Glifosat, niesławny czynnik rakotwórczy w Round Up, stał się wszechobecny w ekosystemie, niszcząc integralność dostaw żywności i przyczyniając się do immunosupresji u ludzi. Ta substancja chemiczna jest nadal najczęściej stosowanym środkiem chwastobójczym w UE, pomimo jej powiązań z immunosupresją i rakiem.
Glifosat i jego główny metabolit, kwas aminometylofosfonowy (AMPA) zostały wcześniej wykryte w pyłku roślin, które zostały opryskane bezpośrednio przez herbicyd. Glifosat został nawet wykryty w nektarze, który pszczoły zbierają z docelowych roślin. Teraz grupa irlandzkich naukowców znalazła pozostałości glifosatu w nektarze polnych kwiatów, które NIE zostały spryskane bezpośrednio środkiem chwastobójczym.
Ocalałe dzikie kwiaty zawierają teraz toksyczne poziomy glifosatu, zatruwając owady zapylające
Po raz pierwszy naukowcy donoszą o glifosacie w nieopryskanych polnych kwiatach w konwencjonalnych warunkach uprawy. Co gorsza, poziomy glifosatu wykryte w dzikich kwiatach przekraczają maksymalną ilość dozwoloną przez europejskie organy regulacyjne, ponieważ dotyczy to miodu i produktów pszczelich z miodu.
W badaniu naukowcy zbadali ekspozycję na glifosat po tym, jak został użyty jako środek osuszający. Jako środek osuszający, glifosat jest rozpylany na uprawy jako zabieg przed zbiorami w celu regulacji wzrostu i dojrzewania roślin. Badania objęły siedem pól rzepaku w Irlandii Wschodniej i Południowo-Wschodniej, z dwóch oddzielnych sezonów sadzenia. Naukowcy zebrali pyłek i nektar pszczeli z kwiatów jeżyny, które rosną na skraju tych pól. Pozostałości glifosatu w kwiatach jeżyny wykryto w ponad 10% zastosowanej dawki. Badania pokazują, że 1-5% zalecanej dawki stosowania może negatywnie wpływać na owady zapylające.
Te nielegalne poziomy glifosatu sugerują, że herbicyd może negatywnie wpływać na populacje pszczół miodnych. Nie jest to dobra wiadomość dla rolnictwa ekologicznego, kolonii pszczół miodnych ani zaopatrzenia w żywność. Ponieważ glifosat infekuje środowisko naturalne, nie ma znaczenia, czy pszczoły miodne angażują się bezpośrednio w rośliny spryskane glifosatem, czy też pobierają nektar z naturalnych dzikich kwiatów. Niemniej jednak glifosat stał się wszechobecną trucizną. Jest wystarczająco źle, że populacje pszczół miodnych są pozbawione różnych źródeł odżywczych, ponieważ glifosat już zniszczył kilka populacji dzikich kwiatów. Teraz pszczoły miodne są zatruwane przez rośliny, które ledwo przeżywają wzdłuż pól pełnych glifosatu.
Glifosat negatywnie wpływa na zaopatrzenie w żywność, populacje pszczół miodnych i zdrowie ludzi
Glifosat celuje w syntazę 5-enolopirogroniloshikimate-3-fosforanu - niezbędny enzym, który jest częścią szlaku szikimowego roślin. Przemysł biotechnologiczny genetycznie zmodyfikował nasiona, aby wytrzymać ich truciznę. Pozwala to przemysłowi biotechnologicznemu zachować monopolistyczną kontrolę nad dostawami żywności i pozwala na niekontrolowane zatruwanie ekosystemu.
Szlak szikimowy jest również obecny w mikrobiomie ludzi. Dlatego glifosat działa jak antybiotyk u ludzi, niszcząc bakterie jelitowe, które są niezbędne dla ludzkiego układu odpornościowego. Glifosat szkodzi również układowi trawiennemu pszczół miodnych i trzmieli, czyniąc kolonie bardziej podatnymi na infekcje.
Utrata owadów zapylających jest problemem numer jeden wpływającym na globalną produkcję orzechów, owoców i warzyw. Utrata zapylaczy powoduje roczną utratę produkcji w wysokości 3-5% dla tych pokarmów o dużej zawartości składników odżywczych. Ma to głęboki wpływ na dobrobyt setek tysięcy ludzi i może przerodzić się w kryzys dostaw żywności i żywienia, który jeszcze bardziej zaostrzy problem niedożywienia i immunosupresji, który obecnie nęka populację światową.
Naukowcy podsumowują: Przed i w celu poinformowania o zbliżającym się odnowieniu zezwolenia na dopuszczenie do obrotu glifosatu w Unii Europejskiej, zalecamy natychmiastowe zbadanie glifosatu jako środka osuszającego przed zbiorem plonów, aby wyjaśnić zachowanie pozostałości glifosatu w glebie i roślinach kwitnących niedocelowych rosnących w pobliżu pól uprawnych, w okresie kilku dni po oprysku osuszającym. "
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz