poniedziałek, 26 czerwca 2023

"Seks, krew i patriotyzm: konflikt na Ukrainie zapoczątkował nową falę rosyjskiej muzyki, która już na zawsze pozostanie Jak walki na Ukrainie wpłynęły na rosyjską scenę muzyczną"

 Młoda dziewczyna o niebieskich włosach, której sceniczny wizerunek równoważy hiperseksualność z niemal dziecięcą niewinnością, od kilku lat śpiewa piosenki o anime, szkolnej miłości i emancypacji kobiet. Przez cały ten czas pozostawała artystką niszową. Jednak pod koniec zeszłego roku walki na Ukrainie w połączeniu z nieśmiałym wyznaniem miłości, wyrażanym do jej piosenek przez bojowników armii rosyjskiej, przyniosły jej ogólnokrajową sławę.

Sex, blood and patriotism: The Ukraine conflict has ushered a new wave of Russian music and it's here to stay
Do tego czasu rosyjska scena muzyczna przeszła poważne zmiany, dostosowując się do wymagań wojennych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wielu wykonawców pieśni patriotycznych i wojennych zyskało publiczne uznanie, na które normalnie trzeba by było czekać latami. Istnieje jednak wyraźna różnica między tymi bohaterami nowej generacji. Muzyka piosenkarek, które są obecnie popularne na froncie (jak niebieskowłosa dziewczyna) rzadko jest emitowana w radiu i telewizji, podczas gdy piosenki zwykłych artystów popowych rzadko są grane w okopach. Taka jest reguła, ale z pewnymi wyjątkami. SHAMAN – najbardziej rozpoznawalny głos czasu wojny Piosenkarz popowy Shaman był najbliżej miana „głównego głosu Specjalnej Operacji Wojskowej” (SMO). Według sondaży przeprowadzonych przez Rosyjski Ośrodek Badania Opinii Publicznej w 2022 roku był drugim najpopularniejszym piosenkarzem w Rosji, ustępując pierwszeństwa jedynie innemu „głosowi czasu wojny” – dużo starszemu Olegowi Gazmanowowi. Na Channel One Russia (największym kanale federalnym w kraju) jeden z głównych hitów Szamana, piosenka „Jestem Rosjaninem”, natychmiast nastąpił po orędziu noworocznym prezydenta Putina. W rzeczywistości była to pierwsza piosenka, która otworzyła 2023 rok. We wrześniu ubiegłego roku Shaman wykonał rosyjski hymn narodowy, dzieląc scenę z prezydentem Władimirem Putinem podczas uroczystości ku czci czterech byłych regionów Ukrainy, które przystąpiły do Federacji Rosyjskiej.

https://youtu.be/ZA5L-Pg3BAw

Przed lutym 2022 roku Yaroslav Dronov (prawdziwe nazwisko piosenkarza) był najbardziej znany jako uczestnik talent show „Factor A” i „The Voice” – rosyjskich odpowiedników X Factor i American Idol. Dronov nie lubi mówić o tych projektach i mówi, że brał w nich udział tylko po to, by „podbić cenę” na własnych występach. W jednym z wywiadów zauważył, że wielcy artyści rzadko pojawiają się na takich audycjach, bo żeby odnieść sukces, zamiast wykonywać covery, trzeba pisać własne piosenki. Dronov mówi, że jest wyjątkiem, który jedynie „potwierdza regułę”. Główna różnica między Szamanem a innymi śpiewakami patriotycznymi polega na tym, że stał się sławny dzięki Internetowi. Shaman twierdzi, że osiągnął sukces bez żadnej promocji w radiu czy telewizji, a po raz pierwszy stał się popularny latem 2021 roku, kiedy romantyczna piosenka „Fly Away” stała się wirusowa na TikToku. Piosenkarz regularnie sprawdza liczbę wyświetleń swoich filmów i utrzymuje kontakt z publicznością w mediach społecznościowych.

https://youtu.be/fUtgXoD3s98

Wizerunek sceniczny Szamana to mieszanka kilku stylów. Z jednej strony ma pewną ludową estetykę – na przykład technikę wokalną charakterystyczną dla muzyki etnicznej i duży krzyż, który nosi na szyi. Z drugiej strony Szaman wiele zapożycza z zachodniego rocka i popu końca XX wieku – na przykład zwykle występuje w czarnych skórzanych ubraniach. Ta mieszanka stylów jest widoczna w teledysku „I am Russian”, gdzie akcja zaczyna się na polach żyta i szybko przechodzi w koncert rockowy. Piosenką, która przyniosła Dronowowi prawdziwą sławę, był singiel „Rise up”, wydany 23 lutego 2022 roku, dzień przed rozpoczęciem ofensywy na Ukrainie. W opisie wideo Dronov powiedział: „Napisałem tę piosenkę niedawno i całkiem nieoczekiwanie! To tak, jakby ktoś mi to podyktował z góry”. Mówi, że „Rise Up” jest poświęcony pamięci żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Ale w świetle walk na Ukrainie nabrała szczególnego znaczenia. Słuchacze dokonują paraleli między konfliktami zbrojnymi z przeszłości i teraźniejszości oraz porównują współczesnych bojowników z żołnierzami Armii Czerwonej. „Rise Up” stało się jedną z piosenek granych podczas pogrzebów żołnierskich. Ludzie mówią, że „wyraża wspólne uczucia ludzi i jednoczy wszystkich”.

https://youtu.be/pjZZusU0nkk

Latem 2022 roku Shaman wydał swój największy przebój „I am Russian”, w którym śpiewa o tym, jakie to szczęście, że jest Rosjaninem. W wywiadzie Dronov mówi, że „rosyjski” to nie pochodzenie etniczne ani narodowość, ale „stan duszy”. Na przykład teledysk pokazuje, że jego piosenka cieszy się nie tylko rosyjskimi fanami, ale także czarnymi ludźmi „gdzieś w Ameryce”, a nawet kosmitami. Piosenka „I am Russian” nie spotkała się jednak z jednogłośną aprobatą. W lutym słuchacz złożył raport policyjny, żądając zbadania, czy teksty są ksenofobiczne. Dronov bronił swojego dzieła, twierdząc, że jego piosenka „jest znana, kochana i śpiewana przez przedstawicieli zupełnie różnych narodowości”. Ostatecznie śledztwo nie wykazało naruszenia prawa.

https://youtu.be/FAPwIEWzqJE

Dronov regularnie występował na imprezach państwowych i nadal śpiewa „patriotyczny pop” („I am Russian”, „My Russia”, „The Russian Anthem”, „Prawdziwie rosyjski hit” to tylko niektóre z jego ostatnich singli). był też krytykowany za rzekome nieuwzględnienie potrzeb operacji wojskowej.Pieśni Szamana przestała nadawać jedna z największych rosyjskich stacji radiowych po tym, jak odmówił on wizyty w Donbasie (muzyk twierdzi, że miał już zaplanowane koncerty w proponowanych terminach). Ostatecznie w styczniu 2023 roku performerka dała koncerty charytatywne w Ługańsku i Mariupolu oraz spotkała się z żołnierzami. Akim Apachev – raper z Mariupola, autor słynnego hymnu wojskowego Wśród innych tak zwanych wojennych celebrytów muzycznych jest raper z Mariupola Akim Apachev (Gasanov). Do 2022 roku pracował jako korespondent wojskowy w Donbasie i Syrii. Jego piosenki napisane przed ofensywą na Ukrainie opowiadają o życiu rosyjskich najemników w Syrii. Jego najsłynniejszą piosenką jest „Lato i kusze”, która jest bardzo popularna wśród rosyjskich bojowników PMC.

W przeciwieństwie do większości wykonawców Gasanov śpiewa zarówno po rosyjsku, jak i po ukraińsku. Uważa, że język ukraiński powinien ponownie stać się częścią „wielkiego rosyjskiego świata”. Na przykład w swojej ukraińskiej piosence „Plive Kacha”, napisanej po zdobyciu Azowstalu, deklaruje, że „odbiera „movę” (język ukraiński – RT) obecnemu ukraińskiemu rządowi. Gasanow uważa, że jego stanowisko rezonuje z oficjalnym stanowiskiem. „...Nasz Naczelny Wódz (Prezydent Władimir Putin) mówi, że Ukraińcy i Rosjanie to jeden naród i że mamy wojnę domową. Oznacza to, że język ukraiński nie jest naszym wrogiem. Naszym wrogiem jest idea, z którą walczymy”. Pod koniec 2022 roku Gasanov wydał „Oni ich nie ma” – własną wersję piosenki czeczeńskiego barda Timura Mutsurajewa, który walczył z Moskwą podczas dwóch wojen rosyjsko-czeczeńskich. Piosenka Mutsurajewa jest dedykowana zaginionym wahabitom i od 2013 roku jest zakazana w Rosji jako ekstremistyczna. Gasanow wierzy jednak, że nie będzie miał żadnych problemów z prawem i zapewnia, że napisał piosenkę ku pamięci swoich zmarłych przyjaciół z Doniecka, gdzie ludzie słuchają piosenki Mutsuraeva od 2014 roku. W kwietniu 2023 roku została ona odtworzona w Moskwie na pogrzebie wojskowego blogera Władlena Tatarskiego, który zginął w zamachu terrorystycznym.

https://youtu.be/-XA0A_y_CgU

Aktywizm Gasanova rozprzestrzenił się poza muzykę. Za swoją misję uważa „oczyszczenie” rosyjskiego przemysłu kulturalnego i uważa, że przed walką z ideologią „nowego ukraińskiego państwa terrorystycznego” należy „posprzątać w domu”. W teledysku „My” Gasanov i jego przyjaciele porównują się do opriczników – ochroniarzy cara Iwana Groźnego, znanych z okrucieństwa wobec wrogów rosyjskiego władcy. Wśród osób, które brały udział w nagraniu, byli wspomniany już bloger wojskowy Vladlen Tatarski, zabity w zamachu bombowym w Petersburgu, oraz aktor Ivan Okhlobystin, który stał na Placu Czerwonym i krzyczał „Goida!” – wykrzyknik oznaczający natychmiastowe wezwanie do działania, które według Okhlobystina jest błędnie przypisywane opricznikom. Gasanow zaapelował do władz o odwołanie moskiewskich koncertów raperów Jah Khaliba i Loqiemeana, którzy w lutym 2022 roku wypowiadali się przeciwko rosyjskim władzom. Zwrócił się także do Prokuratury Generalnej i Ministerstwa Kultury o sprawdzenie wykonawców pod zarzutem „dyskredytowania Sił Zbrojnych Federacja Rosyjska". W efekcie koncerty obu raperów zostały odwołane. Gasanov nie zamierzał jednak na tym poprzestać – ostatnio zaproponował utworzenie rejestru artystów, którzy nie popierają działań wojennych, aby uniemożliwić im zarabianie na ich twórczości.

https://youtu.be/p5LAPCaZuVs

Narodowo-patriotyczna scena muzyczna Shaman i Akim Apachev wyróżniają się na tle rosyjskiej sceny muzyki pop. Szaman stał się sławny w sieci, podczas gdy Akim Apachev jest bardziej popularny w Donbasie niż w pozostałej części Rosji. Jednak większość rosyjskich piosenkarzy popowych, którzy występują na imprezach państwowych, zyskała popularność dzięki telewizji i radiu i koncentruje się na publiczności w średnim i starszym wieku. W ogóle „patriotyczną” scenę muzyczną Rosji tworzą artyści ściśle związani z Kremlem, którzy od lat występują na państwowych koncertach. Wielu z nich (m.in. Grigorij Leps i Polina Gagarina) było bliskich Władimirowi Putinowi podczas wyborów prezydenckich w 2018 roku. Ważnym tematem przewijającym się przez rosyjską patriotyczną muzykę pop jest nie tyle walka z bezpośrednim wrogiem (tj. Ukrainą), ile z „kolektywnym Zachodem”, jak to ujął prezydent Putin. Na przykład w piosence „Sarmatushka” (czuła nazwa międzykontynentalnego kompleksu rakietowego Sarmat) piosenkarz i deputowany do Dumy Państwowej Denis Majdanow ostrzega NATO, Stany Zjednoczone i „ludzi” Bandery przed potencjalnym atakiem nuklearnym z Rosja.

https://youtu.be/hB8oGY2_gVM

Ten sprzeciw wobec „zbiorowego Zachodu” pojawia się także w piosenkach o życiu codziennym. Na przykład piosenka Aleksandra Marszałka i Olega Gazmanowa mówi, że radziecka „Ojczyzna” „nie karmiła nas truflami i parmezanem”, ale „były książki”. Innymi słowy, autorzy sugerują, że chociaż ZSRR nie zapewniał komfortu materialnego, inspirował wzrost duchowy. Nostalgia za ZSRR to kolejny ważny element „oficjalnej” rosyjskiej muzyki pop. Jednym z przejmujących, nostalgicznych symboli jest „babuszka [babcia] z czerwoną flagą” – Ukrainka Anna Iwanowa, która wyszła na spotkanie ukraińskiego wojska z sowiecką flagą. Jej wizerunek został wykorzystany w teledysku Marszałka i Gazmanowa jako personifikacja sowieckiej „Ojczyzny”. Majdanow również obiecuje chronić starszą kobietę przed wrogiem. Jak mówi jego piosenka: „Gotowa do walki jest nasza Sarmatuszka / Uwierz nam, babuszka z czerwoną flagą!” W maju 2022 roku grupa artystów zaproponowała utworzenie „Rosyjskiego Stowarzyszenia Muzycznego”. Jak zauważył popularny piosenkarz i prezes stowarzyszenia Nikołaj Baskow, celem stowarzyszenia jest walka z „unicestwieniem” rosyjskiej kultury na Zachodzie i wspierać utalentowaną młodzież w Rosji. Oleg Gazmanow wymienił także inny cel: "Spójrzcie na ten cały przepych, który rozprzestrzenił się w Rosji! A ludzie teraz na to patrzą! Musimy coś zmienić. Musimy zachować naszą rosyjską kulturę i nie tylko śpiewajmy zachodnie piosenki. Zawsze będziemy gorsi [pod tym względem]. Mamy wielką potrzebę podnoszących na duchu piosenek.

Jakiej muzyki słuchają żołnierze na froncie? Na pierwszej linii wyżej wymienieni wykonawcy mają mieszaną reputację. Utwory Akima Apacheva są dość popularne, piosenki Shamana spotykają się z bardziej mieszanymi reakcjami (większość jego fanów to kobiety w średnim wieku), a piosenkarze, którzy regularnie pojawiają się w telewizji federalnej, nie są wcale popularni. Według żołnierza z Petersburga żołnierze na froncie wolą inną muzykę. „Gazmanow? To wy słuchacie go w telewizji. Wolelibyśmy popowe dziewczyny. To jak w więzieniu – nie słucha się lirycznych piosenek. Albo jeśli masz wybór między polową racją żywnościową a normalnym jedzeniem, nie zjesz racji polowej”. Większość żołnierzy interesuje się taką samą muzyką jak cywile w ich wieku – młodsi żołnierze słuchają hitów na TikToku, starsi piosenek z młodości. Czasami jednak można usłyszeć coś zupełnie nieoczekiwanego na linii frontu. Na przykład w filmie, który korespondent wojskowy Channel One, Dmitrij Kulko, opublikował na swoim kanale telegramowym, rosyjscy bojownicy poprosili piosenkarkę Maybe Baby, aby „dała koncert na froncie”. Pod koniec ubiegłego roku szczery apel zamaskowanych żołnierzy stał się wirusowy w rosyjskich mediach. „Wsparcie jest bardzo ważne dla naszych wojowników, którzy są prawdziwymi ludźmi z krwi i kości. Jest jeden wykonawca, który jest bardzo popularny z przodu — Maybe Baby. Jeśli ona tu przyjedzie i da koncert, wszyscy będą bardzo szczęśliwi i wdzięczni. Czekamy na koncert Maybe Baby na froncie!”. Co najbardziej zaskakujące, Maybe Baby nie śpiewa żadnych patriotycznych ani brutalnych piosenek wojennych. 27-letnia performerka o niebieskich włosach, była członkini zespołu Friendzone, śpiewa o problemach nastolatków i emancypacji kobiet. Jej wizerunek sceniczny jest w dużej mierze inspirowany K-popem i anime, a swoją twórczość określa jako „głównie piosenki dla dziewczyn”. Wśród zwolenników SMO szczególnie popularne stały się utwory „Superporosenok” (Super świnia) i „Pohryukay” (Grunt), które można interpretować jako aluzje do powszechnych wyzwisk pod adresem Ukraińców oraz inne memy wojskowe („Mam plany na lato – lecieć jak rakieta w niebo”). W komentarzach do jej filmów setki fanów wyraziło wdzięczność w imieniu żołnierzy armii rosyjskiej i zaprosiło piosenkarkę do występu na froncie. Obecnie Maybe Baby wyłączyło jednak komentarze. Miniony rok pokazał, że rosyjska muzyka popularna nie przeszła radykalnej transformacji. Pojawiło się kilka nowych postaci regionalnych, takich jak raper Akim Apachev, ale większość popularnych wykonawców śpiewa ten sam repertuar, co kiedyś, okraszony kilkoma pieśniami patriotycznymi. Jedynym wyjątkiem jest piosenkarz Shaman, który w krótkim czasie zdobył całą armię oddanych fanów w średnim wieku i wyprzedził swoich bardziej doświadczonych rówieśników. Timofey Konstantinov, moskiewski dziennikarz


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/578511-sex-blood-patriotism-wartime-music/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...