Turecki nadawca TGRT Haber TV zwolnił swoją kotwicę za występowanie na antenie z filiżanką Starbucks, światowej sławy sieci kawiarni, którą wielu w kraju uważa obecnie za proizraelską. W ostatnich miesiącach w Turcji doszło do licznych protestów propalestyńskich w związku z krwawym konfliktem pomiędzy państwem żydowskim a bojownikami Hamasu.
W niedzielnym oświadczeniu kanał stanowczo potępił działania prezenterki wiadomości Meltema Gunay’a i anonimowego reżysera, rozwiązując z nimi kontrakty „z uzasadnionego powodu”.
Wyjaśniono, że „showerowi surowo zabrania się prezentowania w telewizji TGRT News TV w sposób, który będzie potajemnie reklamował jakąkolwiek firmę”.
Dodał ponadto, że „nasza instytucja… zna wrażliwość narodu tureckiego w sprawie Gazy i broni jej do końca”.
Pogląd, że Starbucks jest proizraelski, wynika z batalii prawnej pomiędzy siecią a związkiem zawodowym organizującym jej pracowników.
Krótko po rozpoczęciu konfliktu Hamas-Izrael ten ostatni, oficjalnie nazywany Starbucks Workers United, napisał „Solidarni z Palestyną!” na X (dawniej Twitterze).
W odpowiedzi Starbucks pozwał organizację za naruszenie znaku towarowego, utrzymując jednocześnie, że post rozzłościł klientów i zaszkodził jej reputacji.
Workers United złożyli pozew, utrzymując, że Starbucks zniesławił związek, sugerując, że wspiera on terroryzm i przemoc.
Sieć kawiarni zaprzecza, jakoby była pro-palestyńska lub proizraelska, twierdząc, że sprzeciwia się przemocy i „stoi w obronie ludzkości”.
Choć impas prawny skłonił wiele osób na całym świecie do bojkotu Starbucks, spotkał się on ze szczególnie ostrym sprzeciwem w Türkiye, gdzie krajowe przedsiębiorstwo kolejowe TCDD oskarżyło tę sieć o „mobbing” swoich propalestyńskich pracowników w USA.
Następnie TCDD ogłosiło bojkot produktów Starbucks, a partia AKP prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana organizowała protesty okupacyjne w swoich lokalizacjach.
Odkąd Hamas przypuścił niespodziewany atak na Izrael na początku października, w Türkiye, kraju z większością muzułmańską, doszło do kilku fal protestów wymierzonych w izraelskie konsulaty i turecką bazę lotniczą, z której korzystają Stany Zjednoczone, wieloletni sojusznik Izraela.
Sam Erdogan był bardzo krytyczny wobec działań wojskowych Izraela, nazywając premiera Benjamina Netanjahu „rzeźnikiem Gazy” i oskarżając Zachodnią Jerozolimę o zbrodnie wojenne w enklawie palestyńskiej.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/589636-turkey-anchor-fired-starbucks-cup/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz