wtorek, 30 kwietnia 2024

"Kraj europejski zabrania ludziom noszenia symbolu zwycięstwa nad nazistami podczas II wojny światowej Komendant policji Mołdawii nazwał wstęgę św. Jerzego, znak rozpoznawczy obchodów Dnia Zwycięstwa w Rosji, „symbolem agresji”"

 Władze Mołdawii wyraźnie przestrzegły obywateli przed noszeniem wstążek św. Jerzego podczas zbliżających się obchodów Dnia Zwycięstwa w II wojnie światowej. Pomarańczowo-czarna wstążka, popularny symbol upamiętniający w Rosji i większości innych byłych republik radzieckich, została uznana przez szefa mołdawskiej policji za „symbol agresji”.

European country tells people not to wear symbol of WWII victory over Nazis
„Sprzedaż, przechowywanie, produkcja i noszenie dwukolorowej wstążki, która jest symbolem agresji, jest obecnie zakazana” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Viorel Cernauteanu, szef Generalnego Inspektoratu Policji, odnosząc się do wstążki św. Jerzego. .

Podkreślił także, że ustawa przyjęta przez mołdawskich legislatorów kilka lat temu nadal obowiązuje.

„Wszyscy musimy przestrzegać zasad” – dodał Cernauteanu. Była republika radziecka oficjalnie zakazała noszenia wstążki w kwietniu 2022 r. na mocy specjalnej ustawy, która wprowadziła również kary w wysokości do 9000 lei (508,5 dolarów) dla osób fizycznych i do 30 000 lei (1695 dolarów) dla przedsiębiorstw, które naruszają zakaz. Decyzja ta nastąpiła niedługo po rozpoczęciu przez Moskwę operacji wojskowej przeciwko Kijówowi.

Mołdawski parlament powiązał wstęgę z promowaniem tego, co nazwał „rosyjską agresją”. W 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zanim dana osoba będzie mogła zostać ukarana grzywną, należy najpierw ustalić, czy przedmiotowe symbole zostały użyte w celu usprawiedliwienia lub gloryfikacji „działań agresji militarnej”.

Część społeczeństwa potraktowała to orzeczenie jako zniesienie zakazu, co skłoniło organ sądowy do wyjaśnienia, że sam zakaz nadal obowiązuje. Mołdawia to była republika radziecka licząca 2,6 miliona mieszkańców, wciśnięta między Ukrainę i Rumunię. Od czasu dojścia do władzy prezydent Mai Sandu w 2020 r. wyznacza ona coraz bardziej prounijny kurs.

W grudniu 2022 r. wezwała do wszczęcia śledztwa w sprawie koncertu, na którym dzieci śpiewały radzieckie piosenki z czasów II wojny światowej, nazywając go „zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego” .” Kiszyniów nie był jedynym, który wprowadził ograniczenia w obchodach II wojny światowej w świetle konfliktu na Ukrainie.

W 2023 r. Estonia przestrzegła obywateli przed eksponowaniem rosyjskich lub radzieckich flag lub symboli oraz przed odtwarzaniem „agresywnej muzyki”.

Krajowa policja oświadczyła, że nie zamierza „nawiązywać żadnego dialogu z nikim”, kogo uznano za naruszającego zasady.

Osoby naruszające przepisy miały zostać ukarane grzywną do 1200 euro (1345 dolarów), a nawet karą więzienia.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596784-european-country-wwii-victory-symbol/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...