Prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział się w czwartek podczas maratonu pytań i odpowiedzi na temat kluczowych kwestii międzynarodowych. Tematyka sięgała od konfliktów na Ukrainie i w Gazie, po stosunki Moskwy z USA i ich sojusznikami, a także transformację światowej gospodarki w obliczu bezprecedensowych sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję.
Prezydent był gospodarzem corocznej konferencji prasowej, podczas której zarówno rosyjscy, jak i zagraniczni dziennikarze, a także obywatele mogli bezpośrednio zadawać mu pytania.
Wydarzenie „Wyniki Roku”, transmitowane na żywo w telewizji, trwało ponad cztery godziny. Oto najważniejsze wnioski.
Suwerenność i wzrost gospodarczy
Putin powiedział, że w zeszłym roku gospodarka rosyjska wykazała się niezwykłą odpornością na presję zewnętrzną, odnotowując, że do końca 2023 r. PKB ma wzrosnąć o 3,5%. Wskazał konkretnie na produkcję przemysłową wynoszącą 3,6%, a także zmniejszenie zewnętrznego długu publicznego z 46 miliardów dolarów do 32 miliardów dolarów.
Płace realne w Rosji również w dalszym ciągu rosną, a dochody realne mają wzrosnąć o 5% do końca roku przy historycznie niskiej stopie bezrobocia wynoszącej 2,9%, powiedział Putin.
Według prezydenta naród zmniejszył także swoje uzależnienie od dolara amerykańskiego w handlu zagranicznym i zaczął aktywniej używać swojej waluty krajowej, rubla, który podkreślał, że wzmocnienie suwerenności Rosji w sferze gospodarczej i innych pozostanie priorytetem dla Moskwa.
„Istnienie bez suwerenności jest dla Rosji niemożliwe” – stwierdził.
Stan Sił Zbrojnych Rosji
Putin powiedział, że w moskiewskiej operacji wojskowej na Ukrainie i w nowych regionach Rosji bierze obecnie udział aż 617 tys. żołnierzy, a do armii niemal codziennie dołączają setki ochotników.
Prezydent stwierdził także, że naród jest w stanie utrzymać swą siłę militarną bez konieczności stosowania dodatkowych środków mobilizacyjnych.
Z około 300 000 żołnierzy, którzy weszli do szeregów podczas częściowej mobilizacji jesienią ubiegłego roku, około 244 000 nadal znajduje się w strefie działań bojowych i „ciężko walczy”.
Powiedział, że 14 z nich otrzymało najwyższe odznaczenia wojskowe w kraju i tytuł Bohaterów Rosji.
Według Putina kontrakty z Ministerstwem Obrony Rosji podpisuje codziennie nawet 1500 osób. „Napływ ludzi, którzy z bronią w rękach chcą chronić interesy ojczyzny, nie ustaje”.
Konflikt na Ukrainie i cele Moskwy
Konflikt między Moskwą a Kijowem to w istocie „wojna domowa” wszczęta przez USA i ich sojuszników, powiedział przywódca kraju.
Rosja przez dziesięciolecia próbowała zbudować normalne stosunki z Ukrainą „za wszelką cenę”.
Nazwał ostatnie wydarzenia „wielką tragedią”.
Po zamachu stanu w 2014 roku stało się dla nas jasne, że nie wolno nam już budować przy użyciu siły jakichkolwiek normalnych stosunków z Ukrainą” – powiedział Putin. Prezydent dodał, że Waszyngton publicznie przyznał się do wydania 5 miliardów dolarów na zamach stanu na Majdanie.
Cele Rosji w konflikcie nie uległy zmianie, stwierdził Putin, wyjaśniając, że Moskwa dąży do „denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy”, a także „statusu neutralnego” dla tego kraju. Twierdził, że pokój nastanie, gdy tylko te cele zostaną osiągnięte.
Stosunki z Zachodem
Moskwa nie może ufać USA i ich sojusznikom w obliczu „niekontrolowanego pragnienia wkradania się w kierunku naszych granic” NATO oraz polityki Zachodu, która doprowadziła do obecnego konfliktu na Ukrainie.
„Jak więc mamy budować z nimi relacje?” – zapytał Putin, odnosząc się do Zachodu.
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w dużej mierze „strzelają sobie w stopę”, uderzając Rosję nowymi sankcjami, co, jego zdaniem, ostatecznie zaszkodziło im bardziej niż Moskwie.
UE i inni sojusznicy USA również „w dużej mierze utracili [swą] suwerenność”.
Większość krajów zachodnich, z wyjątkiem takich krajów jak Węgry czy Słowacja, wielokrotnie podejmuje decyzje, które przynoszą korzyść Waszyngtonowi, jednocześnie szkodząc tym samym narodom – utrzymywał Putin.
„Wielu europejskich urzędników pozornie zachowuje się jak generał [Charles] de Gaulle, który walczył o interesy Francji z bronią w rękach… ale w rzeczywistości zachowuje się jak marszałek [Philippe] Petain… który poddał się okupantom i stał się kolaborant podczas II wojny światowej.”
Putin miał na myśli przywódcę Sił Wolnej Francji i generała, który podpisał rozejm z nazistowskimi Niemcami i stał na czele kolaborującego rządu Vichy podczas II wojny światowej.
„Katastrofa” w Gazie
Wydarzenia rozgrywające się obecnie w Gazie są po prostu „katastrofą”.
Prezydent zacytował Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, który nazwał palestyńską enklawę „cmentarzem dzieci”.
„Taka ocena wiele mówi” – stwierdził o komentarzu Guterresa.
Putin stwierdził, że katastrofa w Gazie „w niczym nie przypomina” rosyjskiej operacji wojskowej przeciwko Ukrainie.
Moskwa nalega na uznanie państwa Palestyna zgodnie z zasadami zatwierdzonymi przez ONZ i „należy stworzyć fundamentalną podstawę porozumienia izraelsko-palestyńskiego”.
Zwrócił także uwagę na fakt, że niektóre państwa blokują decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące sytuacji w Gazie, utrudniając w ten sposób jej podstawowe funkcjonowanie.
„Tak to zawsze działało, zwłaszcza podczas zimnej wojny” – stwierdził i ostrzegł, że ONZ straci swoją siłę przebicia, jeśli „nie zostaną podjęte żadne decyzje”.
Stany Zjednoczone zawetowały kilka uchwał mających na celu zawieszenie broni w enklawie palestyńskiej.
Los obywateli USA przetrzymywanych w Rosji
Moskwa jest skłonna wymienić obywateli USA Paula Whelana i Evana Gershkowicza, ale chce, aby takie umowy były „wzajemnie akceptowalne”.
Whelan został skazany w 2020 roku na 16 lat więzienia za szpiegostwo, a Gershkovich wciąż oczekuje na proces pod podobnymi zarzutami.
„Nie odmówiliśmy odesłania [ich] z powrotem [do USA] i nie odmawiamy tego.
Chcemy po prostu dojść do porozumienia” – stwierdził prezydent.
Stwierdził, że takie porozumienie powinno być akceptowalne dla obu stron, nie tylko dla Waszyngtonu.
Rosja nadal kontaktuje się w tej sprawie z USA i „dialog trwa”.
Choć rozmowy „nie są łatwe”, zdaniem rosyjskiego przywódcy obie strony „mówią językiem, który obie rozumieją”.
Putin wezwał Waszyngton, aby „wysłuchał Moskwę” w tej sprawie, dodając, że u podstaw każdego porozumienia powinny leżeć „względy humanitarne”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/589090-putin-press-conference-key-takeaways/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz