niedziela, 10 grudnia 2023

"Putin i opozycja: Wszystko o wyborach w Rosji w 2024 roku Rosyjski prezydent oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę na reelekcję" "

 Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w piątek, że planuje ubiegać się o kolejną kadencję w nadchodzących wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku.

Putin and the opposition: Everything about the 2024 election in Russia
Putin ogłosił ofertę podczas spotkania z żołnierzami, podczas którego wręczył medale Bohatera Rosji osobom, które wyróżniły się podczas operacji wojskowej na Ukrainie.

Putin powiedział, że „miał różne myśli w różnych momentach” w tej sprawie, ale ostatecznie zdecydował się ponownie kandydować na urząd.

„Będę kandydował na prezydenta Federacji Rosyjskiej” – oznajmił. Kiedy mają się odbyć wybory? Jak ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza (CEC), wybory prezydenckie w 2024 roku odbędą się w dniach 15–17 marca.

Po raz pierwszy wybory prezydenckie odbędą się w ciągu kilku dni.

Format wielodniowy był jednak stosowany podczas innych wyborów w Rosji, po tym jak został wprowadzony po raz pierwszy podczas pandemii wirusa Covid-19. Rozszerzony format okazał się popularny wśród wyborców, umożliwiając lepszą frekwencję i odciążając lokalne komitety wyborcze, wyjaśniła szefowa CKW Ella Pamfilova, dodając, że kilkudniowe utrzymywanie lokali wyborczych stało się w kraju „tradycją”. Jak długo Putin jest u władzy?
Władimir Putin został wybrany na prezydenta Rosji w 2000 r. i sprawował tę funkcję do 2008 r. przez dwie czteroletnie kadencje.

Chociaż kadencja prezydencka w kraju była wówczas technicznie nieograniczona, jedna osoba mogła sprawować tę funkcję tylko przez dwie kolejne kadencje. Putin został następnie premierem pod rządami Dmitrija Miedwiediewa, który był prezydentem Rosji w latach 2008–2012.

Za kadencji Miedwiediewa kadencja prezydenta została przedłużona do sześciu lat. Putin pozostaje prezydentem Rosji od 2012 r., a obecnie sprawuje drugą sześcioletnią kadencję po ponownym wyborze w 2018 r.

Zmiany konstytucyjne Prezydencja rosyjska została zreformowana w trakcie istotnej reformy konstytucyjnej rozpoczętej w 2020 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami zniesiono zapis dotyczący dwóch kolejnych kadencji jednej osoby i wprowadzono sztywny limit wynoszący łącznie dwie sześcioletnie kadencje. Jednak na mocy poprawki złożonej przez znaną kosmonautkę, posłankę Walentynę Tereszkową, kadencja Putina sprzed zmiany konstytucji została „unieważniona”, co w praktyce umożliwiło mu ubieganie się o urząd w 2024 r. – i w 2030 r. – jeśli zechce. Kim są kandydaci? Kilka osobistości publicznych i polityków ogłosiło już zamiar kandydowania na prezydenta w przyszłym roku.

Aby złożyć ofertę, kandydaci niezależni muszą zebrać co najmniej 300 000 podpisów od swoich zwolenników, natomiast kandydaci nominowani przez zarejestrowane partie muszą zebrać co najmniej 100 000.

Kandydaci nominowani przez partie reprezentowane w parlamencie kraju są zwolnieni z wymogu zbierania podpisów. Na liście kandydatów znajduje się kilka osobistości liberalnych, m.in. Ekaterina Duntsova, dziennikarka i była lokalna posłanka z Rżewa; wieloletni działacz opozycji Borys Nadieżdin, były poseł do parlamentu, a obecnie regionalny ustawodawca wspierany przez centrowo-prawicową partię Inicjatywa Obywatelska; a także Siergiej Lipatow, prawnik i działacz.

Wszyscy trzej kandydaci krytycznie oceniali politykę rosyjskiego rządu, w tym operację wojskową na Ukrainie. Swój zamiar kandydowania ogłosił także Igor Girkin (znany również jako Igor Strelkov), były dowódca polowy, który przez krótki czas pełnił funkcję ministra obrony Donieckiej Republiki Ludowej na początku konfliktu w ówczesnym ukraińskim Donbasie.

Girkin, postać kontrowersyjna, bardzo krytycznie oceniająca operację wojskową na Ukrainie – choć przede wszystkim jej przebieg, a nie istotę – został zatrzymany na początku tego roku pod zarzutem publicznego nawoływania do angażowania się w działalność ekstremistyczną.

Nie wiadomo, czy będzie mógł kandydować na prezydenta. Mniej znany polityk i działacz społeczny Anatolij Rabinowicz również ogłosił zamiar kandydowania na prezydenta, sugerując, że jego kandydatura stanie się „testem tolerancji” dla Rosjan.

Choć wyrażał pewność, że Putin wygra wybory, stwierdził, że gdyby kandydat po czterdziestce zdobył około 20%, byłoby to istotne zwycięstwo opozycji w kraju.

Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy opozycji uda się wystawić jednego kandydata – ostrzegał w zeszłym miesiącu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/588756-putin-reelection-bid-explained/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...