krainie Czarów „poprzez lustro” transformację ogromnego wzrostu monetarnego w mechanizm deflacyjny: tryb chłodzenia. Obie strony otrzymały to, czego chciały: Chiny przyspieszyły rozwój przemysłu, a Stany Zjednoczone uzyskały niską inflację w wielkim umiarze. Ale miał skutki uboczne. Ogromny nawis monetarny w Chinach, hiperfinansjalizacja w USA. Te skrajności odgryzają się teraz systemowi poprzez ekonomię polityczną”.


„Dfl deflacji może nadal być z nami (dług, demografia, zakłócenia, cyfryzacja), ale dynamika systemu staje się inflacyjna i pojawiają się nowe wstrząsy po stronie podaży, które nie są deflacyjne dla zmiany. Obie strony są w (ponownym) przepływie. Po stronie polityki makro obserwujemy silne reakcje społeczne na ekstrema wywołane przez tryb chłodzenia. Te skrajności zasilają ekonomię polityczną. Niezależnie od tego, czy jest to sukienka „Podatek dla bogatych” na gali Met, politycy i celebryci na marszach klimatycznych na całym świecie, czy też ponadpartyjne poparcie dla powstrzymania Chin, wyzwanie dla status quo jest jasne i obecne. Kryzys COVID po prostu zalał go benzyną”.


„Oznacza to, że polityka fiskalna znów jest za sterami – tak jak banki centralne wprowadzają nastawienie inflacyjne do swoich funkcji reagowania. Przyszłe pakiety ratunkowe nadejdą przez Main Street, podobnie jak Wall Street. A kiedy polityka pieniężna i fiskalna łączą się, polityka staje się bardziej bezpośrednio inflacyjna pod względem wskaźnika CPI, a nie tylko pod względem ceny aktywów”.


„Po stronie chińskiej model się zmienia. Wspólny dobrobyt w swojej „strategii podwójnego obiegu” przenosi nacisk z uzależnienia od eksportu na koncentrację na krajowym konsumencie na rynkach regionalnych. Waluta cyfrowa będzie przedstawiana jako oaza stabilności, podczas gdy inne gospodarki wydają się dewaluować własne waluty. Celem jest zmniejszanie zadłużenia — dozwolone będzie więc więcej wartości domyślnych. Zyski będą miały pierwszeństwo przed udziałem w rynku eksportowym. Spodziewaj się więc, że Chiny będą nadal eksportować więcej towarów wycenianych z premią, opierając się na inflacji cen towarów. Wszystkie te zmiany razem wzięte przekształcają tryb chłodzenia w jego odwrotność: pompę ciepła”.


Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/markets/chinas-banking-assets-are-52-trillion-growing-40-trillion-2008-what-hyper-mmt-looks

Brak komentarzy:

"Drugi akt Trumpa: co oznacza dla Rosji i porządku globalnego. Czy zobaczymy nową erę hegemonii czy ten sam stary podręcznik?"

Autor: Andriej Ilnicki, członek Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz starszy pracownik naukowy Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony ...