sobota, 25 grudnia 2021

"Wzmocnienie badań nad sztuczną inteligencją!!!!!!!!!!!!: czy sztuczne mózgi zastąpią ludzkie?????????"

Istnieje wiele obszarów, w których technologia sztucznej inteligencji może być przydatna. Wszystkie te obszary wymagają wykwalifikowanej kadry, a ich kształcenie staje się priorytetem dla rosyjskich uczelni.

Boosting AI research: Will artificial brains replace human ones?

Badanie sztucznej inteligencji stało się jednym z głównych obszarów badawczych we współczesnej Rosji. Teraz to już nie tylko kwestia wąskiego grona specjalistów, ale obszar dużego zainteresowania studentów i młodych profesjonalistów. Edukacja i badanie sztucznej inteligencji jest jednym z głównych obszarów zainteresowania uczelni uczestniczących w programie przywództwa akademickiego „Priorytet 2030”, który został uruchomiony w Rosji w tym roku.


To ważna inicjatywa, prowadzona przez rosyjskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, której celem jest pobudzenie szkolnictwa wyższego i programów badawczych. Program przywództwa akademickiego chce, aby ośrodki szkolnictwa wyższego w kraju stały się bardziej atrakcyjne dla zagranicznych studentów i naukowców. Priorytet 2030 został otwarty dla biznesu tego lata, a po kilku miesiącach na uczestników wybrano ponad sto rosyjskich uczelni. Wszyscy otrzymaliby co najmniej 100 milionów rubli (1,4 miliona dolarów) rocznie na rozwój swoich projektów. Dziesiątki uczestników ubiegało się również o specjalne granty, które dają możliwość otrzymania do 1 miliarda rubli (13,6 miliona dolarów) rocznie.


Podczas gdy jednym z głównych zadań dla uczestników jest kształcenie przyszłych specjalistów w zakresie pracy z AI, pytanie „Czy sztuczna inteligencja i roboty sprawią, że ludzie będą bezużyteczni?” ma jasną odpowiedź: Ludzie zawsze będą potrzebni, po prostu ich umiejętności będą muszą zostać zmodyfikowane.


Sterownik AI

Jednym z obszarów, w których z powodzeniem stosowana jest sztuczna inteligencja, jest system transportowy. Na przykład może być używany do analizy ryzyka transportowego oraz monitorowania, optymalizacji i kontroli różnych procesów itp. – bez względu na to, czy jest to transport lotniczy, lądowy, kolejowy czy wodny. Nowa technologia z dnia na dzień znajduje coraz szersze zastosowania, dlatego wymaga wykwalifikowanej kadry. Rosyjski Uniwersytet Transportu w ramach programu Priorytet 2030 działa w obu kierunkach – badając sposoby włączenia AI we wszystkie rodzaje transportu, a także edukując profesjonalistów, jak nią zarządzać. Przyszli profesjonaliści będą musieli pracować z systemami rozpoznawania twarzy i danymi biometrycznymi, monitorować jakość dróg i zwiększać efektywność logistyki (która nadal w dużej mierze zależy od pracy fizycznej). Wszystko to wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale także umiejętności zarządczych i informatycznych.


Analitycy oczekują, że technologia AI zoptymalizuje branżę i obniży koszty ekonomiczne. Ostateczna cena dla konsumentów również zostanie obniżona.


W 2023 r. uniwersytet uruchomi program studiów licencjackich „Neurotechnologia, sztuczna inteligencja i analityka predykcyjna w systemach transportowych”, a rok później ma zostać wprowadzony kolejny program studiów magisterskich.


Kopia atomowa

Co powinieneś zrobić, jeśli musisz nauczyć swojego ucznia, jak działa reaktor jądrowy? Zabierz je do prawdziwego? Dość niebezpieczne. Zbudować replikę? Ale czy wystarczyłoby, aby wszyscy zbadali każdy szczegół reaktora? Teraz jest rozwiązanie: zrób wirtualną kopię, taką jak ta, która powstaje w Narodowym Uniwersytecie Jądrowym MEPhI, który jest również uczestnikiem Priorytetu 2030. Pozwala uczniom symulować procesy, których nie można wykonać na prawdziwym reaktorze – zwiększać moc, zmieniać jego części oraz podłączać i odłączać urządzenia. Ponadto symuluje radzenie sobie z sytuacjami awaryjnymi oraz wirtualne zarządzanie i naprawę reaktora.

RT

„Ponadto projekt ten może zostać wykorzystany do popularyzacji nauki i turystyki naukowej, może zwiększyć zainteresowanie studentów nowoczesnymi technologiami cyfrowymi” – powiedział mediom zastępca szefa uczelni Georgy Tichomirow.


Poszukiwanie konsensusu w zakresie etyki AI

Czy przyszli dyplomaci potrzebują AI? Odpowiedzi może udzielić uczestnik Priorytetu 2030 Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych. W październiku zainaugurowała swoje Centrum AI, które ma na celu badanie problemów etycznych i zagranicznych stosunków gospodarczych związanych z technologią, a także zacieśnianie współpracy naukowej z ośrodkami śledczymi z Rosji i z zagranicy. Uczelnia chce stać się ośrodkiem eksperckim i będzie konsultować się z organizacjami państwowymi w kwestiach związanych z AI i jej regulacją, a także kwestiami gospodarki cyfrowej.

W październiku 2021 r. Centrum zorganizowało swoje pierwsze wydarzenie – dyskusję okrągłego stołu „Etyka AI: w poszukiwaniu konsensusu”. W grudniu była gospodarzem konferencji „Globalny wymiar AI: od dyskusji do praktyki”. Centrum działa zarówno w języku rosyjskim, jak i angielskim. Jej zadaniem jest również publikowanie wyników badań w wyspecjalizowanych mediach.


W 2018 roku uczelnia uruchomiła studia magisterskie AI, a jej absolwenci są już zatrudnieni w Centrum. Program ma wielu partnerów, takich jak ADV, Microsoft i NVIDIA.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/544367-ai-research-artificial-brains-human/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...