Być może, jeśli Kijów całkowicie upadnie w obliczu Rosji, Stany Zjednoczone będą musiały rozmieścić wojska na Ukrainie, powiedział przywódca mniejszości w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries.
W niedzielnym wywiadzie dla CBS News starszy poseł Partii Demokratycznej podkreślił pilność wysłania pomocy wojskowej na Ukrainę, twierdząc, że jeśli te wysiłki się nie powiodą, Stany Zjednoczone będą potencjalnie musiały bezpośrednio interweniować w konflikcie.
„Nie możemy pozwolić Ukrainie upaść, bo jeśli tak się stanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ameryka będzie musiała włączyć się w konflikt – nie tylko za nasze pieniądze, ale także za pomocą naszych żołnierzy i naszych żołnierzy” – powiedział Jeffries.
Stanowisko to jest jednak sprzeczne z wieloletnią polityką prezydenta USA Joe Bidena, który w zeszłym miesiącu powtórzył, że jest „zdecydowany” nie wysyłać amerykańskich wojsk na Ukrainę.
Zauważył, że Kijów jak dotąd nie zwracał się do Waszyngtonu o bezpośrednią interwencję wojskową, wyrażając przekonanie, że może wygrać konflikt z Rosją, jeśli Stany Zjednoczone „staną się z Ukrainą i dostarczą jej broń potrzebną do obrony”.
Tymczasem Jeffries twierdził, że amerykańskie wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy, w tym przeforsowanie przez Kongres nowego pakietu pomocowego o wartości 61 miliardów dolarów, zostały udaremnione przez, jak to określił, „frakcję proputinowską” w Partii Republikańskiej.
Zwrócił uwagę na republikańską kongresmenkę Marjorie Taylor Greene, która nawoływała do wykorzystania środków na potrzeby wewnętrzne, a nie wysyłania ich na Ukrainę.
Greene upierała się, że „nie ma żadnej sympatii dla… Rosji” i że jest „lojalna tylko wobec jednego kraju: Stanów Zjednoczonych Ameryki”.
Komentarze Jeffriesa na temat możliwej interwencji USA pojawiają się po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił wykluczenia wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę.
W zeszłym tygodniu zasugerował, że narody zachodnie „musiałyby zgodnie z prawem zadać sobie pytanie”, czy powinny rozmieścić swoje siły zbrojne w ogarniętym walką kraju, „jeśli Rosjanie mieliby przedrzeć się przez linię frontu [i] gdyby pojawiła się prośba Ukrainy .”
Macron ponadto upierał się, że retoryka „strategicznej dwuznaczności” może zwiększyć siłę i odstraszyć Rosję.
W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zasugerował w niedzielę, że francuski przywódca „oddycha jaskiniowcową rusofobią” w nadziei, że wykorzysta to nastroje do zostania de facto przywódcą UE.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł pod koniec lutego, że rozmieszczenie wojsk NATO na Ukrainie sprawi, że bezpośredni konflikt między Rosją a blokiem wojskowym pod przewodnictwem USA będzie „nieunikniony”.
W międzyczasie wojsko rosyjskie odnotowuje stały postęp na polu bitwy, zdobywając w ostatnich tygodniach kilka osad w Donbasie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/597053-democrat-leader-us-troops-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz