środa, 10 czerwca 2020

"Koronawirus w Polsce. Aktualny bilans epidemii: 27 668 zakażeń, 1 191 ofiar śmiertelnych [10 czerwca 2020]"

27 668 zakażeń i 1 191 ofiar śmiertelnych - to aktualny bilans pandemii SARS-CoV-2 w Polsce. W środę 10 czerwca poinformowano o 108 nowych przypadkach zakażenia i kolejnych 8 zgonach. Na całym świecie natomiast liczba chorych na COVID-19 przekroczyła 7,2 mln. Z powodu koronawirusa zmarło już ponad 409 tysięcy ludzi - najwięcej w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Dane w artykule są na bieżąco aktualizowane.

Jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju? Ile osób jest zakażonych, ile udało się wyleczyć, a ile niestety przegrało walkę z koronawirusem? Na RMF24.pl na bieżąco aktualizujemy mapę zakażeń.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE  KORONAWIRUSA ZNAJDZIESZ W NASZEJ RELACJI

Z koronawirusa wyleczonych zostało dotąd w naszym kraju 13 411 osób.

Potwierdzono 27 668 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 1 191 pacjentów zmarło.

  • dolnośląskie: 2737 zakażonych, 122 zgony
  • kujawsko-pomorskie: 606 zakażonych, 47 zgonów
  • lubelskie:   520 zakażonych,    16 zgonów
  • lubuskie:    129 zakażonych,    brak ofiar śmiertelnych
  • łódzkie:   2129 zakażonych,    93 zgony
  • małopolskie:   1442 zakażonych,    40 zgonów
  • mazowieckie:  4033 zakażonych,   285 zgonów
  • opolskie:   760 zakażonych,    49 zgonów
  • podkarpackie:    407 zakażonych,   38 zgonów
  • podlaskie:    542 zakażonych,    9 zgonów
  • pomorskie:    579 zakażonych,    37 zgonów
  • śląskie:   10156 zakażonych,    253 zgony
  • świętokrzyskie:   578 zakażonych,    23 zgony
  • warmińsko-mazurskie:    181 zakażonych,    1 zgon
  • wielkopolskie:    2305 zakażonych,   159 zgonów
  • zachodniopomorskie:    564 zakażonych,    19 zgonów

Rekordową liczbę nowych zakażeń, potwierdzonych w ciągu doby, zanotowano w naszym kraju w poniedziałek 8 czerwca: tego dnia resort zdrowia poinformował o 599 nowych przypadkach infekcji SARS-CoV-2.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
Drugi i trzeci w tej statystyce wynik został zanotowany w weekend poprzedzający. W sobotę 6 czerwca poinformowano o 576 nowych przypadkach, a w niedzielę o 575.

Tempo przyrostu zakażonych koronawirusem w Polsce

Zobacz, w jakim tempie przybywa nowych (potwierdzonych) przypadków koronawirusa w Polsce:

Ile testów na koronawirusa wykonujemy w Polsce?

Eksperci są zgodni - w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa szczególnie istotna jest jego diagnostyka. Liczba przeprowadzonych testów znacząco wpływa nie tylko na wykrywalność, ale również pozwala skutecznie izolować zakażonych i ograniczyć liczbę nowych zachorowań. Obecnie w diagnostyce koronawirusa wykorzystywane są testy antygenowe, molekularne i serologiczne.

Przeczytaj: Rodzaje testów na koronawirusa. Jak działają, czym się różnią?

Obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych

Od czwartku 16 kwietnia w Polsce obowiązuje zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Noszenie maseczek nie zwalnia nas z obowiązku zachowania co najmniej 2 metrów odległości pomiędzy ludźmi w przestrzeni publicznej.

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione zostały między innymi dzieci do 4. roku życia i osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust oraz nosa.

Od 30 maja nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach, kościołach i w autobusach. Przestały obowiązywać limity osób w sklepach, na targu, poczcie i w restauracjach. Dokładne przepisy dotyczące zakrywania twarzy znajdziesz >>>TUTAJ<<<

Stan epidemii

20 marca został w Polsce wprowadzony stan epidemii. Wtedy też kary za złamanie kwarantanny wzrosły z 5 do aż 30 tys. zł. Przywrócono też pełne kontrole na granicach, a każda osoba powracająca do Polski musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu obwiązujących dotychczas obostrzeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

16 kwietnia rząd przedstawił czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji.  Od 20 kwietnia zostały otwarte lasy. Więcej osób może też wejść do sklepów i kościołówO pozostałych kwestiach szerzej piszemy tutaj>>>

Od poniedziałku 4 maja zaczął się drugi etap luzowania obostrzeń. Centra handlowe mogą być otwarte, pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Nadal w galeriach są nieczynne kina, strefy aktywności fizycznej, np. siłownie, place zabaw, parki trampolin, a także strefy gier i wyspy handlowe. Hotele i miejsca noclegowe znowu są czynne. Pracę wznowiły gabinety fizjoterapii. Więcej o tym etapie luzowania obostrzeń przeczytasz tutaj.

Od 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje będą podejmowały organy prowadzące. Muszą przy tym stosować się do wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS. Szczegóły znajdziesz tutaj.

13 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował o III etapie luzowania obostrzeń. Od poniedziałku 18 maja można skorzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki. Czynne są lokale gastronomiczne. Szczegóły znajdziesz tutaj. 

27 maja rząd poinformował o IV etapie znoszenia obostrzeń. Na początku czerwca w reżimie sanitarnym otwarte zostaną kina, teatry, siłownie, baseny, sauny, czy salony masażu. Hotele będą mogły zostać w pełni otwarte. Można też organizować zgromadzenia na powietrzu i wesela do 150 osób. Od 30 maja został także zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zniesione też zostaną limity osób w kościołach czy sklepach. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Koronawirus na świecie [AKTUALNE DANE, MAPY, WYKRESY]

Epidemia koronawirusa postępuje w szybkim tempie. Do 26 maja potwierdzono ponad 5,5 miliona zarażonych osób. Najwięcej zachorowań potwierdzono w USA, Brazylii, Rosji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19

Koronawirus SARS-Cov-2 to wirus należący do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego), wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków.

Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi są wirusami, które wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Możliwe, że oprócz zakażenia układu oddechowego u dzieci do 12. miesiąca życia mogą wywoływać biegunkę.

Do 2019 roku poznano 6 wirusów powodujących zakażenia u ludzi. Cztery z nich (229E, OC43, NL63, HKU1) są przyczyną przeziębienia o łagodnym przebiegu. Dwa pozostałe (wirusy SARS i MERS) mogą prowadzić do zagrażającej życiu ostrej niewydolności oddechowej.

SARS-Cov-2 jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego, która rozpoczęła się w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.

Jak przenosi się koronawirus?

Uważa się, że do większości zakażeń u ludzi dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha, podobnie jak przenosi się np. wirus grypy. Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus (czyli np. ślina osoby chorej), a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.

Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.

zrodlo:https://www.rmf24.pl/;miziaforum.com

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...