niedziela, 12 maja 2024

"Niemieccy parlamentarzyści sugerują, że NATO narzuci strefę zakazu lotów nad zachodnią Ukrainą Ustawodawcy twierdzą, że nadlatujące rosyjskie drony i rakiety mogą być celem z Polski i Rumunii"

 Niemieccy prawodawcy zarówno z koalicji rządzącej, jak i opozycji popierają pomysł wprowadzenia przez NATO strefy zakazu lotów nad zachodnią Ukrainą w związku z konfliktem z Rosją, podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

German MPs suggest NATO impose no-fly zone over western Ukraine
W sobotnim artykule gazeta zapytała parlamentarzystów o propozycję przedstawioną wcześniej przez szefa sztabu ministra obrony Nico Lange, który zasugerował, że rosyjskie rakiety i drony wycelowane w ukraińską infrastrukturę energetyczną i instalacje wojskowe mogłyby zostać zestrzelone z terytorium sąsiedniej Polski i Rumunii. Według Langego doprowadziłoby to do utworzenia bezpiecznej strefy o szerokości 70 km na granicy UE i Ukrainy, a jednocześnie umożliwiłoby Kijówowi ponowne rozmieszczenie własnych systemów obrony powietrznej, których brakuje, z na zachód od kraju, na linię frontu. „Nie należy wykluczać obrony przestrzeni powietrznej nad Ukrainą przed Polską i Rumunią w dłuższej perspektywie” – powiedział FAZ Anton Hofreiter, poseł do parlamentu z ramienia Partii Zielonych, wchodzącej w skład niemieckiej koalicji.

Jednak takie posunięcie „nie podlega w tej chwili dyskusji”, gdyż obecnym priorytetem Zachodu jest dostarczenie Ukrainie „znacznie większej” broni i amunicji – podkreślił. Marcus Faber z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), także należącej do koalicji rządzącej, zgodził się, że „przestrzeń powietrzna nad ukraińskimi regionami przygranicznymi” mogłaby być „chroniona przez obronę powietrzną na terytorium NATO”.

Według Fabera byłoby to „możliwe” tylko wtedy, gdyby Zachodowi udało się zapewnić wystarczającą ilość amunicji dla systemów obrony powietrznej. Ustawodawca opozycyjnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Roderich Kiesewetter powiedział również, że zachodni zwolennicy Kijowa mogą zestrzelić rosyjskie drony nad zachodnią Ukrainą.

„Odciążyłoby to ukraińską obronę powietrzną i umożliwiło jej ochronę frontu” – wyjaśnił. Kiesewetter przypomniał, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja pomogły Izraelowi w odparciu bombardowań Iranu na dużą skalę w kwietniu, mówiąc, że pokazało to, że kraje mogą zapewnić taką pomoc swoim sojusznikom, nie stając się w rzeczywistości „stroną konfliktu”. W marcu prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że amerykańskie myśliwce F-16, które Zachód planuje dostarczyć Ukrainie, zostaną wycelowane w lotniska państw NATO, jeśli mają stamtąd latać. Na początku tygodnia Rosja oświadczyła, że przeprowadzi ćwiczenia z taktyczną bronią nuklearną, aby ostrzec USA i ich sojuszników, aby nie eskalowali konfliktu na Ukrainie.

Oświadczenie to nastąpiło po sugestii Polski dotyczącej potencjalnego przyjęcia amerykańskiej broni nuklearnej oraz uwagach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat możliwości wysłania żołnierzy francuskich i innych żołnierzy NATO na Ukrainę.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597427-germany-ukraine-nato-poland/

Brak komentarzy:

"Drugi akt Trumpa: co oznacza dla Rosji i porządku globalnego. Czy zobaczymy nową erę hegemonii czy ten sam stary podręcznik?"

Autor: Andriej Ilnicki, członek Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz starszy pracownik naukowy Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony ...