środa, 15 września 2021

"Zasada „2G“: oto jakie zasady obowiązują teraz w poszczególnych landach Niemiec "

 Zasada „2G” (Geimpfte und Genesene – zaszczepieni i ozdrowieńcy) brzmi prosto i tak właśnie byłoby, gdyby nie to, że przepisy różnią się w zależności od kraju związkowego. Oto przegląd aktualnych regulacji obowiązujących w poszczególnych landach.



Berlin

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy w Berlinie mogą liczyć na kolejne udogodnienia pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Senat zadecydował we wtorek, że w niektórych obszarach, takich jak gastronomia czy imprezy masowe, właściciele, czy też organizatorzy, będą mogli sami decydować o tym, czy dostęp do obiektów będą miały wyłącznie osoby zaszczepione lub wyleczone („2G”), czy również osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa („3G”). Jeśli zdecydują się na wariant „2G”, dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią COVID-19, takie jak obowiązek zachowania dystansu czy noszenia maseczki, nie będą już miały zastosowania.

Brandenburgia

Rozmowy na temat wprowadzenia zasady „2G” toczą się również w Brandenburgii. Nic jednak nie jest jeszcze przesądzone.

Dolna Saksonia

Także w Dolnej Saksonii ma być w przyszłości możliwe zastosowanie zasady „2G” w kolejnych obszarach (takich jak np. gastronomia, kultura, imprezy i sport). Poinformował o tym we wtorek premier Stephan Weil (SPD) na posiedzeniu parlamentu w Hanowerze. Również w tym kraju związkowym w przypadku wyboru wariantu „2G”, nie będzie już obowiązku noszenia maseczek i zachowywania dystansu.

Dostęp do tych usług będą miały też osoby poniżej 18. roku życia, nawet jeśli nie są zaszczepione i nie są ozdrowieńcami, jako że regularnie poddają się testom na koronawirusa przed pójściem do szkoły. Obecne przepisy wydane w celu zwalczania pandemii koronawirusa obowiązują do 22 września. Tak więc zmiany dotyczące szerszego stosowania zasady „2G” zostaną prawdopodobnie wprowadzone w życie w przyszłym tygodniu.

Hesja

Podobne rozwiązanie chce wprowadzić w swoim kraju związkowym premier Hesji Volker Bouffier (CDU). Chce on dopuścić możliwość stosowania zasady „2G” przez właścicieli lokali gastronomicznych i organizatorów imprez. Wszystko wskazuje na to, że na mocy nowego rozporządzenia będą oni mogli wpuszczać do swoich prywatnych obiektów wyłącznie osoby zaszczepione i wyleczone („2G”), poinformował Bouffier w poniedziałek w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Organizatorzy różnego rodzaju wydarzeń, restauratorzy i fryzjerzy będą mogli sami zdecydować, czy przyjmować tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńców, którzy będą w znacznym stopniu zwolnieni z ograniczeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa, powiedział rzecznik rządu. W urzędach i w transporcie publicznym nadal ma obowiązywać zasada „3G”.

Bawaria

Rząd Bawarii z kolei nie chce forsować rozwiązań opartych na zasadzie „2G”. Premier Markus Söder (CSU) wyjaśnił na początku miesiąca w Monachium po posiedzeniu swojego gabinetu, że osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa będą nadal traktowane tak samo jak osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, jeśli chodzi o dostęp do restauracji, imprez kulturalnych i sportowych, czy siłowni.

Stosowanie zasady „2G” jest również w Bawarii „teoretycznie możliwe i niezabronione, ale nie jest to proponowane przez państwo”, powiedział Söder.

Nadrenia Północna-Westfalia

Już w ubiegłym miesiącu premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet podkreślił, że zasada „2G” przyznająca więcej praw tylko osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom nie wchodzi w rachubę jeśli chodzi o Nadrenię Północną-Westfalię.

Hamburg

Hamburg był pierwszym krajem związkowym, który wprowadził możliwość stosowania zasady „2G”. Miało to miejsce w dniu 28 sierpnia. Dzięki temu Senat pozwolił na to, aby podczas imprez niemal nie obowiązywały obostrzenia nałożone w związku z pandemią – pod warunkiem, że uczestniczą w nich tylko osoby zaszczepione i wyleczone z COVID-19.

Organizatorzy wydarzeń i właściciele lokali gastronomicznych mogą zatem sami zdecydować, czy chcą wpuszczać do swoich obiektów tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńców, którzy zostaną w dużym stopniu zwolnieni z obowiązku przestrzegania dotychczasowych wymogów typu dystans i maska, czy też chcą nadal korzystać z modelu „3G”, a zatem umożliwiać dostęp do świadczonych przez siebie usług także tym osobom, które są w stanie przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa.

Badenia-Wirtembergia, Nadrenia-Palatynat i Szlezwik-Holsztyn

W Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie i Szlezwiku-Holsztynie zasada „2G” ma być stosowana tylko w sytuacji zagrażającego szpitalom przeciążenia ze względu na dużą liczbę hospitalizacji związanych z zachorowaniem na COVID-19.

Gdyby w przyszłości doszło do przekroczenia dopuszczalnych wartości w Badenii-Wirtembergii, obowiązywać zacznie zasada „2G”. Osoby niezaszczepione nie miałyby już wtedy dostępu do restauracji, imprez kulturalnych i sportowych, a ponadto musiałyby ograniczyć do minimum kontakty społeczne. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek.

Daniel Günther (CDU), premier kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, dał jasno do zrozumienia, że jeśli sytuacja w szpitalach znów stanie się poważna, przepisy zostaną zaostrzone. Zostałaby wówczas wprowadzona zasada „2G” z opcją wyboru zasady „3G”.

Również Nadrenia-Palatynat zapowiedziała wprowadzenie zasady „2G” w razie pogorszenia sytuacji na oddziałach intensywnej terapii. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kolejnego lockdownu. Zamiast tego, wraz ze wzrostem zapadalności ograniczony zostanie dostęp osób niezaszczepionych do różnego rodzaju usług.

Brema, Saara

W obu krajach związkowych odsetek osób zaszczepionych jest jednym z najwyższych w Niemczech. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego wprowadzenia zasady „2G”.

Saksonia-Anhalt

We wtorek rząd krajowy w Saksonii-Anhalt również zdecydował się na wprowadzenie możliwości stosowania zasady „2G”. Zgodnie z przedstawionym w Magdeburgu znowelizowanym rozporządzeniem, przedsiębiorstwa i organizatorzy imprez mogą sami decydować o tym, czy chcą świadczyć usługi tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych z COVID-19. Jest to jedynie propozycja, a nie zobowiązanie, wyjaśnił rząd. Wybrany wariant musi zostać wcześniej zgłoszony do urzędu ds. zdrowia publicznego i podany do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie ogłoszenia lub tablicy informacyjnej w danym miejscu.

Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Turyngia

Jak na razie nie wiadomo, jakie decyzje odnośnie ewentualnego wprowadzenia zasady „2G” zapadną w tych krajach związkowych.

Źródło: www.zdf.de

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...