Od września mieszkańców Niemiec czeka wiele zmian w zakresie różnego rodzaju regulacji prawnych. Prawie cztery tygodnie przed wyborami kończy się rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy z tytułu koronawirusa i wchodzi w życie reforma zasiłku wychowawczego. Co jeszcze czeka Was od nowego miesiąca, dowiecie się z tego artykułu.
Bilety kolejowe kupione podczas strajków tracą ważność
Bilety wystawione podczas strajku kolejowego 22 i 23 sierpnia, podczas którego podróż nie była możliwa, zachowują ważność jeszcze do 4 września. Według informacji przekazanych przez Deutsche Bahn, dotyczy to również podróży, które nie mogły się odbyć pierwszego dnia po strajku, czyli 24 sierpnia.
Wybory do Bundestagu 2021
Jeśli nadal nie macie pewności, która partia powinna zostać wybrana w wyborach do Bundestagu 26 września, możecie zaradzić tej sytuacji za pomocą Wahl-O-Mat Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej, który zacznie działać 2 września. Pozwala to wyborcom sprawdzić swoje postawy polityczne w oparciu o różne tezy. Wahl-O-Mat działa już online w wyborach parlamentarnych w Berlinie i wyborach do Landtagu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
Kończy się rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy z tytułu koronawirusa
Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w związku z koronawirusem obowiązuje jak na razie do 10 września włącznie. Jednak rząd federalny planuje je przedłużyć. Środki prewencyjne mają być jednak ponownie sprawdzone i dostosowane do obecnej sytuacji pandemicznej. Zgodnie z rezolucją rządu federalnego i rządów krajów związkowych, dotyczy to w szczególności obowiązku pracodawców do tworzenia strategii sanitarnych firmy i możliwości testowania się przez pracowników.
Indeks Dax będzie rozbudowany
DAX jest najważniejszym niemieckim indeksem akcji, na który składa się 30 spółek, a teraz zostanie on rozszerzony 3 września o kolejnych dziesięć. Wtedy w niemieckim indeksie wiodącym będzie 40 zamiast poprzednich 30 spółek – przejdą one z MDax, który zostanie jednocześnie uszczuplony – z 60 do 50 spółek. O które firmy dokładnie chodzi, podane zostanie do ogólnej wiadomości dopiero 3 września. Możliwi kandydaci to: Airbus, Zalando, Symrise, Siemens Healthineers, Porsche i Hellofresh.
Wejście w życie reformy zasiłku wychowawczego
1 września wchodzi w życie reforma zasiłku wychowawczego. W szczególności skorzystają z tego rodzice, którzy oprócz pobierania zasiłku, pracują też w niepełnym wymiarze godzin. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z nowym rozporządzeniem, dozwolone godziny pracy w okresie pobierania zasiłku wychowawczego i urlopu wychowawczego zostaną zwiększone z 30 do 32 godzin tygodniowo.
Będą również obowiązywały cztery dodatkowe miesiące pobierania zasiłku wychowawczego plus (niem. Elterngeld Plus), jeśli obydwoje rodzice jednocześnie pracują od 24 do 32 godzin tygodniowo. Do tej pory dotyczyło to tylko pracy od 25 do 30 godzin. Zasiłek wychowawczy plus jest wypłacany rodzicom, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin przez pewien okres, aby móc jednocześnie zajmować się dzieckiem w domu. Miesięczne wypłaty są zazwyczaj niższe niż w przypadku podstawowego zasiłku wychowawczego, ale okres, przez który można otrzymywać świadczenia od państwa, jest dwukrotnie dłuższy – czyli łącznie dla rodziców do 28 miesięcy.
Nowe oznakowanie efektywności energetycznej lamp i oświetlenia
Od 1 września 2021 roku lampy i inny rodzaj oświetlenia ponownie zostaną podzielone na klasy od A do G. Poprzednie klasy A +, A ++ i A +++ nie będą miały już zastosowania. Zmiana oznakowania rozpoczęła się w marcu 2021 – wtedy dotyczyła takich sprzętów domowych jak: pralki, telewizory i zmywarki. Wszystkie grupy produktów mają otrzymać nowe, unijne oznakowania energetyczne do 2030 roku.
Zakładki Google zostaną wycofane
Google Bookmarks, czyli zakładki Google, usługa oferowana przez Google umożliwiająca przechowywanie odnośników do ulubionych stron WWW oraz ich kategoryzację zostanie wycofana 30 września. Jeśli chcecie zachować zapisane zakładki, musicie je wyeksportować na swój komputer przed końcem września.
PayPal wycofuje popularną usługę
Dostawca usług płatniczych PayPal rezygnuje ze swojej popularnej usługi Moneypool. W ramach usługi Moneypool (zbiórka) w systemie PayPal można było utworzyć stronę, która pozwalała na łatwe wpłacanie pieniędzy na wspólny prezent, wspólne wyjście lub inne wspólne przedsięwzięcia. Zamiast tego firma chce „skoncentrować się na bardziej wyspecjalizowanych usługach pozyskiwania pieniędzy”. W związku z tym od 30 września nie będzie już można rozpoczynać nowych zbiórek pieniędzy.
Źródło: www.n-tv.de
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz