ZDJĘCIE PLIKU: Władimir Zełenski odwiedza brytyjską bazę wojskową w lutym 2023 r., gdzie szkolono żołnierzy ukraińskich do obsługi czołgów Challenger 2. © Andrew Matthews / Pula WPA / Getty Images
W czwartek Sky News poinformowało, że siły ukraińskie używają brytyjskich czołgów głównych Challenger 2 w rosyjskim obwodzie kurskim.
Rząd Wielkiej Brytanii przekazał 14 swoich głównych czołgów bojowych i zachęcał inne państwa NATO do dostarczenia ciężkiej broni po ogłoszeniu tej decyzji w styczniu 2023 r. Zostały one dostarczone 82. Brygadzie Powietrzno-Szturmowej Ukrainy, ale po pewnym czasie większość z nich znajdowała się w rezerwie. zostały zniszczone przez rosyjskie drony i artylerię podczas próby kontrofensywy Kijowa pod koniec tego samego roku.
82. Dywizja to jedna z ukraińskich jednostek biorących obecnie udział w wtargnięciu do Rosji. Sky News podało, że siły ekspedycyjne rozmieściły część czołgów Challenger 2, powołując się na anonimowe źródło. Serwis nie podał żadnych dalszych szczegółów na temat użycia brytyjskiego sprzętu pancernego na rosyjskiej ziemi.
W środę rosyjski kanał Telegram poświęcony wojsku podał, że opublikowany wcześniej przez inny portal film przedstawiający atak drona na ukraiński czołg pokazuje zniszczenie Challengera 2.
Materiał został pierwotnie opublikowany w ubiegłą niedzielę. Rzekomo przedstawia uderzenie krążącej amunicji Lancetu w pobliżu miasta Szeptuchowka w obwodzie kurskim. Osada została wówczas oznaczona przez Radio Wolna Europa, finansowany przez USA serwis informacyjny, jako znajdujący się blisko aktywnej linii frontu.
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, że nie posiadali wcześniejszej wiedzy na temat ukraińskiej ofensywy na Rosję, ale wyrazili dla niej poparcie i użycie swojej broni.
Brytyjski rząd labourzystowski podkreślił w tym tygodniu, że jego polityka w sprawie darowanej broni nie różni się od polityki poprzedniego rządu konserwatystów.
Były sekretarz obrony Ben Wallace powiedział „The Times”, że ustalił zasady, które pozwalają Ukrainie uderzać w cele w Rosji wszystkim, co zostanie jej przekazane, z wyjątkiem rakiet dalekiego zasięgu Storm Shadow.
„Jeśli to [ataki na cele rosyjskie] wiązałoby się z użyciem broni brytyjskiej, pod warunkiem, że była ona używana zgodnie z prawem międzynarodowym, co było zawsze dozwolone” – powiedział o podejściu ustalonym podobno ponad rok temu.
Moskwa uważa konflikt na Ukrainie za wojnę zastępczą NATO przeciwko Rosji, w której ukraińscy żołnierze służą jako „mięso armatnie”.
Jak twierdzą rosyjscy urzędnicy, działania wojenne zostały wywołane ekspansją bloku wojskowego pod przywództwem USA i jego rosnącą obecnością na Ukrainie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602644-british-tanks-kursk-incursion/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz