NATO otworzyło drogę Szwecji do przyłączenia się do zachodniego sojuszu wojskowego, przekonując prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, by zakończył swój sprzeciw wobec kandydatury Sztokholmu.
Turecki przywódca zgodził się poprzeć wniosek Szwecji i przekazać wniosek ustawodawcom w Ankarze do ratyfikacji, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu Erdogana z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem w poniedziałek w Wilnie.
„To historyczny krok, który czyni wszystkich sojuszników NATO silniejszymi i bezpieczniejszymi” – dodał.
Türkiye stanęło na drodze do ostatniego rozszerzenia NATO, wykorzystując swoje prawo weta głównie w obawie, że Szwecja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby pomóc rozprawić się z pro-kurdyjskimi „organizacjami terrorystycznymi”.
Sojusz 31 krajów wymaga jednomyślnej zgody dla wszystkich nowych członków. Wcześniej w poniedziałek Erdogan zasugerował, że Ankara zatwierdzi ofertę Szwecji, jeśli Turcja zostanie przyjęta do Unii Europejskiej.
Stoltenberg, który zaprzeczył jakiemukolwiek powiązaniu między rozszerzeniem NATO a przystąpieniem Turcji do UE, powiedział, że Erdogan i Kristersson ściśle ze sobą współpracowali, aby zająć się „uzasadnionymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa” Ankary.
Dodał: „W ramach tego procesu Szwecja zmieniła swoją konstytucję, zmieniła prawo, znacznie rozszerzyła operację antyterrorystyczną przeciwko PKK (Partii Pracujących Kurdystanu) i wznowiła eksport broni do Turcji”.
Erdogan zobowiązał się do jak najszybszego przekazania szwedzkiej propozycji NATO tureckim prawodawcom i pomocy w „zapewnieniu ratyfikacji” – powiedział Stoltenberg.
Nie określono jasnego harmonogramu przystąpienia Sztokholmu do bloku.
Szwecja i sąsiadująca z nią Finlandia złożyły w zeszłym roku wniosek o członkostwo w NATO, porzucając długą tradycję neutralności wojskowej w obawie przed konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
Finlandia została oficjalnie przyjęta do sojuszu w kwietniu, ale Türkiye zablokowała wniosek Szwecji po tym, jak oskarżyła kraj o udzielanie schronienia kurdyjskim terrorystom.
Prezydent USA Joe Biden naciskał na Erdogana, by wycofał swój sprzeciw wobec rozszerzenia NATO, sugerując, że problem musi zostać rozwiązany, aby Waszyngton zatwierdził sprzedaż myśliwców F-16 do Turcji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo|:https://www.rt.com/news/579508-turkey-agrees-to-support-sweden-nato-bid/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz