Policja aresztowała 26-letniego Syryjczyka w związku z incydentem, za który według doniesień Państwo Islamskie (IS, dawniej ISIS) wzięło odpowiedzialność, nie przedstawiając dowodów. Pierwsza grupa 28 Afgańczyków, którzy są skazanymi przestępcami, została deportowana czarterowym samolotem Qatar Airways lecącym do Kabulu w piątek, poinformował magazyn Spiegel, powołując się na źródła bezpieczeństwa. „To byli obywatele Afganistanu, wszyscy skazani przestępcy, którzy nie mieli prawa przebywać w Niemczech i wobec których wydano nakazy deportacji” – powiedział rzecznik kanclerza Olafa Scholza, Steffen Hebestreit. Operacja deportacyjna była wynikiem dwumiesięcznych „tajnych negocjacji” z mediatorem Katarem, ponieważ Berlin nie ma żadnych stosunków dyplomatycznych z tymczasowym rządem kierowanym przez talibów w Afganistanie, zgodnie z raportem.
Hebestreit potwierdził portalowi, że Niemcy „zwróciły się do kluczowych partnerów regionalnych o wsparcie w celu ułatwienia deportacji”, nie podając szczegółów. „Rząd federalny jest zobowiązany do przeprowadzenia takich deportacji. Interesy bezpieczeństwa Niemiec wyraźnie przeważają nad interesem ochrony przestępców i niebezpiecznych osób” – powiedział Hebestreit. Berlin zawiesił deportacje do rządzonego przez talibów Afganistanu w 2021 r. z powodu obaw o prawa człowieka.
Zakazał również wydalania do Syrii, ponieważ kraj ten nie jest uważany za bezpieczny ze względu na trwającą długo wojnę domową. W czerwcu, po tym, jak Afgańczyk zabił policjanta w mieście Mannheim, kanclerz Scholz powiedział parlamentowi kraju, że opowiada się za deportacją migrantów, którzy popełniają przestępstwa z użyciem przemocy, do krajów pochodzenia, w tym do Afganistanu i Syrii. Po ostatnich atakach rządząca koalicja Scholza znalazła się pod zwiększoną presją ze strony partii opozycyjnych, które oskarżyły rząd o zaniedbywanie problemu przez lata. Największa gospodarka UE pozostaje głównym celem dla nieudokumentowanych migrantów.
W zeszłym roku Niemcy odnotowały wzrost imigracji, a liczba osób ubiegających się o azyl wzrosła o 51% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Największa grupa osób ubiegających się o azyl, około jednej trzeciej, pochodziła z Syrii.
Na drugim miejscu znalazła się Turcja, a następnie Afganistan.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/603296-germany-resume-deportation-afghanistan/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz