W tym momencie prezydent odpowiedział bardzo logicznie, a mianowicie:
»jeśli nie możecie istnieć bez oszukiwania i handlu, powinniście stać się państwem [USA]«”, powiedział Rubio. Trump wcześniej ogłosił, że nałoży 25% cła na cały import stali i aluminium do USA, w tym z Kanady, od marca.
Rubio argumentował, że chociaż Kanada pozostaje sąsiadem i partnerem USA, era dopuszczania nierównowagi handlowej musi się skończyć. „Możemy nadal współpracować w różnych kwestiach, ale czy to Kanada, Meksyk, Chiny czy jakikolwiek inny partner, jeśli chodzi o gospodarkę i handel, musi być wzajemność, musi być uczciwość”, powiedział Rubio. Trump publicznie twierdził, że Kanada nie byłaby realnym krajem bez otrzymania setek miliardów dolarów subsydiów z Waszyngtonu, oprócz ochrony wojskowej ze strony USA. Według Trumpa rozwiązaniem byłoby przyłączenie się Kanady do USA, co, jak twierdzi, doprowadziłoby do „znacznie niższych podatków, znacznie lepszej ochrony wojskowej dla obywateli Kanady i braku taryf”.
Twierdził również, że obywatele Kanady „polubiliby” ten pomysł, „gdyby im go wyjaśniono”. Propozycja ta wywołała jednak powszechną krytykę ze strony kanadyjskich urzędników.
Trudeau określił ją jako „nie do przyjęcia”, twierdząc, że „wielu obywateli” również sprzeciwiało się temu pomysłowi.
Stany Zjednoczone chcą „skorzystać” z zasobów naturalnych Kanady, a „Trump ma na myśli, że jednym z najłatwiejszych sposobów, aby to zrobić, jest wchłonięcie naszego kraju, i jest to realne” – ostrzegł. Lider konserwatystów Pierre Poilievre stwierdził, że „Kanada nigdy nie będzie 51. stanem. Kropka.
Jesteśmy wspaniałym i niezależnym krajem”.
Lider Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh odrzucił propozycję jako absurdalną, twierdząc, że żaden Kanadyjczyk nie pragnie takiej unii. Na początku lutego Trump nałożył 25% cło na import z Kanady i Meksyku, a także dodatkowe 10% cło na import z Chin, powołując się na obawy dotyczące nielegalnej imigracji i handlu narkotykami. W odpowiedzi Kanada ogłosiła cła odwetowe w wysokości 25%, obejmujące szeroką gamę towarów wyprodukowanych w Ameryce.
Jednak Waszyngton i Ottawa zgodziły się później opóźnić wdrożenie ceł do 4 marca.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/613157-rubio-explains-trumps-stance-on-canada/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz