sobota, 10 sierpnia 2024

"Państwo Islamskie zdobywa popularność w Afryce – ONZ Wysoki urzędnik ds. walki z terroryzmem ostrzegł, że duże części Sahelu mogą znaleźć się pod „skuteczną kontrolą” grupy dżihadystów"

 Islamic State gaining ground in Africa – UN

Rozległe terytorium rozciągające się od Mali po północną Nigerię może znaleźć się pod kontrolą Państwa Islamskiego i jego filii, ostrzegł Radę Bezpieczeństwa czołowy urzędnik ONZ ds. walki z terroryzmem.
Grupa dżihadystów i jej odgałęzienia rozszerzyły swoją działalność w kilku częściach Afryki, a także w Syrii, Iraku i Afganistanie, powiedział w czwartek Władimir Woronkow, szef Biura ONZ ds. Zwalczania Terroryzmu (UNOCT). Jak wynika z komunikatu UNOCT, grupy terrorystyczne powiązane z Państwem Islamskim (IS, dawniej ISIS) „rozszerzają swoje obszary działania” i wykazują „odporność i zdolność przystosowywania się” pomimo ciągłych wysiłków antyterrorystycznych. Jeśli grupy bojowników rozszerzą swoje wpływy w północnej części Afryki Zachodniej i Sahelu, „rozległe terytorium rozciągające się od północnej Nigerii po Mali może znaleźć się pod ich skuteczną kontrolą” – powiedział Woronkow. Oddziały Państwa Islamskiego zintensyfikowały także swoją działalność w północnym Mozambiku, a także we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, co doprowadziło do „dramatycznego wzrostu” liczby ataków terrorystycznych i ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej, dodał dyplomata. Według Woronkowa, który od 2017 r. przewodniczy UNOCT, działalność ISIL-Khorasan, filii IS w Afganistanie, skutkuje podwyższonym poziomem zagrożenia w Europie. IS wywodzi się z radykalnych sił islamistycznych w Iraku i zyskało międzynarodowe znaczenie po wzmocnieniu się w 2014 r.

Wykorzystało brak bezpieczeństwa w Iraku, a także zamieszanie w sąsiedniej Syrii, zanim rozprzestrzeniło się na Afrykę. Rzekoma rola Ukrainy w pomaganiu terrorystom w Afryce również znalazła się w centrum uwagi w ostatnich tygodniach, po tym, jak według doniesień dziesiątki lokalnych żołnierzy i członków prywatnej kompanii wojskowej Rosyjskiej Grupy Wagnera (PMC) zostało zabitych przez separatystycznych rebeliantów Tuaregów i bojowników powiązanych z Al- Kaida w zasadzce w Mali. Rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andriej Jusow powiedział, że „rebelianci otrzymali wszystkie niezbędne informacje, których potrzebowali”. W odpowiedzi Mali i sąsiedni Niger potępiły Ukrainę i zerwały stosunki dyplomatyczne z Kijowem.

Według doniesień oba narody afrykańskie zwróciły się także do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zbadanie, czy Ukraina zapewniła rebeliantom Tuaregów informacje wywiadowcze.

Od tego czasu ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło jakiemukolwiek udziałowi w tym incydencie. Uważa się, że Grupa Wagnera, która brała także udział w konflikcie między Rosją a Ukrainą, była zaangażowana w niedawne starcia między malijską armią a powstańcami Tuaregów w pobliżu granicy z Algierią, gdzie udzielała wsparcia oddziałom rządowym.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602376-islamic-state-gaining-ground-africa-un/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...