Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, lat 44, został aresztowany w styczniu tegoniu rokuSędzia Dmitrij Bałaszow odrzucił apelację Nawalnego wyroku z 2 lutegoBędzie więziony na nieco ponad dwa i pół roku w kolonii karnejKrytyk Putina Aleksiej Nawalny przegrał apelację przeciwko prawie trzyletniej karze więzienia po tym, jak moskiewski sędzia odrzucił wezwania Europejskiego Sądu Najwyższego Prawa Człowieka, aby go uwolnić. Sędzia Dmitrij Bałaszow odrzucił apelację Nawalnego od wyroku z 2 lutego, który zamienił wyrok z 2014 roku w zawieszeniu pod zarzutem defraudacji w prawdziwy wyrok w więzieniu.Sędzia zdecydował, że przez sześć tygodni Navalny przebywał w areszcie domowym w ramach odbywającego się wyroku, więc teraz będzie przebywał w kolonii karnej na nieco ponad dwa i pół roku więzienia.
Nawalny, 44-letni działacz antykorupcyjny, który okazał się najbardziej prominentnym przeciwnikiem prezydenta Władimira Putina , został aresztowany w styczniu, kiedy wrócił do Rosji po miesiącach spędzonych w Niemczech, dochodząc do siebie po zatruciu środkiem nerwowym, który obwinia Kreml.
Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny stoi dziś w klatce w sądzie rejonowym Babuskinsky w Moskwie
Nawalny i jego zwolennicy twierdzą, że orzeczenia i kilka innych spraw przeciwko niemu są pretekstem do uciszenia jego korupcji, ujawnienia i stłumienia ambicji politycznych.
Ponownie miał stawić się przed sądem w sobotę w kolejnym procesie, w którym został oskarżony o zniesławienie za nazwanie weterana II wojny światowej „zdrajcą” po tym, jak pojawił się w prokremlowskim wideo.
Prokuratorzy wezwali w tej sprawie do nałożenia na Navalnego grzywny w wysokości 9 275 funtów (13 000 dolarów).
Chcą również, aby jego wyrok z 2014 r. Zmienił się w prawdziwy wyrok w więzieniu, ponieważ rzekome zniesławienie miało miejsce, gdy odbywał zawieszony wyrok.
Najwyższy europejski trybunał praw człowieka nakazał Rosji uwolnienie Nawalnego po tym, jak we wtorek orzekł, że jego życie jest zagrożone.
Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka opublikowane w środę na stronie Nawalnego żąda od Rosji natychmiastowego uwolnienia go i ostrzega, że niezastosowanie się do tego oznaczałoby naruszenie europejskiej konwencji praw człowieka.
Władze rosyjskie odrzuciły zarzut.
Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał na zasadę 39 swojego regulaminu i zobowiązał rząd rosyjski do uwolnienia Nawalnego, powołując się na „charakter i zakres zagrożenia życia skarżącego”.
„Ten środek stosuje się ze skutkiem natychmiastowym” - stwierdził w oświadczeniu sąd w Strasburgu.
Najwyższy europejski trybunał praw człowieka nakazał Rosji uwolnienie uwięzionego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego po tym, jak orzekł, że jego życie jest zagrożone
Sąd zauważył, że Nawalny zaprzeczył argumentowi władz rosyjskich, że podjęły one wystarczające środki, aby zabezpieczyć jego życie i dobre samopoczucie w areszcie w następstwie ataku środka nerwowego.
Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzegło w oświadczeniu agencji informacyjnej Tass, że żądanie ETPC dotyczące powołania się na tę regułę będzie oznaczać „surową ingerencję w system sądowniczy” Rosji i „przekroczy czerwoną linię”.
Podkreślił, że „EKPC nie może zastąpić sądu krajowego ani anulować jego wyroku”.
W przeszłości Moskwa przestrzegała orzeczeń ETPCz przyznających odszkodowania obywatelom rosyjskim, którzy kwestionowali wyroki w rosyjskich sądach, ale nigdy nie spotkała się z żądaniem ze strony sądu europejskiego o uwolnienie skazanego.
Rosyjscy policjanci patrolują z psem przed sądem rejonowym Babushkinsky w Moskwie, gdy Aleksiej Nawalny pojawia się przed sędzią oskarżonym o zniesławienie
Odzwierciedlając kipiącą irytację orzeczeniami europejskiego trybunału, Rosja przyjęła w zeszłym roku nowelizację konstytucji, w której deklarowano pierwszeństwo ustawodawstwa krajowego nad prawem międzynarodowym. Władze rosyjskie mogą teraz skorzystać z tego przepisu, aby odrzucić orzeczenie ETPCz.
Michaił Jemelyanow, zastępca szefa komisji prawnej w kontrolowanej przez Kreml niższej izbie parlamentu, zwrócił uwagę na zmianę konstytucji, wskazując, że daje ona Rosji prawo do zignorowania orzeczenia ETPCz - podała agencja Interfax.
Aresztowanie i uwięzienie Nawalnego wywołały falę protestów w całej Rosji. Władze zareagowały rozległą represją, zatrzymując około 11 000 osób, z których wiele zostało ukaranych grzywną lub skazanych na kary więzienia od 7 do 15 dni.
Rosja odrzuciła zachodnią krytykę aresztowania Nawalnego i tłumienia demonstracji jako wtrącania się w jej sprawy wewnętrzne.
Nawalny przeżył zatrucie Nowiczokiem w sierpniu ubiegłego roku w wyniku, który nazwał sankcjonowanym przez państwo zamachem.
Został przewieziony do Niemiec w śpiączce po upadku na pokładzie samolotu, ale wyzdrowiał i wrócił do Rosji w styczniu tego roku.
Policja spotkała jego samolot na lotnisku w Moskwie i aresztowała go za naruszenie zwolnienia warunkowego w związku z zarzutem korupcji z 2014 roku.
Nawalny został oskarżony o to, że mimo ciężkiej choroby w szpitalu nie zgłosił się do kuratorów.
Następnie trafił do więzienia na dwa lata i osiem miesięcy, co wywołało masowe protesty w Rosji, które spotkały się z brutalną reakcją policji.
Ponad 1000 osób zostało aresztowanych w samym tylko pierwszym dniu protestów, a policja używała pałek i gazu pieprzowego na tłumach.
Następnie policja zatrzymała sojuszników Nawalnego, w tym żonę Julię, która została aresztowana na wiecu przed zwolnieniem. Teraz wyjechała z kraju do Niemiec.
Protesty trwały przez kilka tygodni po uwięzieniu Navlany'ego, ale teraz jego zwolennicy twierdzą, że demonstracje zostały wstrzymane do wiosny.
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i UE wezwały Moskwę do natychmiastowego uwolnienia Nawalnego i potępiły rosyjskie tłumienie protestów.
zrodlo:https://www.dailymail.co.uk/news/article-9281153/Putin-critic-Alexei-Navalny-LOSES-appeal-against-nearly-three-year-jail-term.html?ito=push-notification&ci=79979&si=25244052
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz